Teisėsauga sulaikė 2 mlrd. eurų legalizavimu įtariamus asmenis

money-1508434_1280
Lietuva
pixabay.com nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Lietuvos, Latvijos ir Italijos teisėsauga tarptautinės operacijos metu antradienį sulaikė du asmenis, įtariamus neteisėtu 2 mlrd. eurų legalizavimu per anksčiau Lietuvoje veikusią finansų įstaigą, pranešė Generalinė prokuratūra.

Jos duomenimis, įtariama, kad nuo 2017 metų du pagrindiniai įtariamieji neteisėtai legalizavo apie 2 mlrd. eurų, naudodamiesi pasauliniu mastu veikusiu priedangos įmonių tinklu. Minėti Italijoje sulaikyti asmenys, įtariama, teikė internetines nusikalstamu būdu gautų lėšų legalizavimo paslaugas nusikaltėliams.

Generalinė prokuratūra BNS nurodė, kad 2 mlrd. eurų, įtariama, buvo legalizuoti per Lietuvoje įsteigtą bendrovę „Trustcom Financial“, kurios veiklą Lietuvos bankas nutraukė 2022 metų kovą. Įmonė bankrutavo 2023 metų birželį.

Šios operacijos metu Italijoje sulaikytas dar vienas įtariamasis – kitai organizuotai nusikalstamai grupuotei vadovavęs asmuo. Teisėsaugos institucijų turimi duomenys leidžia pagrįstai įtarti, jog šis įtariamasis galėjo apgaule iš Italijos valdžios institucijų įgyti 15 mln. eurų valstybės lėšų.

Šios lėšos, įtariama, buvo neteisėtai legalizuotos per tą patį priedangos įmonių tinklą, susijusį su viena anksčiau Lietuvoje veikusia finansų įstaiga.

Kaip skelbia prokuratūra, 2022 metais Lietuvos finansų ir teisėsaugos institucijos nutraukė šios šalyje veikusios elektroninių mokėjimų įstaigos veiklą. Dėl pinigų plovimo prevencijos taisyklių nesilaikymo jai buvo panaikinta banko licencija ir inicijuota bankroto procedūra.

Įtariama, kad ši finansų įstaiga tūkstančiams nusikaltėlių Europos Sąjungoje siūlydavo nusikalstamu būdu gautų lėšų legalizavimo paslaugą, atlikdama fiktyvias finansines operacijas per įmonių, kurioms vadovavo statytiniai, tinklą.

Įmonė savo teikiamas neva konsultavimo paslaugas reklamavo internete, o ją 2016 metais Lietuvoje įsteigė, įtariama, Italijos organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai. Finansų įstaigai vadovavo du pagrindiniai įtariamieji, Lietuvoje ir Latvijoje gyvenę Italijos piliečiai.

Tokiu būdu organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai neteisėtai legalizuodavo lėšas, gautas iš įvairių nusikalstamų veikų, tarp jų – vengimo mokėti mokesčius, sukčiavimo elektroninėje erdvėje, prekybos narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis.

Prokuratūros duomenimis, dalis nusikalstamu būdu įgytų lėšų buvo investuotos Latvijoje ir Lietuvoje perkant nekilnojamąjį turtą bei transporto priemones.

Tarp neteisėtai legalizuotų lėšų buvo ir 15 mln. eurų suma, gauta iš Italijos nacionalinių valdžios institucijų, įtariama, neteisėtai įgijus valstybės paramą statinių renovacijai, kuri realiai nebuvo atliekama.

Įtariama, kad pagrindinis šio sukčiavimo vykdytojas buvo mokesčių konsultantas, kuris organizavo 72 asmenų, žinojusių apie vykdomą piktnaudžiavimą, paraiškų pateikimą minėtai paramai gauti.

Tyrimai dėl organizuotos nusikalstamos grupuotės veiklos pradėti Italijoje, Neapolio ir Lečės prokuratūrose, bei Latvijoje.

Tarptautinėje operacijoje dalyvavo apie 250 Lietuvos, Italijos ir Latvijos pareigūnų, iš viso suimti septyni asmenys, 11-ai įtariamųjų paskirtas namų areštas, atliktos 55 kratos, įšaldytas 11,5 mln. eurų vertės turtas.

Italijos valstybei grąžinta daugiau kaip 3 mln. eurų neteisėtai pasisavintų valstybės piniginių lėšų, kurios buvo areštuotos Lietuvos prokurorų iniciatyva.

Tarptautinės operacijos metu Lietuvos, Italijos ir Latvijos teisėsaugos veiksmus derino ir koordinavo Eurojusto ir Europolo pareigūnai.