PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2023 m. Gruodžio 12 d. 07:37

91 mln. eurų legalizavimu ir ginklų prekyba kaltinamas V. Stefanovas kaltės nepripažįsta (papildyta) 

Klaipėda

BNS / Fotobankas nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: BNS


286160

Klaipėdos apygardos teisme antradienį pagarsintas 91 mln. eurų legalizavimu kaltinamo klaipėdiečio verslininko Vladimiro Stefanovo, kaip teigiama, Pusiaujo Gvinėjai neteisėtai pardavusio karinę įrangą ir dvejopos paskirties prekes, kaltinamasis aktas, jis savo kaltės nepripažįsta.

V. Stefanovas kaltinamas, jog siekdamas nuslėpti lėšas, jas nusikalstamai panaudojo ūkinėje veikloje neteisėtai pirkdamas ir perparduodamas karinę ir dvejopos paskirties įrangą. Klaipėdietis veikė per užsienyje registruotas įmones, tarp jų, Panamoje.

V. Stefanovas, kaip nurodoma dokumentuose, iš Ukrainos įmonių įsigijo įvairios karinės įrangos – bombonešių, aviacinių bombų, sraigtasparnį, naikintuvų, įrangos naikintuvų aptarnavimui, mokomąsias, kovines raketas, katerius ir kitą karinę techniką.

Kaltinamajame akte nurodoma, kad tarp 2007 ir 2013 metų, būdamas atsakingas už Klaipėdoje registruotos įmonės „Statega“ ūkinę ir komercinę veiklą, disponuodamas lėšomis ir siekdamas jas nuslėpti jis tyčia legalizavo apie 91 mln. eurų.

Kaip pagarsinta teisme, vyras neteisėtai prekiavo įranga – tokių prekių importui, eksportui ir tarpininkavimui būtina licencija, išduodama Ūkio ministerijos.

Paklaustas, ar supranta, kuo yra kaltinamas V. Stefanovas teigia supratęs, tačiau kaltu neprisipažįstantis. Vyras nurodė veikęs per Panamoje registruotą įmonę, kuri veikė Ukrainos ir Pusiaujo Gvinėjos teritorijoje.

Parodymus V. Stefanovas ketina duoti kitame posėdyje.

„Kaltinimai rimti, man atrodo, niekuo neparemti“, – teigė jis.

Kaltinamajam atstovaujanti advokatė Raminta Astrauskienė žurnalistams antradienį teigė, kad prokuratūros kaltinimai šioje byloje iš esmės keitėsi, o ji teisme sieks įrodyti, kad V. Stefanovas nenusikalto, nes prekybiniai ryšiai oficialiai vyko tarp Ukrainos ir Pusiaujo Gvinėjos. Laikomasi pozicijos, kad įmonė, per kurią vykdytas pardavimas, Lietuvoje neveikė.

„Veikla dėl taip vadinamos neteisėtos ginklų prekybos vyko visiškai licencijuota pagal tarpvalstybinius susitarimus tarp Ukrainos ir Pusiaujo Gvinėjos, licencijos išduotos iš dviejų pusių, Lietuva su šita veikla neturi apskritai jokio ryšio“, – teigė gynėja.

Advokatės teigimu, prokuratūra renkasi „pritempinėti tą ir vadinti neteisėta veikla“, bus siekiama įrodyti, kad taip nebuvo.

Jos teigimu, apie tuomečius, maždaug 2005 metais tarp šalių vykusius susitarimus, skelbė abiejų šalių, tiek Ukrainos, tiek Pusiaujo Gvinėjos spauda. Pastaroji šalis įrangą įsigijo iždo lėšomis.

Pirminiuose įtarimuose, anot jos, figūravo ir asmenys iš Ispanijos, tačiau jų nebeliko, liko tik V. Stefanovas.

V. Stefanovas kaltinamas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnius dėl nusikalstamu būdu gauto turto legalizavimo, taip pat, kad be leidimo gamino, įgijo, laikė, nešiojo, gabeno, siuntė, panaudojo ar realizavo šaunamąjį ginklą, šaudmenis, sprogmenis ar sprogstamąsias medžiagas. Kaltinimai pareikšti ir jo įmonei „Statega“.

Anot tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“, tai viena didžiausių pinigų plovimo bylų Lietuvos istorijoje, ją ištirti teisėsaugai prireikė septynerių metų.

Vyras taip pat kaltinamas neteisėtu tarpininkavimu dėl karinės įrangos perdavimo.

Iš viso šiame tyrime apribota nuosavybės teisė į kaltinamojo ir juridinio asmens turtą, kurio vertė siekia daugiau nei 9,3 mln. eurų.