REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Kovo 29 d. 16:17

Teismas sustabdė Lietuvos oro uostų bagažo patikros įrangos konkursą

Lietuva

Gedimino Savickio nuotr.

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


169895

Vilniaus apygardos teismas Kinijos įmonės „Nuctech“ prašymu laikinai sustabdė Lietuvos oro uostų bagažo patikros įrangos konkursą. 

Vyriausybei vasarį uždraudus diegti „Nuctech“ įrangą, teismas kovo 25 dieną patenkino bendrovių „Nuctech Warsaw Company Limited“ ir „Inta“ prašymą ir sustabdė konkursą, kol bus išnagrinėtas įmonių  ieškinys, pranešė „Inta“.  

Įmonių advokato Vido Vilko teigimu, apygardos teismo prašoma panaikinti Lietuvos oro uostų sprendimą nepasirašyti sutarties su įmonėmis. 

Be to, Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė nagrinėti kitą „Nuctech“ ir „Intos“ skundą – įmonės prašo panaikinti Vyriausybės nutarimą pripažinti, jog planuotas sandoris su „Nuctech“ ir „Inta“ keltų grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Anot V. Vilko, vyriausybinė strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija nepagrįstai nusprendė, jog Vilniaus ir Kauno oro uostų bagažo patikros įranga yra priskirtina prie nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbią reikšmę turinčios infrastruktūros.

„Kitaip tariant, perkama bagažo patikros įranga nėra ta įranga, dėl kurios apskritai komisija kompetentinga spręsti ir pasisakyti dėl Lietuvos nacionaliniam saugumui keliamų grėsmių, – pranešime sakė V. Vilkas. 

Jo teigimu, nepagrįsti ir argumentai, jog sukaupti duomenys apie keleivių bagažą gali būti perduoti trečiosioms šalims, nes jie nėra prieinami jokiai nei įrangą tiekusiai ar ją sumontavusiai, nei bet kuriai kitai šaliai, išskyrus įrangą įsigijusias įmones.

Pasak pranešimo, Vyriausybės sprendimas uždrausti pasirašyti sutartį su  „Nuctech“ ir „Inta“ reiškia, kad dabar užsakymas atiteks konkurentui iš JAV, kurio kaina buvo kur kas didesnė. 

Bendrovės „Inta“ vadovas Vytautas Vitkauskas pabrėžė, jog įmonė dės visas pastangos apginti pažeistas teises. 

Vyriausybė vasario viduryje nusprendė, kad sandoris su „Nuctech“ neatitinka nacionalinio saugumo interesų. Ji svarstė sausį paskelbtą vyriausybinės komisijos išvadą, kuri yra neviešinama.

Į vyriausybinę komisiją dėl kinų investicijų kreipėsi patys oro uostai ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Jis tuomet perspėjo, kad „Nuctech“ rentgeno patikros įranga oro uostuose gali kaupti duomenis apie keleivius ir bagažą, kurie pagal Kinijos įstatymus būtų prieinami Kinijos žvalgybos ir saugumo tarnyboms.

„Nuctech“ priekaištus tuomet atmetė. Ji teigė, kad Lietuvai siūloma įranga gaminama gamykloje netoli Varšuvos Lenkijoje „laikantis griežčiausių taikomų ES ir nacionalinių veiklos ir saugos standartų“.

JAV laikraštis „Wall Street Journal“ pernai birželį pranešė, kad Jungtinių Valstijų agentūros ėmėsi aktyvios kampanijos prieš „Nuctech“ įrangos diegimą Europos jūrų ir oro uostuose bei pasienio kontrolės punktuose.

Kritikai sako, kad „Nuctech“ mažų kainų strategija leidžia kelti prielaidas, jog įmonė veikia ne komerciniais pagrindais, o siekia užsitikrinti strateginės infrastruktūros kontrolę.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA