PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Lapkričio 15 d. 16:05

Tautinio kostiumo metams skirtoje virtualioje parodoje – unikalios nuotraukos ir piešiniai

Kaunas

Paulina KuzmickaitėŠaltinis: Etaplius.lt


20172

Siekiant populiarinti tautinį kostiumą ir įprasminti jį valstybinėse šventėse, Lietuvoje 2017-ieji paskelbti Tautinio kostiumo metais. Ta proga netrūksta iniciatyvų, skatinančių suvokti ir puoselėti tautos tapatybės ženklus – organizuojamos parodos, seminarai, edukaciniai mokymai. Kauno technologijos universiteto (KTU) muziejaus surengtoje virtualioje parodoje „Tautinis kostiumas Universiteto istorijoje“ galima pamatyti pirmą kartą eksponuojamų nuotraukų ir piešinių, vaizduojančių mūsų tapatybės simbolius.

Tokia paroda Universitete surengta pirmą kartą. Pasak KTU muziejaus vadovės dr. Audronės Veilentienės, KTU muziejus turėjo unikalių eksponatų – pavyzdžiui, studentų darbai tautinio kostiumo tematika, kuriuos norėjosi parodyti.

„Šiuolaikinis žmogus susiduria su tapatybės ir vertybių problema, nes okupacijos ir ideologinė prievarta sužalojo mūsų istorinę atmintį. Tauta yra istoriškai susijusia su savo gimtąja žeme, o kalba ir tautinis kostiumas yra kiekvienos tautos tapatybės ženklai ir kūrybingumo šaltinis, todėl tauta turi juos suprasti, branginti ir puoselėti“, – sako A. Veilentienė.

Parodą sudaro 4 dalys. Trys iš jų atspindi skirtingus istorinius laikotarpius: tarpukario, sovietų okupacijos ir atkurtos valstybės. Čia galima pamatyti nemažai nepublikuotų skaitmeninių fotografijų kopijų iš 1926 m. birželio 19–20 d. Taline vykusios Baltijos šalių tautinės kultūros šventės, kurioje dalyvavo tautiniais kostiumais pasipuošusi Lietuvos jaunimo delegacija. Fotografijų originalai saugomi KTU bibliotekoje.

Parodoje taip pat panaudotos pirmą kartą eksponuojamos Kauno politechnikos instituto (KPI) absolvento Konstantino Sasnausko nuotraukos, kuriose užfiksuotos KPI liaudies dainų ir šokių ansamblio repeticijos fragmentai 1956 metais. Pasak A. Veilentienės, šie eksponatai puikiai papildė parodą ir suteikė galimybę pažvelgti į tautinį kostiumą per istorijos prizmę.

Be to, parodoje galima pamatyti 1974 m. KPI Lengvosios pramonės fakulteto Odos ir tekstilės gaminių technologijos katedros studenčių R.Pociūnaitės ir J.Jasiulionytės baigiamojo diplominio darbo „KPI studentų liaudies dainų ir šokių ansamblis „Nemunas“. Sceniniai kostiumai“ fragmentus. Šio darbo vadovė – architektė ir menotyros mokslų daktarė doc. Marija Matušakaitė, vėliau tapusi Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureate.

„Būdami saviti, mes būsime įdomūs ir kitoms tautoms“, – sako KTU muziejaus vadovė, dėkojanti KTU meno kolektyvų „Nemuno“, „Jaunystės“ ir „Goštautos“ vadovams už informaciją ir paskolintas fotografijas. Parodą galima pamatyti čia: https://muziejus.ktu.edu/virtualios-parodos/