PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2020 m. Rugpjūčio 28 d. 13:39

Teisinės pinklės: iš „Aliexpress“ atsisiųstas raktų pakabukas Lietuvoje virto pavojingu ginklu

Vilnius

Iš „Aliexpress“ atsisiųstas butelių atidarytuvas ar raktų pakabukas Lietuvoje gali virsti draudžiamu ginklu © Alfa.lt fotomontažas

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


143771

Mažai žinoma internetinės prekybos milžino „Aliexpress“ politika yra kruopščiai prižiūrėti, kad šiame virtualiame prekybos centre būtų neprieinami ginklai ir daiktai, lengvai galintys tapti ginklais – kinų kompanijai mažiausiai reikia skandalo, kurį sukeltų žinia, jog su „Aliexpress“ pagalba galima įsigyti pavojingų daiktų.

Būtent dėl tokių kompanijos nuostatų iš Kinijos neatsisiųsite kovinių spragilų, kastetų, teleskopinių lazdų ir kitų panašių ginklų. Geriausia, ką pavyks rasti, bus žaisliniai ginklai, sportui adaptuotos ginklų versijos ar ginklų formos buities daiktai, pavyzdžiui, raktų pakabukas. Tačiau Lietuvoje netgi iš Kinijos atsisiųstos ginklų butaforijos traktuojamos kaip rimti ir pavojingi šaltieji ginklai.

Į tokią istoriją įsipainiojo vilnietis T. S., iš „Aliexpress“ atsisiuntęs į kastetą panašų raktų pakabuką. Pastarąjį visai netikėtai aptikus pareigūnams, vyrui buvo iškelta byla, Vilniaus miesto apylinkės teismas iki tol nė karto neteistam T. S. skyrė 2,5 tūkst. eurų baudą.

Didelė bauda vyrui turėjo būti itin apmaudi, mat jau prieš tai T. S. buvo iškelta visiškai tokia pati byla dėl ginklu palaikyto raktų pakabuko, tačiau tąkart jis buvo išteisintas.

„Pramoninės gamybos kastetas“ buvo aptiktas 2019 m. spalio pradžioje, kai Vilniuje, Trakų g. esančiame naktiniame klube, įvyko policijos dėmesio sulaukęs konfliktas. Naktiniame klube laiką leidęs nuteistasis pastebėjo, kad jo striukėje nėra mokėjimo kortelės ir kitų daiktų, dėl jų dingimo įsivėlė į konfliktą su apsaugos darbuotojais ir, kaip pats teigė, iškvietė policiją dėl vagystės. Tačiau tiek apsaugos darbuotojai, tiek ir į įvykio vietą atvykę pareigūnai pateikė kitokią versiją – T. S. naktiniame klube buvo apgirtęs, neadekvatus ir konfliktiškas, iš pradžių vaikščiojo su peiliu, o vėliau išsitraukė kastetą, todėl apsaugos darbuotojai jį sulaikė ir iškvietė policijos pareigūnus.

Prieš teismą stojęs T. S. pateikė pinigų pervedimo kopiją, parodančią, kad 2019 m. liepą į kastetą panašų raktų pakabuką jis užsisakė iš „Aliexpress“. Teisme vyras taip pat nurodė, kad šis pakabukas gali būti naudojamas kaip butelių atidarytuvas, taip pat jo šone yra atsuktuvas, o kaip smogiamojo ginklo jo naudoti paprasčiausiai neįmanoma – tariamasis „kastetas“ yra labai plonas, todėl nuo smūgio paprasčiausiai sulūžtų arba sužalotų ranką. Tačiau bylą išnagrinėjęs teisėjas Valerijus Laušas nusprendė, kad tokia versija yra vertintina kritiškai ir atmestina kaip nepagrįsta.

Įdomi aplinkybė – tam pačiam T. S. jau anksčiau buvo iškelta analogiška baudžiamoji byla, mat vyras 2019 m. vasarį tokį patį raktų pakabuką buvo bandęs įsinešti į lėktuvą rankiniame bagaže. Nors pirmą kartą T. S. dėl tariamo neteisėto šaltojo ginklo laikymo buvo išteisintas, antrą kartą toks pat raktų pakabukas jau buvo pripažintas draudžiamu ginklu.

Tokius skirtingus nuosprendžius teismas aiškina teisinėmis vingrybėmis – esą pirmą kartą nuteistasis nesuprato, ką įsigijo, o štai antrą kartą jau žinojo, kad parsisiuntė šaltąjį ginklą.

„Pirmu atveju teismas, atsižvelgdamas į T. S. daikto įgijimo ir radimo jo rankiniame bagaže aplinkybes, paties daikto išorinius požymius, kaltinamojo asmenybę ir kitas aplinkybes, negalėjo padaryti kategoriškos išvados, kad T. S. suvokė, jog įgijo kastetą, kuris draudžiamas civilinėje apyvartoje. Antru atveju teismas jau turi pagrindą padaryti išvadą, kad kaltinamasis suvokė, jog nešioja (įgijimo požymis kaltinamajam neinkriminuotas, todėl teismas dėl jo nepasisako) civilinėje apyvartoje draudžiamą daiktą – kastetą“, – rašoma teismo priimtame nuosprendyje.

Trumpai užmetus akį į „Aliexpress“ internetinę parduotuvę galima įsitikinti, kad joje vis dar yra daugybė panašių raktų pakabukų-„šaltųjų ginklų“, kurių galima įsigyti vos už kelis eurus. Tiesa, sprendžiant iš dydžio ir išvaizdos, vargu ar juos galima efektyviai panaudoti kaip šaltuosius ginklus.

Alfa.lt

alfalt-logo-skaidrus.png