M. Sinkevičius po įtarimų stabdo narystę LSDP, siūlo stabdyti ir jo LSA vadovo pareigas

64773dfd1efd320230531lbal40076
Jonava
BNS Fotobanko nuotr.
Milena Andrukaitytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Po teisėsaugos pareikštų įtarimų dėl savivaldybės narių išmokų Jonavos meras, Lietuvos savivaldybių asociacijos vadovas Mindaugas Sinkevičius stabdo narystę Lietuvos socialdemokratų partijoje (LSDP) siūlo stabdyti jo kaip Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidento įgaliojimus.

„Siekdamas nepakenkti organizacijoms, kurių narys esu, laikinai stabdau savo veiklą Lietuvos socialdemokratų partijoje, tokį pat siūlymą stabdyti mano kaip Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento pareigas pateiksiu asociacijos valdybai“, – ketvirtadienį feisbuke paskelbė M. Sinkevičius.

LSDP vicepirmininkė Orinta Leiputė BNS sakė, M. Sinkevičius, stabdydamas narystę partijoje, elgiasi pagal statuto reikalavimus.

„Mes į tą visą situaciją reaguojame ilgą laiką, mūsų statutas reglamentuoja veiksmus, kuriuos nariai turi atlikti. Kiek matau viešojoje erdvėje, Mindaugas stabdo narystę, kadangi pareikšti įtarimai. Tą ir numato mūsų statutas. Be abejo, mes dar tą situaciją aptarsime partijoje“, – teigė O. Leiputė.

Tuo metu LSA valdybos posėdis suplanuotas gruodžio 14 dieną.

„Jeigu šis klausimas (stabdyti prezidento įgaliojimus – BNS) bus pateiktas valdybai, ji ir spręs“, – BNS sakė asociacijos atstovė spaudai Indrė Vilūnienė.

Generalinė prokuratūra ketvirtadienį paskelbė, kad Jonavos merui pateikti įtarimai dėl piktnaudžiavimo, dokumento suklastojimo ir turto pasisavinimo ikiteisminiame tyrime dėl galimai neteisėtai pasisavintų tarybos nario veiklai skirtų lėšų.

„Įtarimai nėra kaltinimas ar nuosprendis. Pasitikėdamas Lietuvos teisėsauga ginsiu savo poziciją teisiniu keliu ir tikiu, kad įtarimai nepasitvirtins. Nesiimsiu spėlioti, kuo ir kada šis procesas pasibaigs. Bet ir anksčiau, ir dabar galiu pasakyti tą patį – nesijaučiu pažeidęs savivaldybės tvarkų ar šalies įstatymų“, – įtarimus komentuoja M. Sinkevičius.

Jis taip pat tvirtina gegužės mėnesį spaudos konferencijos metu atsakęs į klausimus dėl galimai neteisėtai naudotų išlaidų, o dabar dėl ikiteisminio tyrimo plačiau situacijos komentuoti negalintis.

„Atsakiau į visus man užduotus klausimus ir paaiškinau savo išlaidų turinį. Lėšas, dėl kurių tuomet kilo abejonių, grąžinau į savivaldybės biudžetą ir visų nuoširdžiai atsiprašiau. Deja, viso šito, panašu, neužteks“, – sakė meras.

Lietuvos socialdemokratų partija suvažiavime gegužę yra patvirtinusi sprendimą, kad netinkamai savivaldoje panaudoję lėšas socdemai turės jas grąžinti, o įsitraukus teisėsaugai siūloma stabdyti jų narystę partijoje.

Prokuratūra nurodo, kad M. Sinkevičius, kaip tuometinis Jonavos rajono savivaldybės tarybos narys, turėjo teisę gauti išmokas už išlaidas, patirtas vykdant tarybos nario funkcijas, kanceliarinėms priemonėms, pašto, telefono, interneto ryšio, transporto paslaugas, biuro patalpų nuomą. 

Vis dėlto, pasak prokuratūros, atliekant tyrimą gautą duomenų, jog 2019–2023 metais M. Sinkevičius už paskirtas lėšas galėjo įsigydavo asmeniniam naudojimui skirtą turtą bei apmokėjo sutuoktinės naudojamo mobilaus ryšio telefono išlaidas. 

Taip pat gauta duomenų, kad Jonavos rajono savivaldybės administracijai pateikti galbūt suklastoti išlaidas pagrindžiantys finansiniai dokumentai. 

Teisėsaugos teigimu, turimi duomenys leidžia pagrįstai įtarti, kad M. Sinkevičiui neteisėtai išmokėta daugiau nei 1500 eurų savivaldybės biudžeto lėšų.

Viešumon iškilus piktnaudžiavimo savivaldybės tarybos nario išmokomis faktams, M. Sinkevičius neigė jomis piktnaudžiavęs, bet žadėjo dalį pinigų grąžinti.

Gegužę M. Sinkevičius pranešė nusprendęs grąžinti 4 tūkst. eurų, kurie buvo sumokėti už ryšių paslaugas, nes vieną iš savo telefonų jis buvo davęs naudotis žmonai, kai ši buvo motinystės atostogose.

Šį ikiteisminį tyrimą organizuoja ir kontroliuoja Kauno apygardos prokuratūra, tyrimą atlieka Specialiųjų tyrimų tarnybos Kauno valdybos pareigūnai.

Dėl galimo piktnaudžiavimo savivaldybių tarybose mokant išmokas politikams už transportą, ryšius, kanceliarines prekes STT iš viso atlieka 16 ikiteisminių tyrimų.

Pasak pranešimo, M. Sinkevičius yra trečias asmuo, kuriam pareikšti įtarimai tokio pobūdžio ikiteisminiame tyrime. Šių metų spalio 19 d. įtarimai dėl galimai neteisėtai naudotų savivaldybės tarybos nario lėšų pareikšti buvusiam Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariui Sergejui Dmitrijevui ir jo sutuoktinei.