PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Atliekų tvarkymas2023 m. Balandžio 12 d. 14:16

Tekstilės atliekų tvarkymas: ką turi žinoti gyventojai?

Šiauliai

Pexels.com nuotr.

ŠRATCŠaltinis: ŠRATC


264154

Prasidėjus pavasariui, spintos tvarkymasis – vienas iš svarbiausių darbų namuose. Keičiantis sezonui, norime atsinaujinti ir patys, tačiau po revizijos likusi pabodusi ar nudėvėta tekstilė gyventojams neretai kelia klausimų, kaip tinkamai ją išrūšiuoti. Dalis jos, deja, vis dar yra išmetama į mišrių komunalinių atliekų konteinerius ar paliekama greta jų. Taip ne tik teršiama aplinka, tačiau ir prarandami antriniam panaudojimui dar tinkami drabužiai ir kita tekstilė.

Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – ŠRATC) primena, kad Joniškio, Radviliškio, Šiaulių rajono ir miesto savivaldybių teritorijose yra išstatyti tekstilės atliekų konteineriai, į kuriuos gyventojai gali pristatyti nebereikalingus, tačiau švarius ir dar tinkamus naudoti tekstilės gaminius – drabužius, avalynę, rankines, diržus, patalynę, rankšluosčius, minkštus žaislus. Akmenės, Kelmės, Pakruojo rajono ir Šiaulių miesto savivaldybių gyventojai tekstilę gali pristatyti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Konteinerių ir aikštelių adresus galima rasti ŠRATC interneto svetainėje.

Per praėjusius, 2022-uosius, metus tekstilės atliekų Šiaulių regiono savivaldybėse iš rinkliavos mokėtojų iš viso buvo surinkta 504,692 t. Prie daugiausiai tekstilės atliekų surenkančių savivaldybių rikiuojasi Šiaulių m. (127,415 t), Šiaulių r. (108,511 t), Radviliškio r. (100,345 t) ir Joniškio r. (84,632 t), mažiau surenka Kelmės r. (29,629 t), Pakruojo r. (28,190 t) ir Akmenės r. (25,970 t).

Apie tai, kaip tinkamai pasirūpinti nebereikalinga tekstile, kokios pastebimos rūšiavimo tendencijos ir dažniausiai daromos gyventojų klaidos, ŠRATC kalbasi su UAB „Ecoservice“ Skaitmeninės rinkodaros projektų vadove Giedre Kantakeviče.

– Kaip dažnai yra tuštinami tekstilės atliekų surinkimo konteineriai? Ar gyventojai kreipiasi, pastebėję pripildytus konteinerius?

– Tekstilės atliekų surinkimo konteinerių aptarnavimą vykdome atsižvelgdami į jų užsipildymo greitį. Šiuo metu nusistovėjęs ritmas – tekstilę iš konteinerių surenkame 2 kartus per savaitę. Tiesa, pavasaris yra spintų kraustymo metas, tad konteineriai pildosi greičiau nei kitu metu, be to, pasitaiko, kad net ir vienas gyventojas po generalinės tvarkos užpildo visą konteinerį iškart, todėl labai svarbu, kad, pastebėję prisipildžiusį konteinerį, gyventojai tekstilės nepaliktų šalia, kad tekstilė liktų tvarkinga, nesušlapusi. Tokiu atveju reikėtų susisiekti ant konteinerio nurodytu telefonu – stengiamės į pranešimus reaguoti kaip galima greičiau. Gyventojų tuomet prašome turimą tekstilę atnešti vėliau, kai konteineris bus ištuštintas, arba ją nuvežti į artimiausią kitą tekstilei skirtą konteinerį.

– Ar gyventojai atsakingai deda nebereikalingą tekstilę į konteinerius (sudeda į maišelius, nepalieka šalia konteinerių)? Kokios dažniausiai daromos klaidos išmetant tekstilės atliekas?

– Gyventojai stengiasi ir labai domisi, kaip teisingai tekstilę palikti konteineriuose, tačiau pasitaiko tendencingų klaidų.

Pirmiausia, tekstilės surinkimo konteineriai skirti pakartotiniam panaudojimui tinkamai tekstilei – juose neturėtų atsidurti sudėvėti, sutepti ar suplyšę drabužiai, avalynė ir kt.

Ne mažiau svarbu tekstilę sudėti į maišus ir juos tvirtai užrišti, batus surišti porose, kad jie nesusiteptų, neišsimėtytų. Net ir sudėjus tekstilę į maišus, jų negalima palikti prie konteinerių – tuomet tekstilė dažniausiai susigadina, nes yra išmėtoma aplink konteinerį, sušlampa, susitepa.

Taip pat tekstilės surinkimo konteineriuose pasitaiko ir ne tekstilės atliekų – jos ne tik nėra tinkamos, tačiau ir sutepa, nepataisomai sugadina konteineriuose paliktą tekstilę. Į tekstilės konteinerius galima mesti švarius ir dėvėti dar tinkamus suaugusiųjų ir vaikų drabužius, avalynę porose, diržus, rankines, patalynės užvalkalų komplektus, užuolaidas.

– Į ką patartumėte atkreipti dėmesį gyventojams, kurie išmeta nereikalingą tekstilę?

– Svarbu tai, kad tekstilės konteineriuose paliekama tekstilė būtų tinkama pakartotiniam naudojimui, taip pat ji turi būti palikta tvirtai užrištuose maišeliuose, paliekama konteinerio viduje, o ne šalia jo.

Pagrindinis tikslas – kaip galima labiau prailginti tekstilės dėvėjimo laiką, taip pat užtikrinti, kad ji būtų išrūšiuota, paruošta tolimesniam dėvėjimui. Už pirmąją dalį atsakingi gyventojai – jie atrenka jiems nebereikalingą tekstilę ir ją palieka tekstilei skirtuose konteineriuose.

Už antrąją dalį esame atsakingi mes – surenkame tekstilę iš konteinerių, ją vežame į tekstilės rūšiavimo centrą Vilniuje, kur drabužiai, avalynė ir namų tekstilė išskirstomi į beveik 100 skirtingų kategorijų pagal medžiagiškumą, sezoną, paskirtį, paruošiami tolimesniam naudojimui.

Siekiama ir toliau plėsti buityje susidarančių tekstilės atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūrą. ŠRATC šiuo metu vykdo „Tekstilės atliekų surinkimo konteinerių įsigijimo Šiaulių regione“ projektą. Planuojama, kad iki šių m. lapkričio 15 d. Akmenės r. bus pastatyta 14 tekstilės surinkimo konteinerių, Joniškio r. – 10, Kelmės r. – 10, Radviliškio r. – 15, Šiaulių r. – 20, Šiaulių m. – 18 konteinerių.