PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Vasario 7 d. 13:22

Tauragėje – unikali šviesos ir garso instaliacija „Deivių giesmės“

Tauragė

Tauragės rajono savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Tauragės rajono savivaldybė


258545

Tauragėje startavo unikali šviesos ir garso instaliacija „Deivių giesmės“, sukurta specialiai Lietuvos Kultūros sostinės programai. Apjungdami gigantiškas medžio skulptūras, autentišką daugiabalsių sutartinių interpretaciją ir įspūdingą šviesų dailę, idėjos autoriai sukūrė užburiančią patirtį. 8 minutėms Pilies kiemelyje atgijusios Deivės gieda giesmę, kuri šamaniškai užkeri ir pakviečia į savotišką meditaciją.

Pilies kiemelyje – aklina tamsa. Lyg iš tolumos ataidi pirmieji sutartinės garsai, paeiliui įsižiebia atgijusios medinės skulptūros. Vilnijantis garsas stiprėja, o nuščiuvusios minios akis prikausto centre auksu įsižiebiantis ąžuolas.

Susirinkę pamažu pasiskirsto po kiemelį. Idėjos autoriai rekomenduoja pirmą pasirodymą išklausyti stovint instaliacijos centre – čia, rato viduryje, stipriausiai jaučiamas erdvinio garso technologijos sukurtas efektas, visu kūnu vibruoja garso takelis ir, užvertus galvą į dangų, akys vos spėja gaudyti šviesomis pasakojamą istoriją.

Antrą kartą (o antrą kartą instaliaciją pajausti tikrai norėsis), rekomenduojama šiek tiek atsitraukti ir pamatyti bendrą vaizdą, atkreipti dėmesį į scenarijaus vientisumą, sinchroną ir suprasti pasakojamą istoriją. Vienas kitas lankytojas pabando išsitraukti telefoną, bet, greit atranda, jog instaliacijos magijos neįmanoma užfiksuoti kamera – instaliacija apie buvimą čia, susijungimą ir pilną išjautimą.

Instaliacijoje – daugiabalsių dainų interpretacija

Instaliacijoje trys deivės – Žemyna, Upinė ir Gabija, žemės, vandens ir ugnies valdytojos, žengia iš neatmenamų laikų ir gieda sutartinę, skirtą Saulei. Sapniškoje giesmėje susijungia laikmečiai, kultūros ir skirtingi muzikiniai stiliai.

Deivių giesmių pagrindas – daugiabalsės sutartinės, lietuviškasis fenomenas. Interaktyvių pasirodymų metu skamba į UNESCO žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įtrauktų, daugiabalsių dainų interpretacija.

Tradicines sutartines, kurias atlieka sutartinių ansamblis Trys keturiose, per naują prizmę pateikė kompozitorius Aurimas Vilkišius, buvęs Golden Parazyth narys, būtent šiai instaliacijai sukūręs ypatingą garso takelį. Sutartinės skambesys – begalinis, tarsi nuolat besisukantis ratas, įsukantis tiek giedotojas, tiek ir klausytojus. Atgijusių Deivių giedama sutartinė auga, stiprėja, kol kulminacijos metu transformuojasi į laukinį, šamanišką elektroninės muzikos skambesį.

Prie instaliacijos įgyvendinimo susibūrė didžiulė komanda

Idėjos autorius ir režisierius – Raimondas Kavaliauskas, vienas iš kūrybos agentūros „Wide Wings” įkūrėjų. „Wide Wings“ savo kūrybinį kelią pradėjo Tauragėje ir Lietuvos bei tarptautinėje rinkoje įsitvirtino kaip vizualinių istorijų pasakotojai.

Prieš keletą metų komanda išbandė naują meninę išraišką – šviesos ir garso instaliacijas. Pirmasis kūrybinis eksperimentas „Pasakų milžinas“ pirmiausia atgijo Tauragės Jūros upės parke, vėliau išsikėlė į 2022-ųjų metų Vilniaus Šviesų festivalį, kur instaliacija sutraukė daugiau nei 150 000 stebėtojų.

„Didžiuojamės ir džiaugiamės, kad Tauragė šiais metais yra Lietuvos Kultūros sostinė. Šia instaliacija siekiame parodyti, kad mūsų Kultūra yra visokia, skirtinga, įvairi. Vienoje instaliacijoje, viename rate, apjungėme tautodailę, šiuolaikinį meną, sutartines, elektroninę muziką, skirtingus laikmečius, įvairiausius kūrėjus, stilius. Siekiame parodyti, jog pasisėmus išminties iš senovės, tradicijų, galima sukurti gilesnį ir prasmingesnį šiuolaikinį meną.“ – apie instaliacijos užmojį pasakojo R. Kavaliauskas.

Renginio organizatoriai instaliaciją kviečia pamatyti iki kovo 26-osios dienos, Tauragės pilies kiemelyje. Instaliacija atgis ir pasižiūrėti šou pakvies kiekvieną ketvirtadienio, penktadienio, šeštadienio ir sekmadienio vakarą nuo 19.00 iki 22.00 val. Pagrindiniai pasirodymai vyksta kas 30 minučių, o visas renginys nemokamas.