Teismas: tyčinis susižalojimas, siekiant draudimo išmokos, yra sukčiavimas

Lietuva
Pexels.com nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Antradienį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje asmuo buvo nuteistas už pasikėsinimą sukčiauti ir sukčiavimą, skelbiama LAT pranešime žiniasklaidai.

Pranešime paaiškinama, kad nenustatytam bendrininkui tyčia sudavus A. K. vieną smūgį kietu buku daiktu į žastą, žastikaulis lūžo, o A. K. kreipėsi į 11 draudimo bendrovių su prašymais gauti draudimo išmokas, tyčia nurodydamas melagingas aplinkybes dėl patirtos traumos.

Informuojama, kad kreipdamasis į LAT, nuteistojo A. K. gynėjas prašė bylą nutraukti, argumentuodamas tuo, kad nuteistasis susižalojo krisdamas ant laiptų ir, kad tarp A. K. bei draudimo bendrovių susiklostė išimtinai civiliniai teisiniai santykiai, todėl A. K. veiksmai buvo dirbtinai kriminalizuoti.

LAT konstatavo, kad civiliniai teisiniai santykiai yra tada, kai šalių veiksmai sandorių sudarymo metu ir iš sandorių atsiradusių prievolių vykdymas rodo tikruosius jų ketinimus, kai siekiama iš civilinio sandorio išplaukiančių pasekmių, o ne nusikalstamų tikslų.

Šioje byloje nustatyta, kad draudimo išmoką buvo siekiama gauti apgaulės būdu tyčinį susižalojimą pateikiant kaip nelaimingą atsitikimą.

„Jei įvykis buvo inscenizuotas, o draudimo bendrovei nurodomas kaip tikrai įvykęs, tai vertinama kaip apgaulė siekiant užvaldyti svetimą turtą“, nurodoma teisėjų kolegijos nutartyje.

Nagrinėjamoje byloje įrodymų visuma buvo nustatyta, kad žastikaulio lūžis, kuris pripažįstamas sunkiu sveikatos sutrikdymu, negalėjo būti padarytas A. K. nurodytomis aplinkybėmis, t. y. kad jis susižalojo nugriuvęs ant laiptų.

Bylai aktualus įvykis buvo inscenizuotas, tyčia save sužalojant, pasitelkiant kito asmens pagalbą. Taigi, paties sukeltą sužalojimą pateikiant kaip nelaimingą atsitikimą ir dėl to kreipiantis draudimo išmokų, dalies draudimo bendrovių atžvilgiu buvo pasikėsinta sukčiauti, o dalies bendrovių atžvilgiu sukčiauta, melagingai nurodant žastikaulio lūžimo aplinkybes, t. y. veikiant apgaule, nurodo teismas.

LAT nuteistojo gynėjo kasacinį skundą atmetė. 

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.