REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gruodžio 24 d. 13:05

Teismai 100 metų jubiliejų pasitinka reforma

Marijampolė

R. Pasiliausko nuotr., "Suvalkietis"

Loreta TumelienėŠaltinis: Etaplius.lt


24257

Paminėjome Lietuvos teismų dieną. Po beveik šešiasdešimties metų pertraukos ši diena kaip atmintina į Lietuvą grįžo Seimo sprendimu. Praėjusiais metais buvo nuspręsta gruodžio 15-ąją paskelbti Lietuvos teismų diena. Profesinė šventė Lietuvos teismuose kasmet buvo minima nuo 1918 metų, kai atkūrus Lietuvos Nepriklausomą Valstybę, pirmasis jos teisingumo ministras profesorius Petras Leonas išleistu įstatymu įsteigė Nepriklausomos Lietuvos teismus, o gruodžio 15-ąją paskelbė Lietuvos teismų diena. Ši diena minėta iki 1940 metų. Teisininkų visuomenė sveikina profesinės šventės sugrąžinimą.

Sumažės apylinkių teismų

Pasak Marijampolės rajono apylinkės teismo pirmininko pavaduotojo, laikinai einančio pirmininko pareigas Laimondo Noreikos, šiemet Lietuvos teismams sukanka 99-eri. Šią gražią datą, teismai pasitinka reforma, baigia egzistuoti ligi šiol buvę teismai. Nuo kitų metų sausio 2-osios jau turėsime Lietuvoje kitokią teismų struktūrą.

Vietoje 49 dabar veikiančių apylinkių teismų liks 12 sustambintų teismų, kurie turės savo padalinius. Po reformos liks Vilniaus miesto ir rajono apylinkių teismai bei Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Plungės, Tauragės, Telšių ir Utenos apylinkių teismai. Taip pat šalyje bus du apygardos administraciniai teismai – Kauno ir Vilniaus.

„Vietoj Marijampolės rajono apylinkės teismo liks tik Marijampolės apylinkės teismas. Jo sudėtyje bus Vilkaviškio, Šakių ir Jurbarko teismai, kurie vadinsis Marijampolės apylinkės teismo, sakykime, Šakių ar Vilkaviškio rūmais“, – pasakojo laikinai teismo pirmininko pareigas einantis L. Noreika.

Teisėjų skaičius nesikeis

Anot teismo vadovo, reformos esmė – centralizuojasi valdymo struktūra. Sujungus teismus, teismo rūmų šalyje liks tiek pat, kiek yra dabar. Teismai ir toliau veiks tose pačiose vietovėse ir patalpose, tačiau jų administravimas bus vykdomas iš pagrindinio centro. Nelieka teismo rūmuose pirmininkų, pavaduotojų, finansininkų, archyvų. Tiesa, archyvai, kadangi juose sukaupta labai daug dokumentų, nes bylas privalu saugoti dešimt metų, prie centro bus jungiami palaipsniui. Centriniame Marijampolės apylinkės teisme dirbs teismo pirmininkas. Jis turės du pavaduotojus. Teisėjų skaičius nesikeis nei teismo rūmuose, nei apylinkės teisme. Iš viso jų bus 26, Marijampolėje – 13, kaip ir yra dabar. Kitų darbuotojų Marijampolės apylinkės teisme bendrai bus 111. Jau nuo rugsėjo įvesta nauja – kanclerio pareigybė, kuriam priskirtos ūkinės funkcijos. Kanclerio reikalas – personalo priėmimas, atleidimas ir kiti einamieji reikalai. Marijampolės apylinkės teisme šios pareigos patikėtos Dovilei Pangonytei.

Pasak L. Noreikos, siekiama išgryninti teismo pirmininko veiklą. Vadovui priskiriamas darbas tik su teisminiu bloku. Tai darbas su teisėjais, jų padėjėjais, vieningos teismingumo praktikos užtikrinimas.

Paklaustas, ar nedidės personalo, teisėjų padėjėjų, raštinės darbuotojų atlyginimai, L. Noreika paaiškino, kad darbo užmokestis padidės tik nedideliai daliai žmonių, kur atsiras daugiau darbo, iš teismo rūmų bus perduodamo iki tol buvusios funkcijos.

Žmonėms prieiga prie teisingumo nesuprastės

Anot Marijampolės teismo vadovo L. Noreikos, įgyvendinus reformą, žmonėms bus paprasčiau kreiptis į teismą, taip pat bus užtikrintas sklandesnis teismų darbas, atsiras galimybė tolygiai paskirstyti krūvius. „Ne paslaptis, kad teisėjų krūviai teismuose netolygūs. Pavyzdžiui, teisėjui susirgus ar išėjus atostogų, jo krūvį turi perimti kiti. Palyginimui galima pasakyti, kad praėjusį pusmetį Marijampolės teismo teisėjų krūviai buvo didesni negu Vilniaus miesto apylinkės teisme.

Po reformos atsiras galimybė iš centrinio teismo pakoreguoti krūvius. „Sakykime, bylas, kurios nagrinėjamos rašytine proceso tvarka, paskirstyti tarp kelių teismo rūmų“, – sakė lep L. Noreika. Jo teigimu, tai būtų ekonomiškiau, greičiau ir koncentruočiau. Sumažėtų valdymo išlaidos. Patogiau būtų žmogui.

Pasak teismo vadovo, reforma daroma, kad palengvintų žmogui priėjimą prie teismo. „Tarkime, pilietis gyvena Šakiuose ar Vilkaviškyje, o jo byla turi būti narinėjama Marijampolės teisme, tad jis turi atvykti į Marijampolės teismą ir čia priduoti savo procesinius dokumentus. Įgyvendinus reformą, jis galės tai padaryti savo teisme. Jo dokumentai pačių teismų vidinėje sistemoje pristatomi į tą teismą, kuris nagrinės bylą“, – pasakojo L. Noreika

Vakar, minėdami Teismų dieną, Marijampolės apylinkės teismo teisėjai surengė susirinkimą, kuriame buvo prisiminta teismų istorija, žingsniai, kuriais teismų sistema ėjo 99 metus. Profesinės šventė proga moraliai paskatinta dalis teismo darbuotojų. Anot vadovo, finansiškai paskatinti labiausiai nusipelniusius darbuotojus šiuo metu nėra galimybių.

Per vienuolika praėjusių metų mėnesių Marijampolės rajono apylinkės teisme gauta ir nagrinėta 949 baudžiamosios bylos, Vilkaviškyje – 545, Jurbarke – 283, Šakiuose – 313. Civilinių bylų gerokai daugiau: Marijampolės teisme – 6149, Vilkaviškio – 2066, Jurbarko – 1629, Šakių – 1600.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA