PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Lapkričio 19 d. 14:54

Tauragės pilyje – vertingi radiniai

Tauragė

Tauragės kultūros centro nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


154955

Tauragės pilimi vadinamame pastatų komplekse (unikalus kodas Kultūros vertybių registre – 1665) tebevyksta 2019 metų pavasarį pradėti pietrytinio korpuso tvarkybos darbai. Pradėjus tvarkybos darbus ant vidaus sienų išryškėjo keletas polichromijos sluoksnių, atsivėrė užmūrytos arkos, buvusių angų sąramos.

125856116-2061935570607721-1880034077542032182-o.jpg

KPD Tauragės skyriaus specialistams darbus sustabdžius buvo atlikti architektūros ir polichrominiai tyrimai, kurie atskleidė pastato raidą, atvėrė ir daugiau vertingųjų savybių. Viena iš jų – eglute sudėtos klinkerinių plytų grindys ne tik rūsyje, bet ir antrame aukšte.

Šis objektas – XIX a. pabaigos pasienio kariuomenės, kalėjimo ir muitinės pastatas, kuriame stovėjo caro kariuomenė, buvo atliekamos muitinės funkcijos, veikė areštinė, buvo kalinami knygnešiai.

Atlikdamas polichrominį tyrimą ekspertas Vytautas Raila rado visą spalvų paletę, tapo aišku, kokiomis spalvomis buvo dažytos, kokiu metodu tinkuotos sienos. Polichromino tyrimo metu vertingiausia išaiškėjusi savybė - išlikę trafaretinio dažymo ornamentinių raštų epizodai. Šie akcentai taps pastato dekoro detalėmis. Kelios patalpos tarpukariu buvo puoštos dekoruojant sienas tautinio stiliaus ornamentais, primenančiais austinių staltiesių raštus, taip pat augalų motyvais.

Vertingųjų savybių sąrašą papildė klinkerinių plytų, sudėtų eglute, grindys. Šio tipo grindų rasta ne tik rūsyje, bet ir antrojo aukšto remontuojamose patalpose. Kadangi pagal projektą šiose patalpose yra numatytos higieninės patalpos, tad autentiškas grindis išsaugoti bus nelengva.

Projekte numatyti remonto darbai vykdomi dviem etapais: I-as etapas apima pirmo ir antro aukšto sprendinius, II-as etapas apima trečio aukšto sprendinius. Visi tvarkybos darbai objekte atliekami nepažeidžiant ekspertų atrastų statinio vertingųjų savybių, nedarant neigiamo poveikio saugomam objektui ir jo aplinkai. Darbai yra skirti objekto vertingųjų savybių išsaugojimui ir eksponavimui visuomenei. Atliekant darbus bus saugomos kapitalinės sienos, vėlesni užmūrijimai šalinami, restauruojama atkuriant vidaus planinė struktūra - atidengiamos autentiškos durų angos ir jų pirminė forma. Bus atliktas autentiškų angų restauravimas keraminių plytų mūru, suformuojant angokraščius. Bus išsaugoti pirmo aukšto kryžminiai skliautai.

Architekto Evaldo Purlio duomenimis, pirmame statybos etape durų angos buvo išdėstytos virtine per pereinamas patalpas. Kitaip sakant, - patalpas jungia anfiladiškai vienoje ašyje išdėstytos durų angos. Pirminės durys buvo 0,5 m aukštesnės ir 0,3 m platesnės už dabartines. Pasak eksperto, kodėl priimtas toks ankstesnis sprendimas – neaišku. Manoma, kad taip 1886 m. buvo projektuotos utilitarinę paskirtį turimos patalpos. Vėliau kiek patalpose buvo šeimininkų, tiek buvo ir poreikių.

Pagal K. Gregotavičiaus parengtą projektą pirmieji pilies pastatai pradėti statyti 1844 -1847 m. 1847 m. buvo baigtas statyti dviejų aukštų mūrinis pastatas, skirtas vadinamiesiems pasienio pažeidėjams. Po 1917 m. pastato paskirtis ne kartą keitėsi: pastate buvo įrengta psichiatrinė ligoninė, vėliau veikė aukštesnioji komercijos mokykla, Raudonosios armijos pasienio štabas, vidurinė mokykla, elektromechanikos technikumas. Šiuo metu pastate įsikūrę Tauragės ktrašto muziejus „Santaka“, Tauragės meno mokykla, Verslo ir turizmo informacijos centras,Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytė viešosios bibliotekos vaikų skyrius, Tauragės kultūros centro kultūros centro Kultūros paveldo tarnybos padalinys. Šeimininkų šis pastatas matęs nemažai. Restauruota miesto pilis, turinti spalvingą ir įvairialypę istoriją, sugrąžins lankytojus į praeitį su dar daugiau išryškėjusių autentiškų detalių.