PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2024 m. Lapkričio 15 d. 13:19

„Teltonikos“ vadovas A. Paukštys sako, kad prašymas EIM dėl sutarties pratęsimo buvo pateiktas (papildyta)

Lietuva

Arvydas Paukštys. ELTA / Dainius Labutis

Dominykas DatkūnasŠaltinis: ELTA


329238

„Teltonika“ grupės įmonės „AGP Investments“ vadovas Arvydas Paukštys sako, kad kalbant apie įmonės aukštųjų technologijų parko projektą su Ekonomikos ir Inovacijų ministerija (EIM) buvo tariamasi dėl investicinio projekto sutarties pratęsimo.

Tuo tarpu ministerija teigia, kad prašymo „Teltonika“ nepateikė. Pasak A. Paukščio, tai nėra tiesa.

„Jūs juokaujat? Kas čia yra per absurdas? Aš neturiu komentarų, jau mes visus metus kaip derinome ir su savivaldybė derinome ir savivaldybė pateikė jiems sąlygas, pagal ką turi būti keičiamas bendras planas. Kiek žinau, tai buvo premjerės įsakymas, kad tas bendras planas būtų pagreitinta tvarka keičiama ir jie dabar pirmą kartą išgirdo?“ – penktadienį žurnalistams kalbėjo A. Paukštys.

„Teltonika“ vadovas kaltina šalies biurokratinį aparatą nesugebant laiku padėti spręsti projektui iškilusius iššūkius, didžiausias kurių buvo elektros tiekimo užtikrinimas. A. Paukštys mini, kad problemą buvo galima nesunkiai išspręsti, jei būtų išduotas leidimas tiesti kabelį kelio apsaugos zonoje.

„Paskutinė vinis į tą karstą buvo „Via Lietuva“ kelių tarnyba, kuri uždraudė tiesti elektros kabelius kelio apsaugos zonoje ir pasiūlė mums tartis su privačiais sklypų savininkais. Aš sunkiai įsivaizduoju kaip 7 km trasoje tarp Rudaminos ir Liepkalnio galima susitarti su privačių sklypų savininkais“, – savo sprendimą aiškino jis.

Sulaukta pasiūlymų projektą vystyti JAV, Italijoje, kitose šalyse

Verslininkas atskleidė, kad „Teltonikos“ projektas nebūtinai turi būti įgyvendintas Lietuvoje ir jis sako sulaukęs kvietimų statyti gamyklą JAV, Italijoje ir kitose šalyse.

„Turėjau iš JAV, Italijos ir iš kitų šalių kvietimus. (...) Kvietė investuoti 2 milijardus JAV ir tuomet 1 milijardą suteiktų kaip dotaciją. Sakiau, kad šiandien dar neturiu milijardo ir jie sakė, kad gali paskolinti, bet aš atsakiau, kad labai Lietuvą myliu ir dar norėjau čia padaryti. Iki vakar“, – teigė jis.

Visgi A. Paukštys sako esantis patenkintas greita valdžios reakcija. Jis tikina, kad jau kalbėjosi telefonu su premjere Ingrida Šimonyte ir yra suplanavęs susitikimus su „Via Lietuva“ ir „Litgrid“ atstovais.

„Išgirdome, kad pasistengs padėti, kad jie dar gali bent tą elektros klausimą išspręsti. Pirmadienį yra pažadėta susitikti su „Litgrid“ ir „Via Lietuva“ atstovais ir ieškoti sprendimo kaip būtų galima tą elektrą atvesti“, – sakė jis.

Pažėrė kritikos Vyriausybei: niekas to verslo čia nelaukia

„Teltonikos“ vadovas nesitiki, kad pavyks projektą įgyvendinti per likusį sutarties laiką, kadangi praėjus 2 metams po sutarties su EIM pasirašymu jis dar negali projektuoti 4 lustų gamyklų.

„Aš turiu 5 metus projekto įgyvendinimui su EIM. Stambus projektas, pasirašytas prieš 2 metus. Aš dar nieko negaliu jame daryti, nes neturiu teisingos paskirties (žemės sklypo – ELTA) – negaliu tų 4 lustų gamyklų projektuoti, tik technologiją projektuoju. Tada, jeigu jį patvirtins kitais metais, man liks 2 metai suprojektuoti, pastatyti, įrengti, arba kitu atveju nutrūks ta stambaus projekto sutartis“, – aiškino A. Paukštys.

Jis sako norintis atkreipti valdžios dėmesį į verslą, kadangi be augančios ekonomikos valstybė negalės tinkamai išpildyti užsibrėžtų tikslų, tokių kaip gynybos finansavimo auginimas.

„Žmogus supranta, kai jau netenka. Jeigu tu nesukursi 6000 darbo vietų, kur darbuotojai gautų 10 tūkst. eurų atlyginimo, tai 720 mln. eurų per metus algų bus nesumokėta. (...) Nuo tų 2 mlrd. eurų, pusė milijardo yra mokesčiai, tai kodėl reikia valstybei dėl kažkokio vieno kabelio netekti 500 mln. eurų kasmet“, – pabrėžė verslininkas.

Visgi A. Paukštys neslepia nusivylimo politikais. Anot jo, daug kalbama apie aukštųjų technologijų pramonę, bet iš tikrųjų verslas paliekamas vienas „kovoti už išlikimą“ ir priverstas svarstyti galimybę keltis į kitas šalis.

„Niekas to verslo nelaukia, niekas dėl tų aukštųjų technologijų nieko nesiruošia daryti. Viskas atvirkščiai – mes kaip verslas turime kovoti už savo išlikimą ir mes tai darome – jeigu mums nesigauna, tai mes turime ieškoti kažkokių variantų kaip tai padaryti“, – sakė jis.

ELTA primena, kad „Teltonika“ grupės įmonės „AGP Investments“ vadovas A. Paukštys penktadienį pranešė, jog šalyje trūkstant elektros pajėgumų, Ekonomikos ir inovacijų ministerijai (EIM) stabdant žemės paskirties keitimą į skirtą pramonei, aukštųjų technologijų įmonė „Teltonika“ stabdo Taivano puslaidininkių lustų gamyklos statybas Vilniuje.

„Stabdomos Teltonika THTH aukštųjų technologijų parko 10 gamyklų investicijos 55 ha teritorijoje, kurias buvo numatyta įgyvendinti iki 2028 m.“, – teigė jis.

Pasak A. Paukščio, sustabdžius statybas, nebus sukurta 6 tūkst. darbo vietų su vidutiniais 10 tūkst. eurų per mėnesį atlyginimais, kasmet nebus sukurti keli milijardai eurų Lietuvos bendro vidaus produkto (BVP) ir nebus sukurta nauja Puslaidininkių Lustų pramonė Lietuvoje – teks nutraukti projektavimo paslaugų pirkimo sutartį iš Taivano lustų gamykloms.

Verslininko teigimu, pagrindinė to priežastis – Lietuvoje trūksta 63 megavatų (MW) galios elektros pajėgumų, kuriuos įrengti iki 2027 m. „nebeliko vilties“, nepaisant to, kad EIM įmonei žadėjo „žalią“ koridorių investicijoms. Taip pat, anot A. Paukščio, per ilgai trunka žemės sklypų statyboms paskirties keitimas į pramoninę.

Verslininko teigimu, Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) prašyta įrengti elektrinę, kuri elektrą gamintų iš gamtinių dujų, tačiau to neleidžia aplinkosauginiai reikalavimai.

Tuo metu Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ tvirtina, jog kliūčių tiekti elektros energiją bendrovės „Teltonika“ aukštųjų technologijų parkui Vilniuje, nėra.