Telšių rajono savivaldybėje vyko išplėstinis bendruomeninių organizacijų susirinkimas

00e23aa6d0d9f2b877e677c822b6eafe52dfc31d342db388fc80fa2f940fdfb1
Telšiai
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Telšių rajono savivaldybės inf.

Vasario 14 d. Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus, vicemerai Agnė Jakavičiutė – Miliauskienė, Almantas Lukavičius bei Savivaldybės administracijos Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Monika Domarkienė su rajono bendruomenių atstovais, kultūros centrų vadovais bei seniūnais diskutavo apie šiemet laukiančius iššūkius, planus bei, su kokiomis problemomis susiduriama.

Susirinkimo metu didžiausių diskusijų sulaukė klausimas dėl taip vadinamas Lietuvos autorių teisių kolektyvinio administravimo asociacijos (LATGA) taikomas mokestis kultūros centrams. Kiekvienais metais kultūros centrai LATGA mokėjo autorines įmokas už jų aptarnaujamoje teritorijoje vykusius muzikinius renginius. Mokamos sumos priklausė ir nuo atlikėjų skaičiaus (įmokos skaičiuojamos už kiekvieną atlikėją), ir nuo renginyje apsilankiusių žiūrovų skaičių. Pavyzdžiui, pernai Telšių kultūros centras už vieno garsaus Lietuvoje atlikėjo koncertą LATGA‘i sumokėjo 1 300 Eur. Mokestis nebuvo mokamas tik už renginius, kuriuose skamba sakralinė arba liaudies muzika.

O nuo šių metų sausio 1 d. kultūros centrams įvestas mėnesinis LATGA abonementinis mokestis.

Taip pat šiandien pradėta kalbėti, jog panašių įmokų LATGA reikalaus ir iš bendruomenių, kurios organizuos muzikinius renginius. Aišku, sumos priklausys nuo to, kokio žinomumo atlikėjai koncertuos bei kiek renginyje susirinks žmonių. Tačiau ir nedidelės įmokos bendruomenėms taptų sunkiai pakeliamos. Susirinkimo metu svarstyta, jog visą renginių organizavimą būtų galima perkelti ant kultūros centrų pečių. Bet ir šie nėra labai turtingi, o ir žmogiškieji ištekliai sunkiai leistų spėti organizuoti visų bendruomenių renginius.

Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus teigė nepritariantis tokiems LATGA planams, tačiau jeigu toks sprendimas (apmokestinti bendruomenių renginius) bus priimtas, Savivaldybė rengs tvarką, pagal kurią numatys apmokėjimą, kad papildoma finansinė našta nekristų bendruomenėms.

Susirinkimo metu taip pat kalbėta ir apie 2024 m. biudžeto projekte numatytą didinti rajono kultūros centrams finansavimą (nuo 1,45 Eur 2023 m. iki 3 Eur už seniūnijos gyventoją 2024 m.), bendruomenei panaudos pagrindais skiriamas Savivaldybei priklausančias patalpas, bendruomenių ir kultūros centrų bendradarbiavimo organizuojant seniūnijose renginius stiprinimą bei kt. klausimais.