PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Rugsėjo 29 d. 19:45

Teisėjai supažindino Kauno senjorus su teismų veikla

Kaunas

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


15784

Lietuvos teismų sistema, apylinkių teismų veikla, teisėjų skyrimo tvarka, gaunamų ir išnagrinėjamų bylų statistika pristatyta teisėjų susitikime su Kauno senjorais, vykusiame Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje. Susitikimo dalyviai čia turėjo galimybę iš arti apžiūrėti teisėjų skiriamuosius ženklus - mantiją ir ženklą su Lietuvos valstybės herbu.

resize-400x400-dsc01926.jpg

Artėjant Tarptautinei pagyvenusių žmonių dienai, prie Nacionalinės teismų administracijos inicijuoto projekto ,,Teisės ABC senjorams: apie teismo darbą iš pirmų lūpų“ prisijungė Kauno apylinkės teismo pirmininkas Darius Kantaravičius, pavaduotoja civilinėms byloms Lina Žemaitienė ir pavaduotojas Dainius Ročys, kuruojantis baudžiamąsias bylas.

Teismo vadovas D. Kantaravičius bibliotekoje susirinkusiesiems senjorams pristatė artėjančią teismų reformą, pagal kurią šalyje liks 12 didesnių apylinkių teismų ir du apygardos administraciniai teismai. Detaliai papasakojo, kaip tampama teisėju, ir kokį ilgą kelią pretendentai turi nueiti. ,,Atrankos į teisėjus procedūra - ilgas ir sudėtingas procesas. Jį sudaro keturi vadinamieji filtrai: nepriekaištinga reputacija, egzaminas, atrankos komisija, pokalbis su Prezidente ir Teisėjų taryba, - sakė D. Kantaravičius.- Bylos teisėjams paskirstomos naudojantis informacinėje LITEKO sistemoje esančiu moduliu, kuris automatizuotai parenka teisėją“, - teigė jis.

Pirmininko pavaduotojo baudžiamosios byloms D. Ročio teigimu, žiūrint statistiškai, teisėjas per dieną gauna vieną baudžiamąją bylą. Pasak jo, daugiausia gaunama bylų dėl smurto artimoje aplinkoje. ,,Šios bylos yra labai sudėtingos emocine ir psichologine prasme“, - sakė D. Ročys. Be to, jis senjorams davė patarimų, ką daryti, jei jiems paskambina nepažįstami asmenys, vadinamieji telefoniniai sukčiai, apgaule iš pagyvenusių žmonių viliojantys pinigus.

Civilinių bylų skyriaus darbą kuruojanti pavaduoja L. Žemaitienė pasakojo, kad per metus šio skyriaus teisėjas gauna apie 800 bylų ir kasdien teisėjas priima po 7-8 procesinius sprendimus. Taip pat ji priminė, kad 2014 metais buvo įdiegtas Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas. Anot pavaduotojos, šis būdas proceso dalyviams sutaupo ir lėšų, ir laiko. Juo naudotis yra patogu, saugu ir greita.

L. Žemaitienė dar atkreipė dėmesį į Civilinio proceso kodekso pakeitimus. Patarė senjorams deklaruotose gyvenamosiose vietose dažniau tikrinti pašto dėžutes, nes teismų korespondencija siunčiama paštu ir būtent ten, kur asmuo prisideklaravęs. Taip pat paminėjo, kad yra pakeitimų dėl neveiksnumo nustatymo. ,,2016 m. pradžioje buvo priimti Civilinio kodekso pakeitimai, kuriais neveiksnumas apribojamas tik tam tikrose srityje. Nustatomos sritys, kuriose žmogus yra neveiksnus“, - paaiškino pavaduotoja.

Pasak Kauno apylinkės teismo atstovės Vaidos Bytautės, pusantros valandos trukusio susitikimo metu teisėjai atsakė į senjorus dominančius klausimus apie teisėjų nušalinimą, valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, senaties terminus, ekspertizes. Vyresnio amžiaus kauniečius domino, kokios yra teisėjų padėjėjų funkcijos ir kokius reikalavimus jie turi atitikti. Teiravosi, kokie teisėjams keliami etikos ir moralės reikalavimai. Juos taip pat domino, koks yra Konstitucinio Teismo vaidmuo, ir kuo jis skiriasi nuo kitų teismų. Klausė, kokia yra bylų priėmimo į Lietuvos Aukščiausiąjį Teismą atranka.

Rugsėjo-spalio mėnesiais bibliotekose su pagyvenusiais žmonėmis susitiks, bendraus ir dalinsis savo profesine patirtimi daugiau nei 20 teisėjų iš 12-os šalies miestų.

ELTA