Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Telšių rajono savivaldybės inf.
„Šios kelionės kertiniu momentu tapo V. Zelenskio pasirodymas VDU įsteigto centro salėje. Nenusakoma emocija užplūsta matant tokią istorinę asmenybę, o ypač salėje susirinkusių ukrainiečių jaudulį ir pasididžiavimą gyvai išvydus jų kovojančios tautos veidą“, – susitikimo įspūdžiais dalinosi Caritas bendrystės centro „Saulėtoji užuovėja“ vadovė Edita Barsienė.
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su Ukrainos Prezidentu Volodymyru Zelenskiu praėjusį trečiadienį lankėsi Ukrainos centre, kur susitiko su Lietuvoje gyvenančiais ukrainiečiais.
„2024 m. sausio 5 d. gavau laišką iš Ukrainos centro kviečiantį į naują šio centro renginį, kurio metu turėjome susitikti su Lietuvos Prezidentu ir pirmąja Ponia, bei susipažinti su naujomis Ukrainos centro iniciatyvomis, – pasakojo E. Barsienė. – Šeštadienį dar trumpai pabendravau su LR Prezidento kanceliarijos vidaus politikos grupės projektų vadovė Deimantė Kuprelienė, kuri labai nuoširdžiai tačiau primygtinai paragino dalyvauti renginyje Vilniuje ir pagal galimybes atsivežti ukrainiečių, gyvenančių Telšiuose. Tačiau konkreti renginio forma, turinys bei pats tikslas man taip ir liko kiek neaiškūs.“
Pasak Telšių vyskupijos Caritas bendrystės centro „Saulėtoji užuovėja“ vadovės, į susitikimą Vilniuje iš Telšių vyko septyniese: šešios ukrainietės (Irina, Natalia, Nadia – atstovės iš šeimų, gyvenančių Caritas bendrystės centre), Ruzana ir Tatiana (centro savanorės), Yana (gyvenanti ir dirbanti Varniuose) bei ji – centro vadovė.
„Kai pasiūliau vykti į renginį Ukrainos centre, moterys labai noriai ėmė ruoštis ir laukti kelionės, – teigė E. Barsienė, – Žinojome, kad dalyvaus Lietuvos Prezidentas ir pirmoji šalies Ponia, galbūt kiti žymūs visuomenininkai ar politikai. Ukrainietėms buvo labai įdomu ir tai, jog galės susitikti daugiau iniciatyvių žmonių iš savo tėvynės, tiesiog pabendrauti savame rate... Ir tik trečiadienio ryte, prieš pat išvykstant, sužinojome, kad šitas susitikimas, šita kelionė – tai istorinis įvykis, kurio metu galėsime išvysti bei išgirsti jau gyva legenda tapusi, kovojančios šalies prezidentą V. Zelenskį!“
Anot Caritas bendrystės centro „Saulėtoji užuovėja“ vadovės, būtent tada ji supratusi, kodėl LR Prezidento komandos nariai, taip nuoširdžiai tikėjosi jų dalyvavimo. „Jaudinomės, laukėme, mačiau, kaip ukrainietės vis rašė, siuntė šitą žinią savo draugams, artimiesiems. Atvykome vieni iš pirmųjų, stebėjome, kaip vyksta pasiruošimo darbai, kaip renkasi žmonės, kokios jų nuotaikos ir emocijos, – prisiminė E. Barsienė. – Šios, iš pradžių, rodos, kiek mįslingos ir neišskirtinės kelionės kertiniu momentu tapo pačio V. Zelenskio pasirodymas VDU įsteigto centro salėje. Nenusakoma emocija užplūsta matant tokią istorinę asmenybę, o ypač visos salės ukrainiečių jaudulį ir pasididžiavimą gyvai išvydus jų kovojančios tautos veidą. Nuo karo pradžios žavėjo Ukrainos Prezidento kalbos natūralumas, laisvumas ir gebėjimas ramiai, tačiau tuo pačiu ir griežtai perteikti savo žinią. Galimybė išgirsti jį kalbantį gyvai – šį įspūdį tik dar labiau sustiprino. Labiausiai širdin įstrigo jo pasakyta frazė – „Kaip tu teisingai sakei (kreipdamasis į Prezidentą Nausėdą), kai mes laimėsime, jie visi galės grįžti namo, o mes padarysime viską, kad toks laikas ateitų“.“
Visą likusį vakarą ir kelionės namo metu E. Barsienė teigė, jog džiaugėsi matydama, kokį ypatingą įspūdį šis susitikimas padarė ukrainietėms moterims keliavusioms kartu su ja. Jos visą kelionės laiką siuntė nuotraukas ir dalijosi savo įspūdžiais su savo artimaisiais ir pažįstamais, tame tarpe ir likusiais Ukrainoje. „Rodos, likimo toli nuo tėvynės nublokštoms moterims šį galimybė leido vėl pasijusti arčiau jos... O aš visą kelią mąsčiau, jog džiaugiuosi esanti Lietuvos pilietė ir yra kaip svarbu, ir būtina būti vieningiems bei saugoti savo šalį, jos savastį“, – dalinosi mintimis E. Barsienė.
Apie Telšių vyskupijos Caritas bendrystės centro „Saulėtoji užuovėja“
E. Barsienė Caritas savanore buvo prieš prasidedant plataus masto karui prieš Ukrainą. Tačiau praėjus vos kelioms dienoms po 2022 vasario 24 d. iš Telšių vyskupijos Caritas sulaukė netikėto, tačiau viltingo prašymo tapti karo pabėgėlių humanitarės pagalbos koordinatore, savanoriškai ir neatlygintinais pagrindais.
Tuo chaotišku momentu tarsi savaime susiformavo, jog skirtingose savivaldybėse ši funkcija buvo patikėta skirtingoms nevyriausybinėms organizacijoms. Telšių rajono savivaldybės atveju, ši funkcija patikėta Telšių vyskupijos Caritas.
Nuo pat pirmųjų karo Ukrainoje dienų pagrindinė veikla, kuri ir yra labiausiai būdinga Caritas organizacijai – tapo humanitarinė pagalba. Organizuojamas atvykstančiųjų pabėgėlių aprūpinimas buities ir higienos reikmenimis, vietinių operatorių mobilaus ryšio kortelėmis, prekybos centrų paramos kortelėmis. Taip pat nuolat teikiama įvairi informavimo, tarpininkavimo, išklausymo, palydėjimo į reikiamą įstaigą ar instituciją pagalba.
Dalis paramos sulaukusių ukrainiečių vėliau ir patys pradeda savanoriauti centre, padeda organizuoti Caritas paramos akcijas skirtas Ukrainai.
Telšių vyskupijos Caritas bendrystės centre „Saulėtoji užuovėja“ yra įrengti 3 butai, kuriuose neatlygintinai apgyvendinami karo pabėgėliai iš Ukrainos. Juose šiandien gyvena 3 šeimos, viso – 20 žmonių. Per visą karo laikotarpį šia apgyvendinimo paslauga pasinaudojo jau beveik trys dešimtys karo pabėgėlių.
Taip pat Centre kasdien vyksta užsiėmimai skirti vyresnio amžiaus telšiškiams. Prie jų prisijungia ir ukrainiečiai, vietos gimnazistai ir kt.
Apie Ukrainos centrą
Ukrainos centras įsteigtas Lietuvos ir Ukrainos pirmųjų ponių iniciatyva, siekiant ukrainiečių bendruomenei Lietuvoje sukurti atvirą kultūros, švietimo ir bendruomeninių paslaugų erdvę. Jo steigėjai – Lietuvos Respublikos Prezidentūra, Vytauto Didžiojo universitetas ir Ukrainos ambasada Lietuvoje.
Vienas iš pagrindinių Ukrainos centro uždavinių – ne tik suteikti erdvę pasitraukusiems iš Ukrainos žmonėms, siekiant sėkmingos ukrainiečių integracijos Lietuvoje, bet ir sudaryti jiems galimybes susitikti su tautiečiais, puoselėti savo kultūrą, istoriją ir identitetą, gauti psichologinę pagalbą, neformaliojo švietimo, kultūrines, socialines, kitas reikalingas paslaugas. Iki šiol tai yra tarptautiniam bendradarbiavimui atvira kultūrinė ir edukacinė erdvė.