Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Donata KazlauskienėŠaltinis: Etaplius.lt
Su traukinio bildesiu, jausmingomis eilėmis, skaudžiais prisiminimais, jautriomis giesmėmis ir nuoširdžiomis kalbomis Telšiuose paminėta birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena.
Prieš 79-erius metus prasidėję ir daugiau kaip dešimtmetį vykę trėmimai daug šeimų likimų sudaužė į šipulius. Tremtiniams pagerbti ir svarbiai visai Lietuvai datai atminti Telšių kultūros centras Geležinkelio stoties prieigose, greta paminklo Tremtiniams, surengė minėjimą. Giesmes kartu su gausiai dalyvaujančiu tremtinių ir politinių kalinių, valdžios atstovų, skautų, šaulių, gimnazistų ir kitų bendruomenės narių būriu giedojo Telšių kultūros centro politinių kalinių ir tremtinių choras „Tremties aidai“ (vad. Milda Ulkštinaitė).
Į susirinkusius jautriomis eilėmis kreipėsi Telšių kultūros centro režisierė ir renginio vedėja Alina Gintalienė. Sugiedojus Tautišką giesmę ant paminklo padėtos gėlės, uždegtos atminimo žvakės, tremtinė Birutė Stancelienė perskaitė savo kūrybos eilėraštį, kuriame atsispindėjo skaudi to meto patirtis.
„Šventajame rašte yra parašyti tokie žodžiai: „Kaip gera būti vienybėje!“ Ir šitoje vietoje kaip gera būti visiems kartu, kurie susirinkome prisiminti skaudžių tautos akimirkų“, – į visus kreipėsi prelatas Juozas Šiurys. Kalbėdamas apie paminklą Tremtiniams kaip apie simbolinį altorių, ant kurio sudėtos mūsų tautos kančios, jis pastebėjo, kad birželio 14-oji diena, tai diena, kai viskas susilieja į vieną prasmę: šiandien visa bažnyčia švenčia Dievo kūno ir kraujo šventę, kada Kristus paaukojo save ant aukuro altoriaus už žmonijos išganymą.
„Statistika rodo, kad apie 300 tūkst. lietuvių buvo ištremta arba įkalinta. Turbūt nerastumėte šeimos ar giminės, kurios tai nebūtų palietę. Ir aš pats esu politinės kalinės sūnus. Nežiūrėta, ar tai vaikas, ar jaunuolis, ar senelis – buvo vežama šeimomis. Šiuo metu labai prasmingai atrodo projekto „Misija Sibiras“ akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“– kalbėjo Telšių rajono savivaldybės meras Kęstutis Gusarovas ir pabrėžė, kad tokios iniciatyvos yra reikalingos, iš jų kyla mūsų patriotiškumas, meilė tautai, lietuvybė.
Minėjime dalyvavusi LR Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė ragino prisiminti tuos, kurių netekome. „Tarp tų 300 tūkstančių buvo ir mano šeima – Litvinų. Išgyvenusieji ir grįžę sakydavo, kad tokių darbščių ir vieningų kaip lietuviai nebuvo. Tikiu, kad mes visi prisimename tuos, kurie negrįžo, pagarbiai žiūrime į tuos, kurie šiandien dar gyvena grįžę“, – sakė Seimo narė ir visiems linkėjo vienybės tam, kad būtų išsaugota laisvė.
„Manau, kad birželio 14-oji daugeliui nieko nereiškia, bet, stovint prie paminklo ir matant veidus, kurie tai patyrė, pajuto ir tebejaučia, kas tai per diena – yra istorija. Džiaugiuosi, kad jaunoji karta atėjusi tai mato, tą girdi ir tikiuosi, kad ta diena bus minima ir perduodama, ką iškentėme. Tik maldoje, vienybėje, stiprybėje mes esame tvirti. Būkime susitelkę tokie, kokie šiandien esame tokiame gražiame, apvaliame būryje“, – kalbėjo LR Seimo narys Valentinas Bukauskas ir dėkojo visiems, vykstantiems į Sibirą pasirūpinti tautiečių kapais bei atminimo kryžiais.
Renginyje dalyvavusi Telšių Žemaitės gimnazijos istorijos mokytoja Vilija Vaičiulienė kalbėjo, kad, minint Gedulo ir vilties dieną, jaunimas atstovauja viltį, nes nepatyrusiems šių kančių jas suvokti sudėtinga. Ji sakė, kad su moksleiviais bando įvairiomis formomis prisiliesti prie istorijos, o šiais metais visoje Lietuvoje jaunimui rekomenduojama iškelti aitvarus, tad į minėjimą gimnazistai atvyko nešini aitvarais. Pasinaudojant aitvaru kaip simboliu suponuojama mintis, kad jis gali kilti aukštai aukštai, kiek leidžia vėjas, bet nepamirštant, kad jis kils tiek, kiek žmogus laikys jį paėmęs už virvės.
Po minėjimo, 11 val. 59 minutės paskelbta Visuotinė tylos minutė, po kurios buvo aukotos šv. Mišios Telšių Šv. Antano Paduviečio katedroje ir Telšių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje. Pasibaigus Šv. Mišių aukai, mintimis apie Gedulo ir vilties dieną dalijosi Telšių vyskupas Kęstutis Kėvalas, ant Katedros laiptų Telšių Žemaitės dramos teatro studijos SAVI aktoriai (rež. Laimutė Pocevičienė) atliko teatrinę novelę „Meilė, gimusi Sibire“.