Teismas paskelbė nuosprendį dėl Pravieniškių pataisos namuose vykdytų nusikaltimų – nuteistieji kalės ilgus metus

56e2e684d005799c9649db53d4eb38730d01d985
Kaišiadorys
BNS Fotobanko nuotr.
Ingrida Steniulienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Vilniaus apygardos teismas ketvirtadienį kaltais dėl daugiau nei prieš dešimt metų tuometiniuose Pravieniškių pataisos namuose įvykdytų nusikaltimų pripažino tuomet šioje kalinimo įstaigoje kalėjusius vyrus, daliai jų skirtos laisvės atėmimo bausmės nuo 6 iki 14 metų.

Bausmės jiems skirtos už neteisėtą disponavimą dideliu kiekiu narkotikais, kito kalinio nužudymą ir kitus nusikaltimus.

Tačiau dėl pagrindinio kaltinimo – organizavimo, vadovavimo ir dalyvavimo nusikalstamame susivienijime – visi 15 kaltinamųjų buvo išteisinti.

Teisėjas Paulius Veršekys nuteistiesiems skyrė griežtesnes bausmes, tačiau dėl pernelyg ilgos proceso trukmės bausmės sušvelnintos. Byla teismui buvo perduota 2018 m., 2019 m. pasikeitė teisėjų kolegija, todėl ji vėl nagrinėjama iš naujo. Byla baigta nagrinėti po penkerių metų – 2023 m., nuosprendis joje buvo rašomas beveik 11 mėnesių.

Be to, nuteistieji realiai kalės dar trumpiau, nes į paskirtos laisvės atėmimo bausmės laiką įskaitytas kardomajame suėmime praleistas laikas – kai kurie nuteistieji buvo suimti keletą metų.

Keturi asmenys išteisinti visiškai, kai kurie pripažinti kaltais dėl nužudymo.

Bylos duomenimis, kaltinamieji tarp bausmę atliekančių nuteistųjų aktyviai propagavo jų pačių nustatytas kriminalinio pasaulio subkultūros elgesio taisykles, kartu visiškai ignoruodami oficialias Pataisos namų tvarkos normas. Jie taip pat skirstė nuteistuosius į aukštesnes ar žemesnes grupes, tarp nuteistųjų vadinamas kastomis, suteikdami šioms grupėms priskirtiems nuteistiesiems privilegijų dėl geresnių sąlygų pataisos namuose arba šias sąlygas blogindami. Iš bausmę atliekančių nuteistųjų kaltinamieji, įtariama, reikalavo mokėti pinigines lėšas į bendrą nusikalstamo susivienijimo pinigų fondą ir jį tvarkė, kontroliavo šių lėšų įmokėjimą, panaudojimą ir kt.

Byloje taip pat esama duomenų, kad šio nusikalstamo susivienijimo nariai, užsitikrinę neformalų vadovavimą bei įtaką pataisos namuose, organizavo narkotinių ir psichotropinių medžiagų pristatymą į pataisos namus.

Pasak kaltinamojo akto, nuteistieji pagal kriminalinės subkultūros taisykles demonstravo ir stiprino savo bei nusikalstamo susivienijimo lyderių poziciją, siekė pašalinti bet kokią šios pozicijos praradimo galimybę. 2013 m. birželį, negalėdami tiesiogiai susidoroti su dėl įtakos pataisos namuose konkuruojančiu kitu nuteistuoju, dabar jau nužudytu Deimantu Bugavičiumi, ir jo artimiausia aplinka, nuteistieji suplanavo sumušti D. Bugavičių palaikančius kalinius, taip pat juos pažeminti – išvaryti iš lokalinio sektoriaus.

Nuspręsta sušaukti kitų nusikalstamo susivienijimo dalyvių susirinkimą ir perduoti nurodymą parengti nusikaltimo planą. 2013-ųjų birželio 6-osios vakarą antrojo būrio pirmos brigados patalpose buvo sukviestas pasitarimas, jame perduotas nurodymas stipriai sumušti ir pažeminti tris kalinius. Nuspręsta, kad kaltiniai bus užpulti kitos dienos ankstų rytą miegantys. Du nuteistieji, būdami 1-osios ir 2-osios brigadų vyresniaisiais, nurodė bendrininkams pasigaminti ir brigadų patalpose laikyti fiziniam asmens žalojimui skirtus įrankius, kitus draudžiamus daiktus.

Sekite savo miesto naujienas!