Tauragiškis fotografas savo miestui padovanos netikėtą dovaną: bus įamžinta net 518-ka kraštiečių

BeFunky-collage - 2024-03-25T185037.489
Tauragė
Asmeninio archyvo nuotr.
Austėja Stankevičiūtė/Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Jau kurį laiką tauragiškis fotografas Renaldas Malychas brandino idėją, kaip originaliai ir įdomiai pasveikinti savo miestą, įamžinti kraštiečių istoriją. Taip gimė sumanymas visus metus fotografuoti iš Tauragės krašto kilusius žmones. Per metus bus įamžinti 518-ka tauragiškių veidų – tiek, kiek Tauragės miestui bus metų 2025-aisiais. Fotografas pripažįsta, kad jo laukia rimtas iššūkis, bet susidomėjimas projektu ir žmonių palaikymas suteikė dar daugiau motyvacijos šiai įdomiai avantiūrai.

Idėją brandino jau keletą metų

Fotografo R. Malycho teigimu, šiais laikais kiekvienas kišenėje nešiojasi fotoaparatą telefone, daro šimtus nuotraukų, o jos šitame chaotiškame pasaulyje kažkur išnyksta. Todėl būtent šis ilgai brandintas projektas skirtas šiek tiek stabtelėti ir atkreipti dėmesį į kito žmogaus istoriją bei susipažinti su savo kraštiečiais.

„Šis projektas taps iššūkiu man pačiam – garantuoju šimtu procentu. Ir projektų vyksta visokių, ir parodų, tik į jas vis mažiau ateina žmonių. Bėgdami nepastebime gražių dalykų, įdomių istorijų ar net iš pirmo žvilgsnio paprasto žmogaus gyvenimo. Juk kiekvienas esame individualus, įdomus, nepriklausomai nuo laimėjimų ar pralaimėjimų. Todėl mano projektas pirmiausiai skirtas stabtelėti bent akimirkai ir išgirsti, kas ir kaip kuria gyvenimą“, – apie savo projekto idėją pasakoja tauragiškis.

R. Malychas neslepia, kad šiam projektui tikrai reikėjo pasiryžimo ir apmąstymų, nes darbo laukia daug, tačiau gyvenimo įvykiai susidėliojo taip, kad beliko tik imti ir daryti.

„Jau keletą metų sukosi mintys, kad turiu padaryti kažką, kas susiję su asmenybe. Portretai nėra mano stiprioji pusė, nors esu profesionalus fotografas, jau du dešimtmečius priklausau Lietuvos fotomenininkų sąjungai, turiu meno kūrėjo statusą.

Manau, kad tokiam projektui tiesiog atėjo laikas – sukrito daug dedamųjų, atradau įdomią knygą, pabuvojau įdomioje konferencijoje ir tuomet per valandą sudėliojau visą idėją. Dar keletą valandų delsiau ją skelbti, nes žinojau, kad po mygtuko „enter“ paspaudimo kelio atgal jau nebebus“, – pasakoja vyras.

Tauragėje laiko vidinis patriotizmas

Pasak tauragiškio fotografo, šią idėją paskatino ir meilė Tauragės kraštui. Nors daug draugų ar pažįstamų kraštą paliko, tačiau R. Malychą laiko, kaip jis pats sako, vidinis patriotizmas.

„Gimiau, augau ir gyvenu Tauragėje. Čia gyvena mano tėvai. Per didžiąją emigracijos (devintojo dešimtmečio pabaigoje) bangą labai daug draugų, pažįstamų išvyko į užsienį, į kitus miestus. Aš likau. Kažkoks vidinis patriotizmas sulaikė. Vis piršosi mintis, kad jei visi išvažiuos, kas dirbs čia?“, – teigia R. Malychas.

Nauji projektai priverčia tobulėti

Tauragietis fotografija mėgėjiškai užsiima nuo 1997 metų, o profesionaliai – nuo 2002 metų. Fotografija vyrą labiausiai patraukė, supratus, kad pasitelkus fotoaparatą galima kurti istorijas, kurios išliks ir ateities kartoms.

„Atsirado kažkoks matymas, objektų pajutimas, supratau, kad fotoaparato pagalba galima kurti istoriją, kuri išliks ateities kartoms. Man tai pasirodė labai svarbu. Gal ir darbas spaudoje skatino labiau stengtis išgauti tokį vaizdą, kuris pats pasakotų istoriją. Esu reportažinės fotografijos šalininkas. Gerai jaučiuosi tada, kada įvykius galiu stebėti atsitraukęs“, – apie savo darbo ypatumus pasakoja R. Malychas.

Pasak fotografo, jis dažnai mėgsta sau mesti iššūkius ir save nustebinti. Įvairūs projektai vyrą veda į priekį ir motyvuoja. Tauragiškio manymu, kūrybiniai procesai jo specialybėje – tiesiog būtini.  

„Aš visuomet ieškau, kuo galėčiau save nustebinti – vaizdais iš drono, naktine fotografija. Mane šis kūrybinis procesas labai stipriai stumia į priekį. Daug metų blaškiausi, ieškodamas prasmingo projekto ir jam subrendau. Tikiuosi. Šalia to, kas man patinka, pradėsiu daryti ir tai, kas mane anksčiau stabdė – bendraujant su žmogumi, surasti ne tik įdomią jo gyvenimo detalę, bet ir atspindėti jį tokį, koks jis būna kasdienybėje. Be kaukės“, – sako R. Malychas.

Nefotogeniški žmonės – mitas

R. Malycho teigimu, projektas skirtas ne tik Tauragės kraštui, žmonėms, fotografijos menui, bet norisi tuo pačiu ir įrodyti žmonėms, kad jie yra fotogeniški, kad visi gali laisvai jaustis prieš objektyvą.

„Daug mano sutiktų žmonių, kuriuos teko fotografuoti įvairių renginių, šeimų švenčių metu, man sakydavo, kad yra nefotogeniški. Labai dažnai jiems įrodydavau, jog jie klysta. Tereikia kantrybės ir laisvumo. O tada jau galima pasileisti plaukus. Šypsena yra tai, kas žmogų išlaisvina. Todėl ir mano projektas tekės per pozityvumo prizmę. Šiais neramiais, sudėtingais laikas blogų emocijų ir taip užtenka“, – savo idėjos žinute dalinasi vyras.

R. Malyhas žada ne tik fotografuoti Tauragėje gyvenančius žmones, bet vykti ir į kitus miestus, o gal ne ir į kitas šalis.

„Manau, kad vasarą leisiu sau daugiau pakeliauti ir susitikti su tauragiškiais sostinėje, Kaune ar uostamiestyje. Yra tauragiškių ir Šiauliuose. Ir kur tik jų nėra. Apie kitas šalis galvoju nedrąsiai, bet tokios galimybės neatmetu“, – teigia fotografas.

Kelionė tik prasideda

Projektas neseniai prasidėjo ir jau sulaukė didelio susidomėjimo. R. Malycho teigimu, jis pats nesitikėjo tokio didelio palaikymo, tačiau tai suteikė dar didesnės motyvacijos ir jėgų.

„Tiek sulaukus dėmesio, apėmė šioks toks nerimas – ar susitvarkysiu? Informacijos srautas didelis, planavimas užima laiko ir norisi apgalvoti visas detales. Bet pirmasis projekto fotografuojamas žmogus (vaikų gydytojas Eugenijus Margis) labai įkvėpė, o žmonių reakcijos ir žinutės mane įtikino, kad tai yra svarbu. Kai procesas prasidėjo, supratau, kad laukia be proto įdomi kelionė“, – džiaugiasi tauragiškis.

Visas projekto „#518 tauragiškių šypsenų“ nuotraukas galite rasti R. Malycho „Facebook“ paskyroje: https://www.facebook.com/fotorenaldo