PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Lapkričio 14 d. 10:00

Teismas: J. Pinskus papirkinėjo rinkėjus, dėl Ž. Pinskuvienės – trūksta įrodymų (papildytas)

Širvintos

Živilė Pinskuvienė, Jonas Pinskus. ELTA / Dainius Labutis

EtapliusŠaltinis: BNS


328954

Regionų administracinis teismas trečiadienį konstatavo, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) pagrįstai pripažino, kad buvęs Lietuvos regionų partijos pirmininkas Jonas Pinskus papirkinėjo rinkėjus, tačiau panaikino VRK sprendimą dėl jo žmonos, Širvintų merės Živilės Pinskuvienės.

VRK šių metų gegužę konstatavo, jog J. Pinskus, pernai gruodžio 24 dieną lankydamasis Širvintų rajono savivaldybės socialinių paslaugų centre su Ž. Pinskuvienės perduotomis Kūčių stalo vaišėmis, ir pati merė, perdavusi šias už savo lėšas pirktus tradicinius kepinius, pažeidė Rinkimų kodekso straipsnį dėl draudimo papirkti rinkėjus.

Pažeidimas Pinskams pripažintas, nes tuo metu jau buvo prasidėjusi rinkimų į Europos Parlamentą (EP) politinė kampanija, o Regionų partija dalyvavo rinkimuose.

Pinskai teismui teigė, kad VRK nenustatė, kad jie pirko rinkėjų balsus ar skatino juos dovanomis.

Jie savo skunde pabrėžė, kad lankytis socialinių paslaugų centre ir teikti dovanas jiems yra jau tapusi tradicija ir apie rinkimus ar politiką nebuvo kalbėta, jie nedalijo jokių lankstinukų, suvenyrų.

J. Pinskus ketvirtadienį išplatintame pranešime teigė ketinantis artimiausiu metu skųsti teismo sprendimą.

„Kūčių vakarienė senelių namuose nėra ir negali būti rinkėjų papirkinėjimas, tai jau dešimtus metus skaičiuojanti mūsų privati šeimos tradicija, kuomet kalėdiniu laikotarpiu, Kūčių dieną, mes visi kartu, su žmona ir vaikais lankome senelių namus ir dalinamės savo širdžių šiluma ir atsineštais kepiniais, sausainiais, pyragais“, – teigė politikas.

„Tame nėra jokio išskaičiavimo. Tai mūsų šeimai svarbi ir prasminga tradicija“, – pridūrė jis.

Teismas nurodė, kad, pagal Rinkimų kodeksą, nuo rinkimų politinės kampanijos pradžios yra draudžiamas dovanų, paslaugų teikimas rinkėjams, kuris gali būti siejamas su kandidato ar politinės organizacijos dalyvavimu rinkimuose.

Anot teismo, rinkėjų papirkimu nelaikomas tik informacinės medžiagos platinimas.

Teismo teigimu, nors Pinskų šeimos apsilankymas socialinių paslaugų centre vyksta kasmet nuo 2016 metų, o apie rinkimus nekalbėta, tačiau Regionų partija dalyvavo rinkimuose į Europos Parlamentą (EP), o jos keliamų kandidatų sąraše buvo J. ir Ž. Pinskai.

„Taigi, prasidėjus rinkimų politinei kampanijai, asmenys, numatomi kelti kandidatais rinkimuose, turėtų susilaikyti nuo asmeninių dovanų teikimo potencialiems rinkėjams tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai“, – teigia teismas.

Teisėjų kolegija sutiko su VRK išvada, kad pareiškėjas prisidėjo prie rinkėjų ar rinkimų teisę turinčių asmenų nuomonės formavimo apie kandidatą į EP, taip veikdamas potencialią rinkėjų valią.

„Tokie kandidato į EP veiksmai rinkėjų papirkimo aspektu pagal Rinkimų kodekso nuostatas pagrįstai vertintini kaip pažeidžiantys draudimą papirkti rinkėjus, todėl teismas atmetė pareiškėjo J. Pinskaus skundą kaip nepagrįstą“, – rašoma teismo pranešime.

Vis dėlto teisėjų kolegijai pritrūko įrodymų ir motyvų dėl ginčijamo sprendimo dalies, susijusios su Ž. Pinskuvienės veiksmais rinkėjų papirkimo aspektu, todėl šią VRK sprendimo dalį teismas panaikino.

Pinskai teismui taip pat yra apskundę kitą VRK sprendimą, kuriuo komisija birželį pripažino, jog jie rinkimų į EP politinės kampanijos laikotarpiu kodeksą pažeidė ir antrą kartą, kai balandžio viduryje lankydamiesi moterų ansamblio „Vilkesa“ 20-ties metų veiklos jubiliejui skirtame renginyje dovanojo puodelius su Seimo ir savivaldybės atributika.

Birželio pradžioje vykusiuose EP rinkimuose Lietuvos regionų partijos sąrašą vedė Ž. Pinskuvienė, politinė jėga surinko 5,15 proc. rinkėjų balsų, tačiau mandato nelaimėjo.

#PINSKUS#PINSKUVIENĖ#RINKĖJAI#TEISMAS