Telšių ješivoje – koncertas „Kvartetas praeinančiam laikui“

Telšių ješivoje – koncertas „Kvartetas praeinančiam laikui“
Telšiai
Šiaulių „Aušros“ muziejus Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

2022 m. liepos 21 d., ketvirtadienį, 18 val. Telšių ješivoje (Iždinės g. 11, Telšiai) vyks XIX tarptautinio Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivalio koncertas „Kvartetas praeinančiam laikui“, skirtas Olivier Messiaeno (1908–1992) 30-osioms mirties metinėms. Koncertinę programą atliks profesionalių Lietuvos atlikėjų kvartetas: Rasa Vosyliūtė (smuikas), Giedrė Dirvanauskaitė (violončelė), Vytautas Giedraitis (klarnetas), Justas Šervenikas (fortepijonas).

Šiaulių „Aušros“ muziejus bendradarbiaudamas su Žemaičių muziejumi „Alka“ telšiečiams pristatys prancūzų kompozitorių, išsiskyrusį savo religingumu Olivjė Mesianą (1908-1992). Jis 1940-1941 metus praleido Giorlico (Silezijoje) karo belaisvių stovykloje, kur nelaisvėje parašė koncerte skambėsiantį „Laiko pabaigos kvartetą“. Iki šiol tai vienas dažniausiai pasaulio scenose skambančių kūrinių, sukuriantis nepaprastą dvasingumo ir emocingumo aurą, savo religiniu turiniu stiprinantis žmonijos viltį ir tikėjimą. Kompozitorius yra nurodęs, kad šį kūrinį įkvėpė konkreti Apreiškimo Jonui vieta: „Aš išvydau dar vieną galingą angelą, nužengiantį iš dangaus, apsisiautusį debesimi. Jo galvą supo vaivorykštė, veidas švytėjo kaip saulė ir kojos – tarsi ugnies stulpai. Ir jis atsistojo dešiniąja koja ant jūros, o kairiąja ant sausumos. Pakėlė dešinę ranką į dangų ir prisakė: tegul gyvuoja per amžių amžius tas, kuris sutvėrė dangų ir visa, kas jame, žemę ir visa, kas joje bei jūrą ir visa, kas joje: „Laiko daugiau nebėra! Bet kai pasigirs septintojo angelo trimitavimas, bus baigta Dievo paslaptis…“ (Apr. 10).

Apie kvarteto turinį ir sandarą autorius rašė: „Kūrinio muzikinė kalba iš esmės nemateriali, sudvasinta, katalikiška. Melodikos ir harmonijos priemonėmis realizuojančios tam tikrą garso visuotinumą dermės čia priartina klausytoją prie amžinybės erdvėje ir begalybėje. Neįprasti, jokių normų nesaistomi ritmai labai padeda atitolinti visa, kas žemiška. (Tačiau viskas tėra mėginimai ir sapaliojimai, kai pagalvoji apie triuškinantį temos didingumą!) Kvartetas aštuonių dalių. Kodėl? Septyni – puikus skaičius, šešias dienas trukusį kūrimą pašventino dieviškas sabbat; septinta, poilsio diena, trunka iki amžinybės ir tampa aštuntąja – tobulos šviesos, nesudrumsčiamos ramybės diena.“

Bilietus į koncertą galima įsigyti „Ticket Market“ ir Chaimo Frenkelio vilos kasose, internetu bei renginio dieną, prieš koncertą.

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Pagrindinė rėmėja – Šiaulių miesto savivaldybė, Rėmėjai: AB „Šiaulių banka“, „Gubernija. Nealkoholinis“, UAB „Sabalin“. Informaciniai rėmėjai: LRT, UAB „LT ADVERT“, žiniasklaidos grupė „Etaplius“, dienraštis „Šiaulių kraštas“. Draugas – „Dabija“. Festivalį įgarsina UAB „Balheidas“.

Informaciją teikia Šiaulių „Aušros“ muziejaus Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vedėja Romena Čepauskienė tel. (8 41) 43 36 80.