PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Spalio 5 d. 15:47

Tarybos posėdyje - kaltinimas terorizmu ir drebančios kinkos dėl tautinių kostiumų

Šiauliai

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


16295

Šiaulių miesto politikai šiandien Tarybos posėdyje nejuokais susikibo spręsdami klausimą dėl biudžeto pakeitimo. Miesto gimtadienio metu, kuomet vyko mero padėkos vakaras bei garbės piliečių inauguracija, meras Artūras Visockas svečiams surengė Tarybos posėdį ir balsavo dėl naujų tautinių kostiumų pirkimo kolektyvams. Šiandien šis klausimas persikėlė į tikrąjį tarybos posėdį ir sukėlė nemenką audrą.

Šiaulių politikai - lyg “Gyvulių ūkio” veikėjai?

Tik pristačius klausimą pasisakyti panoro liberalas Arūnas Rimkus. Politikas miesto sprendimus prilygino legendinei anglų rašytojo Dž. Orvelo knygai “Gyvulių ūkis”.

“Aš iš principo kalbėsiu vienu klausimu - dėl pinigų skyrimo tautiniams rūbams. Kaip matome, vyksta darnus Visocko judėjimo ir socialdemokratų darbas. J. Sartausko pasiūlyta mintis dėl kostiumų yra entuziastingai palaikoma Visocko judėjimo”, - sakė A. Rimkus.

Politikas rėžė, jog Šiaulių socialdemokratai senu įptočiu sugalvojo vienus vaikus padaryti lygesniais už kitus pagal tai, ar šie šoka tautinius šokius.

“Valdovams tiesiog taip šovė į galvą, kad jiems taip gražu, jiems taip patinka. Gal ir teisėta, kai grupė, turinti valdžią apdovanoja, išskiria sau patinkančius, bet tikrai neteisinga. Taip elgiasi kiaulės Dž. Orvelo novelėje “Gyvulių ūkis”. Šiauliuose tikrai vyksta esminis vidinis proveržis blogaja prasme”, - dėstė liberalas Arūnas Rimkus.

Politikas kreipėsi į socialdemokratą J. Sartauską, merą A. Visocką, teatro direktorių A. Žvinį, politikos mokslus baigusį D. Griškevičių, tarybos narius pedagogus.

“Kur ir kas jus mokė skirstyti vaikus į vertus ir nevertus dovanų pagal jų užsiėmimą? Ar šeimoje savo vaikus irgi taip skirstote? Kaip jūs galėsite žvelgti į akis tiems nuvertintiems, antrarūšiams vaikams, kurie sportuoja, žaidžia, šoka ne tautinius šokius?”, - klausė politikas, iš anksto pasirašęs kalbą.

Politikai skilo į dvi stovyklas

Po tokio pasisakymo pasipylė norinčių replikuoti eilė.

“Ar mums pavyktų suvaldyti emocijas ir atšaukti visus pasisakymus, nes nemanyčiau, kad verta reaguoti”, - klausė miesto meras Artūras Visockas.

V. A. Balsys kolegas politikus kvietė nebalsuoti už projektą kaip socialiai nejautrų.

“Yra dar daugybė žvyruotų gatvių, neapšviestų gatvių, be šaligatvių. Tų gatvių gyventojus kviečiu sutikus merą, jo pavaduotojus paklausti kodėl taip yra, kodėl į jų padėtį nereaguojama”, - ragino V. A. Balsys.

Politikui prakalbus apie gatvių problemą pasigirdo replikos, jog tautinis kostiumas sumaišytas su žvyru.

Klausančių Tarybos posėdžio įrašą panoro atsiprašyti Angelė Kavaliauskienė, kuri pati dirba švietimo srityje.

“Norėčiau atsiprašyti už tarybos nario Arūno Rimkaus pasisakymą ir pavadinimą tikrai neadekvačiais terminais tokio tikrai tauraus ir prasmingo reiškinio kaip tautinis auklėjimas ir tautinis kostiumas. Pati virš 30 metų dėstau etinę kultūrą ir suvokiu, kad kultūra yra daug giliau negu gatvės, Orvelas ar kiti dalykai. Tai yra tai, kas yra žmoguje”, - sakė A. Kavaliauskienė.

A.Kavaliauskienei antrino ir Zina Žuklijienė, Rima Juškienė. O štai Andrius Šedžius prabilo, jog kultūra nėra tik tautinis kostiumas ir biudžeto nereikėtų skirstyti spontaniškai.

“Mes klabame ne apie kažkokią labdarą, dovanas, o apie biudžeto lėšų panaudojimą. Kiekvienais metais yra skirstomas biudžetas. Tam tikra dalis numatyta kultūrai, ūkio reikalams ir panašiai. Spontaniškai paimti ir vienai sričiai paskirti pinigus... Tai palaukite, o kodėl mes nuskriaudžiam kitas sritis? Tokie klausimai turėtų būti sprendžiami juos planuojant, tariantis su visais tarybos nariais, o ne tai, kad meras per savo priėmimą sugalvojo, spontaniškai pažadėjo ir dabar visi turi vykdyt. Aš ne prieš tautinį kostiumą, bet prieš teroristinius metodus”, - piktinosi A. Šedžius.

A.Šedžius sakė, jog tarybos nariai šiandien pastatyti į tokią padėtį, kai negali balsuoti prieš, nes bus nusistatę prieš tautiškumą, tačiau sakėsi nepasiduosiantis teroristiniams veiksmams.

Gintautas Lukošaitis juokavo, jog labai apgailestauja už “vargšą nuterorizuotą tarybos narį”.

“Tiek Seimas, tiek Vyriausybė šiuos metus paskelbė tautinio kostiumo metais ir galiu tik apgailestauti, kad mūsų frakcijos pasiūlymą, kurį aplenkė socialdemokratų frakcijos pasiūlymas, jis tikrai yra labai geras, mes tikrai jam pritarsim. Norėdamas suprasti, ar žmonės palaikytų tokį sprendimą, žaidybiniu būdu šį epizodą pateikiau didesnei grupei žmonių per padėkos vakarą. Mačiau, jog absoliučiai didžioji salės dalis tikrai pritartų. Miesto tarybos nariai atstovauja žmones. Esu labiau negu tikras, jog 99 procentai žmonių laukia šito sprendimo”, - savo poziciją gynė meras Artūras Visockas.

Garbės pilietei ėmė drebėti kinkos

Prieš priimant vienokį ar kitokį sprendimą šiuo audras sukėlusiu klausimu, į tribūną pasisakyti stojo šių metų garbės pilietė, choreografė Violeta Laugalienė, kuri neslėpė, jog ėjo kalbėti rami, savimi pasitikinti, tačiau po politikų pasisakymų ėmė drebėti kinkos.

“Šiandien aš kreipiuosi į jus visų penkių choreografų vardu. Kada mes 1983 metais atvykome į Šiaulius, kiekvienoje mokykloje buvo tautinių šokių kolektyvas. Visi vaikai gaudavo tautinius kostiumus prieš Dainų šventę. Maždaug nuo 1993 metų prasidėjo šios veiklos ardymas. Vadovams buvo nebeskiriamos valandos, išvis nebeliko tautinio šokio. Šiuo metu Šiaulių mieste yra keturi kolektyvai ir penki vadovai. Pasilikome patys stipriausi, atkakliausi, dirbame už ubagišką algą. Vadovai patys siuva kostiumus, važiuoja po kaimus, supirkinėja senų kultūros rūmų skudurus, persiuva ir taip puošia savo vaikus. Ir visi kolektyvai turi aukščiausią kategoriją”, - skaudžią situaciją dėstė Violeta Laugalienė.

Choreografė neslėpė apmaudo, kad šokėjai, skinantys laurus šalyje, turi į koncertus vykti už savo tėvų pinigus, dalyvauti visose miesto šventėse ir atrodyti gražiai neturėdami tautinių kostiumų.

Po įkvepiančios garbės pilietės kalbos ir aplodismentų jai, panašu, jog tarybos narių širdys suminkštėjo. 21 tarybos nariui balsavus “už”, 2 susilaikius ir keturiems nebalsavus, sprendimas apdovanoti tautinių šokių kolektyvus naujais kostiumais buvo priimtas.