Telšiuose diskutuota apie nepilnamečių psichotropinių medžiagų vartojimo ir platinimo prevenciją mokyklose

25bb3b95fb6e6ec11d242bea9a09ed3f6fa73367ee43dfd12b58e4e922762850
Telšiai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Telšių rajono savivaldybės inf.

Spalio 24 d. su oficialiu vizitu Telšiuose apsilankiusi LR vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė kartu su Lietuvos policijos generaliniu komisaru Renatu Požėla bei patarėja Agneta Ladek susitiko su Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus darbuotojais, rajono ugdymo įstaigų vadovais bei mokyklų bendruomenių atstovais.

Pavakarę vykusioje diskusijoje kalbėta apie nepilnamečių psichotropinių medžiagų vartojimo ir platinimo prevenciją mokyklose.

„Nepilnamečių psichotropinių medžiagų vartojimas ir platinimas mokyklose – tai problema, opi visoje Lietuvoje. Ji neaplenkia ir Telšių rajono, – diskusijų metu kalbėjo Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus. – Diegiame prevencines priemones – teritorijų stebėjimą vaizdo kameromis, kalbama su vaikais apie narkotikų žalą ir pan. Tačiau to neužtenka. Ir tai, kad mokyklose nebuvo užfiksuotas nė vienas psichotropinių medžiagų vartojimo atvejis, dar nereiškia, jog šios problemos įstaigose nėra. Galbūt ji paprasčiausiai nėra matoma.“

Telšių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Lina Leinartienė sakė, jog kovoti su narkotinių medžiagų, elektroninių cigarečių vartojimu ugdymo įstaigose labiausiai apsunkina surištos rankos: pedagogai neturi teisės tikrinti vaikų turimus daiktus. Ir nors dėl psichotropinių medžiagų, elektroninių cigarečių vartojimo su mokiniais kalbama tiek vykdant gyvenimo įgūdžių programą, tiek pasitelkiant kitas prevencines priemones, kol mokykloms nebus suteiktos teisės atlikti mokinių daiktų patikrą – apčiuopiamų pokyčių sprendžiant minėtą problemą vargu, ar galima tikėtis.

A. Bilotaitė susitikimo metu pabrėžė, jog švietimo sistema – tai LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos darbo laukas, tačiau LR vidaus reikalų ministerija, jausdama pareigą, mokykloms yra paruošusi rekomendacijas dėl papildomų saugumo priemonių taikymo: vaizdo stebėjimo sistemos (tiek mokyklos teritorijos, tiek vidaus patalpų), išėjimą/įėjimą į mokyklą kontroliuojančių sienelių įrengimo ir pan.

Taip pat, reaguojant į situaciją, ministerija inicijavo bandomąjį prevencinį projektą, skirtą kovai su narkotinių medžiagų paplitimu ir vartojimu mokyklose. Pilotinėmis ugdymo įstaigomis pasirinktos Alytaus, Klaipėdos rajono ir Vilniaus savivaldybėse esančios trys mokyklos. A. Bilotaitė taip pat pakvietė ir Telšių rajono savivaldybės švietimo bendruomenę pasvarstyti bei, galbūt, prisijungti prie šios naujos iniciatyvos.

Ministrė pasidžiaugė, kad Telšių rajono savivaldybė pati ėmėsi konkrečių veiksmų ir šiandien, beveik visų rajono ugdymo įstaigų teritorijos yra stebimos vaizdo kameromis.

Lietuvos policijos generalinis komisaras R. Požėla, kalbėdamas apie psichotropinių medžiagų vartojimo ir platinimo problema mokyklose, teigė, kad jaunimas šiais laikais naudoja visai kitas narkotinių medžiagų platinimo priemones, nei anksčiau. Šiandien primityvaus narkotiko perdavimo iš rankų į rankas nebeliko. Ieškantys ir parduodantys psichotropines medžiagas asmenys bendraujama slaptose internetinėse grupėse. Ypač pamėgta „Telegram“ platforma. O narkotikai keliauja siuntų pagalba.

Kiti keliai, kuriais į Lietuvą keliauja kvaišalai: Klaipėdos jūrų uostas, oro uostai bei sausumos kelias. Pastarasis ypač populiarus dėl atvirų sienų.