PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Lapkričio 21 d. 16:31

Telšių Žemaičių muziejus „Alka“ Sakartvele pristatė medalių meno parodą

Telšiai

Monikos Sudintaitės nuotr.

EtapliusŠaltinis: Žemaičių muziejus „Alka“


330289

Sakartvele, Mestijos mieste, Svanetijos istorijos ir etnografijos muziejuje, atidaryta tarptautinė Telšių Žemaičių muziejaus „Alka“ šiuolaikinių medalių paroda „Art Medal: In the Arches of Memory“.

Renginio metu apie Telšių ir Mestijos bendradarbiavimą, parodos idėją kalbėjo muziejaus direktorės pavaduotojos Eglė Tarvainytė ir Ingrida Vaitiekienė, koncertavo Vakthang Pilpani ir jo vadovaujamas folkloro ansamblis „Riho“.

„Telšių ir Svanetijos savivaldybių bendradarbiavimas – tai įkvepiantis ilgametės bendrystės ir bičiulystės pavyzdys, kuris ne tik džiugina, bet ir skatina giliau suvokti kultūrinio dialogo bei mainų svarbą. Šis ryšys padeda ne tik dalintis tradicijomis, bet ir kurti naujas prasmingas iniciatyvas, kurios praturtina abi bendruomenes. Nuoširdžiai dėkojame Svanetijos savivaldybės vadovams bei Svanetijos istorijos ir etnografijos muziejui už indėlį ir atsidavimą stiprinant draugystę, kuri tampa gyvu tiltu tarp regionų, liudijančiu kultūrų įvairovės grožį ir vertę“, – parodos atidaryme kalbėjo Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorės pavaduotoja-vyriausioji rinkinių kuratorė bei Mestijos miesto garbės pilietė Eglė Tarvainytė.

Apie Telšiuose nuo 1984 m. rengiamą seniausią Europoje Medalio meno ir mažosios skulptūros kūrėjų kūrybinę stovyklą (stovyklos pirmosios užuomazgos – Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultete), pritraukiančią menininkus iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Ukrainos, Izraelio bei kitų šalių, pasakojo ilgametė projekto vadovė, Žemaičių muziejaus „Alka“ direktorės pavaduotoja muziejinei veiklai Ingrida Vaitiekienė: „Kasmet stovyklos metu sukurti medaliai papildo Žemaičių muziejaus „Alka“ kolekciją. Šiandien Mestijoje atvėrėme parodą kviesdami lankytojus apmąstyti atminties, laiko ir tapatybės sudėtingumą. Ką ir kaip šiandien prisimename? Kaip atmintis formuoja mūsų tapatybę? Kokias priemones naudojame savo gyvenimo įvykiams įamžinti? Galbūt kartais verta pamąstyti apie užmaršties vertę? Medaliai kviečia Svanetijos regiono gyventojus atrasti medalio meno ir atminties vingius, susipažinti su Lietuvos, Žemaitijos ir Telšių istorija. Reljefai, esantys ant šių medalių, plakečių ir mažosios plastikos skulptūrų, pasakoja istorinius pasakojimus, kelia egzistencinius apmąstymus ir atskleidžia kasdienio gyvenimo bei estetinius jų kūrėjų įspūdžius.“

I. Vaitiekienė akcentavo, kad šiandien medaliai gaminami iš medžio, stiklo ir kitų trapios struktūros medžiagų. Jie ne tik įamžina svarbius istorinius įvykius Lietuvoje ir Žemaitijoje, bet ir perteikia trumpalaikius įspūdžius bei asmenines jų kūrėjų atminties akimirkas. Istoriškai siejami su didingomis kanoninėmis istorijomis, medaliai vis labiau apima kasdienio gyvenimo istorijas ir jo nepastebėtus herojus.

Kunigaikščiai, vyskupai, įpėdinių gimimas, mūšiai ir sukaktys – istoriniais medaliais jau seniai naudojamasi reikšmingiems įvykiams ir iškilioms asmenybėms įamžinti. Atsiradę Renesanso laikotarpiu, medaliai greitai tapo savotiška šlovės valiuta, išsaugodami svarbius valstybės įvykius ir formuodami istorinę atmintį. Svanus suintrigavę meškų simboliai, sužavėjęs Emilijos Pliaterytės portretas ir kiti medalininkų kūrybiniai ieškojimai nepaliko abejingų. O muziejininkus, apsilankiusius Sakartvele, nustebino netikėtai Svanetijos muziejaus ekspozicijoje pamatyta, istorinius mūsų valstybių ryšius menanti Zigmanto Vazos moneta!

Už priėmimą ir bičiulystę dėkojama Svanetijos istorijos ir etnografijos muziejui, Mestijos savivaldybei, miesto tarybos pirmininkui Maizeri Jafaridze, pirmajam pavaduotojui Zaur Chartolani, ponui Giorgi Pilpani.

Monikos Sudintaitės nuotr.

Monikos Sudintaitės nuotr.

#TELŠIAI#SAKARTVELAS#PARODA#MEDALIAI