Teisių grupė: Malio kariai ir įtariami „Wagner“ samdiniai įvykdė naujų žiaurių nusikaltimų

Pasaulis
Stop kadras
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Malio kariuomenė kartu su įtariamais Rusijos privačios karinės bendrovės „Wagner“ samdiniais vykdė egzekucijas, plėšimus, priverstinius dingimus ir kitus pažeidimus, pirmadienį pareiškė žmogaus teisių grupė „Human Rights Watch“ (HRW).

HRW teigė, kad žiaurumai vyko Malio centriniame regione ir kad nuo 2022 metų gruodžio kelios dešimtys civilių buvo nužudyti arba dingo. Žmogaus teisių grupė sakė telefonu apklaususi 40 žmonių, įskaitant liudininkus, ir peržiūrėjusi vaizdo įrašą, kuriame, pasak jos, matyti Malio karių ir su jais susijusių užsienio kovotojų piktnaudžiavimo įrodymai.

Anot HRW apklaustų liudininkų, per operaciją Mopčio regione „dešimtys Malio ir baltųjų užsienio karių“ nužudė mažiausiai 20 civilių, tarp jų moterį ir šešiametį vaiką.

HRW teigė, kad dauguma piktnaudžiavimo atvejų įvyko per karines operacijas, reaguojant į Mopčio ir Segu regionuose veikiančias ekstremistų grupuotes, ir visi, išskyrus vieną, buvo susiję su prancūziškai nekalbančiais ginkluotais užsieniečiais, vadinamais „baltaisiais“, „rusais“ arba „Wagner“, sakoma ataskaitoje.

Dauguma nužudytų, sulaikytų ar dingusių civilių gyventojų yra iš fulanių etninės grupės, kurią ekstremistai pasirinko verbuoti.

Nuo 2012 metų Maliui sunkiai sekasi suvaldyti islamo ekstremistų sukilimą. 2013 metais, padedant Prancūzijos vadovaujamai karinei operacijai, ekstremistai sukilėliai buvo išstumti iš valdžios Malio šiauriniuose miestuose, tačiau jie persigrupavo dykumoje ir pradėjo rengti išpuolius prieš Malio kariuomenę ir jos sąjungininkus.

Pernai Malio karinė vyriausybė išstūmė Prancūzijos pajėgas ir priėmė tūkstančius kovotojų iš „Wagner“, kuri dirbo kartu su Malio ginkluotosiomis pajėgomis ir kurią teisių gynimo grupės ir civiliai kaltina pažeidimais.

Malio užsienio reikalų ministerija, atsakydama į HRW ataskaitą, teigė, kad apie pažeidimus nieko nežino ir kad dėl šių kaltinimų bus pradėtas tyrimas.

Ataskaita paskelbta praėjus kelioms savaitėms po to, kai Malis išvarė Jungtinių Tautų taikos palaikymo misiją, kuri šalyje veikė dešimtmetį ir, vykdydama savo veiklą, tyrė žmogaus teisių pažeidimus.

„[JT misija] turėjo trūkumų ir silpnybių, tačiau ji buvo pajėgi vykdyti labai svarbią veiklą, įskaitant minimalaus saugumo užtikrinimą miestų centruose centriniame ir šiauriniame Malyje“, – naujienų agentūrai AP sakė HRW vyresnioji tyrėja Ilaria Allegrozzi (Ilarija Alegroci).

I. Allegrozzi pridūrė, kad organizacija „nerimauja dėl to, ar civiliai gyventojai, gyvenantys pavojingiausiose vietovėse, turės reikiamą apsaugą“, nes „Wagner“ pajėgos turi „siaubingą reputaciją ir pasibaisėtiną žmogaus teisių istoriją“.

Pranešimai apie Malio kariuomenės ir užsienio karių, kurie, kaip įtariama, yra rusai, pažeidimus nėra nauji.

Praėjusiais metais JT žmogaus teisių biuras nustatė, kad per karinę operaciją Muros kaime Malio kariai ir užsienio kariškiai nužudė daugiau kaip 500 žmonių, kurių daugumai buvo įvykdyta neteisminė egzekucija.

I. Allegrozzi teigė, kad vyriausybės kovos su terorizmu strategija yra pagrįsta piktnaudžiavimu ir nesustabdys nesaugumo.

„Civilių žudymas dėl saugumo nepadės“, – sakė ji.