PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Lapkričio 14 d. 13:10

Teisme liudijęs buvęs Vilniaus pareigūnų vadas: VST pasirodymas man buvo staigmena

Lietuva

Saulius Gagas / Andriaus Ufarto / ELTA nuotr.

Ainis GurevičiusŠaltinis: BNS.LT


329029

Teismui tęsiant riaušių prie Seimo bylos nagrinėjimą, ketvirtadienį posėdyje liudijęs buvęs Vilniaus pareigūnų vadas Saulius Gagas sakė nežinantis, kas atsiuntė prie parlamento Viešojo saugumo tarnybos (VST) pajėgas.

„Man tai buvo staigmena“, – posėdyje liudijo pareigūnas, vadovavęs Seimo gynybai per 2021-ųjų rugpjūčio riaušes.

Dabar Policijos departamento Kriminalistinių tyrimų valdybai vadovaujantis S. Gagas papasakojo, kad tik prasidėjus riaušėms atostogavo, bet informaciją nuolat gaudavo.

Rugpjūčio 10-osios vakarą, supratęs, kad situacija darosi įtempta, pareigūnas grįžo į Vilnių, nutraukė savo atostogas ir iš savo pavaduotojo Mindaugo Stravinsko perėmė vadovavimą situacijos suvaldymui.

S. Gagui atvykus prie Seimo, policininkai stovėjo išsirikiavę A. Tumėno gatvėje, kur riaušininkai buvo užblokavę išvažiavimą iš parlamento. Rėkianti minia mėtė į pareigūnus įvairius daiktus, spjaudė į juos, stumdė.

Todėl buvo nuspręsta gatvėje sustatyti tarnybinius automobilius, o pareigūnus – už jų. Paklaustas, kodėl jau tada nebuvo sulaikinėjami agresyviausieji, S. Gagas paaiškino, kad buvo laukiama iš Policijos departamento vežamų galingų šviestuvų ir buvo ruošiamasi kitai fazei – minios išsklaidymui.

Kiek vėliau, pasak S. Gago, be jokio išankstinio įspėjimo atvažiavo VST autobusas su šios tarnybos pareigūnais. Pasak pareigūno, riaušininkai blokavo autobusui įvažiavimą į Seimo kiemą, mėtė į jį akmenis, butelius. Tada VST pareigūnai panaudojo specialiąsias priemones ir autobusas įvažiavo į kiemą.

Netrukus Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen kabinete S. Gagas apie padėtį informavo parlamento vadovę, policijos generalinį komisarą Renatą Požėlą ir vidaus reikalų viceministrą Vitalijų Dmitrijevą.

Teisėjų kolegiją domino, kas prie Seimo atsiuntė Viešojo saugumo tarnybą.

„Ar Stravinskas, ar aš kalbėjom su generaliniu komisaru, kad VST būtų reikalinga kaip rezervinės pajėgos. Kas jiems nurodė važiuoti į Seimą, nežinau. (...) Man tai buvo staigmena. Žinojau, kad VST bazėje jų mažai, nes dauguma dirbo nelegalų stovyklose. Negaliu paaiškinti, nežinau, kieno sprendimu jie atvažiavo“, – liudijo S. Gagas.

Jo taip pat klausta, kodėl pareigūnai neįvedė riaušių suvaldymui skirto plano „Vėtra“. S. Gagas patvirtino, kad tai buvo jo sprendimas.

„Aš nusprendžiau neįvesti. Įvedus šį planą vadovavimą būtų perėmusi VST. Planavome savo jėgomis susitvarkyti. Minia tuo metu nedaužė namų langų, nepadeginėjo mašinų. Policijos pajėgų buvo daug daugiau nei VST“, – sakė pareigūnas.

Paklaustas, kas būtų pasikeitę įvedus planą „Vėtra“, S. Gagas sakė: „Jie vadovautų. Galėtų panaudoti, pavyzdžiui, vandens patranką. Kaip ji atsirado prie Seimo, nežinau“.

Pasak apklausiamojo, policijos veiksmai su VST nebuvo koordinuojami, šios tarnybos veiksmus susiderino tik galutinėje riaušių slopinimo fazėje.

S. Gagas taip pat atsakinėjo ir į advokatų klausimus. Vienas iš jų teiravosi ar minioje buvo neuniformuotų policijos agentų, kurie provokavo riaušininkus imtis smurto. Buvęs Vilniaus policijos vadovas tai paneigė.

Riaušės prie parlamento rūmų Vilniuje kilo 2021 metų rugpjūčio 10-osios vakarą po mitingo prieš Vyriausybės ribojimus, skirtus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš jų 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.

Per ikiteisminį tyrimą byloje apklausta daugiau kaip 300 liudytojų, tarp jų – apie 40 Seimo narių. Kaltinimai pateikti 87 asmenims.

#VST#PAREIGŪNŲ VADAS#VILNIUS#GAGAS