PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 20 d. 10:24

Tbilisyje policijai išvaikius demonstrantus, šie sugrįžo ir vėl įrengė stovyklą

Pasaulis

Sakartvelas. Scanpix nuotr.

EtapliusŠaltinis: BNS


329978

Sakartvelo sostinėje tęsiasi policijos ir demonstrantų susirėmimai – prieš aušrą pareigūnai išvaikė stovyklą įrengusius protestuotojus, nepatenkintus praėjusio mėnesio parlamento rinkimų rezultatais ir reikalaujančius surengti naują balsavimą.

Visgi vėliau tūkstančiai žmonių sugrįžo ir vėl įkūrė stovyklą su palapinėmis.

Tbilisyje protestai vyksta po spalio 26-osios rinkimų, po kurių valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ liko valdžioje. Opozicija sako, kad balsavimas buvo suklastotas, ir įtaria kaimyninės Rusijos įtaką. Daugelis kartvelų rinkimus vertino kaip referendumą dėl šalies siekio įstoti į Europos Sąjungą (ES).

Antradienį policijai išsklaidžius stovyklą centrinėje gatvėje, įvyko grumtynių, keli protestuotojai buvo sulaikyti, pasakojo įvykio vietoje buvęs naujienų agentūros AP reporteris. Kai kurie demonstrantai turėjo su savimi ES vėliavas.

„Turime teisę į susirinkimų laisvę, teisę susirinkti ir teisę protestuoti prieš siaubingus procesus, vykusius spalio 26 dieną ir vėliau, – išsklaidžius stovyklą AP sakė Gigi Čichladzė. – Teisiniai būdai užginčyti rinkimų rezultatus buvo beveik visiškai išnaudoti ir nedavė jokio rezultato.“

Stovykloje liko iki 1 tūkst. protestuotojų, o vakare minia išaugo iki kelių tūkstančių. Demonstrantai vėl įkūrė stovyklą toje vietovėje.

„Mes kovosime už savo šalies ateitį, nes Sakartvelas niekada nepasiduos“, – sakė vienas opozicijos lyderių Giorgis Vašadzė, ragindamas Vakarus paremti protestą.

„Sakartvelo žmonės niekada nepasiduos, ir jokia Rusijos operacija šioje šalyje neturės jokios sėkmės“, – pabrėžė jis.

Kita opozicijos lyderė Elenė Choštarija taip pat pažadėjo tęsti protestus: „Nebuvo visiškai jokios priežasties išsklaidyti protestus, tačiau tai nesustabdys mūsų pasipriešinimo. Tai jų klaida, jų silpnumas, ir jie už tai sumokės. Mes ir toliau priešinsimės tiek, kiek reikės.“

Prezidentė Salomė Zurabišvili, kuri atmetė oficialius rezultatus, antradienį kreipėsi į Konstitucinį Teismą, teigdama, kad buvo pažeisti du pagrindiniai Konstitucijos garantuojami principai – balsavimo slaptumas ir visuotinumas.

S. Zurabišvili, kuri užima daugiausia ceremonines pareigas, sakė, kad Sakartvelas tapo Maskvos spaudimo prieš Tbilisio narystę ES auka.

Kritikai kaltina „Sakartvelo svajonę“, kurią įkūrė Bidzina Ivanišvilis, šešėlinis milijardierius, susikrovęs turtus Rusijoje, kad ji tampa vis labiau autoritarinė ir stumianti šalį Maskvos orbitos link.

Neseniai partija prastūmė įstatymus, panašius į tuos, kuriuos Kremlius naudoja žodžio laisvei ir LGBTIQ teisėms varžyti.

Birželį ES neribotam laikui sustabdė Sakartvelo paraiškos dėl narystės procesą po to, kai šalies parlamentas priėmė įstatymą, pagal kurį organizacijos, gaunančios daugiau kaip 20 proc. finansavimo iš užsienio, turi registruotis kaip „užsienio jėgos interesus tenkinančios organizacijos“. Šis teisės aktas panašus į Rusijos įstatymą, taikomą siekiant diskredituoti vyriausybę kritikuojančias organizacijas.

Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, spalio rinkimuose „Sakartvelo svajonė“ surinko apie 54 proc. balsų. Jos lyderiai atmetė opozicijos teiginius dėl balsų klastojimo. Europos rinkimų stebėtojai teigė, kad rinkimai vyko „susiskaldymo“ atmosferoje, kurioje būta kyšininkavimo, dvigubo balsavimo ir fizinio smurto atvejų.

#TBILISIS#PROTESTAI