PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2020 m. Balandžio 15 d. 09:44

Tarp 1808 linijos savanorių – ir kaišiadorietis

Kaunas

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


125881

Prieš kelis metus kaišiadorietis Laurynas Maciulevičius baigė A. Brazausko gimnaziją. Gerai besimokantis jaunuolis pasirinko medicinos studijas ir mokosi Kaune. Pasirinkęs mediko kelią jis reikalingos patirties semiasi būdamas sanitaru. O kai pasaulį sustingdė bauginanti koronaviruso pandemija, Laurynas pradėjo dirbti Skubios pagalbos skyriuje bei prisijungė prie savanorių ir pradėjo dirbti pagalbos linijoje 1808.

Apie mūsų kraštietį rašo portalas delfi. lt Straipsnyje minima, kad pirmoji L. Maciulevičiaus budėjimo pamaina skubios pagalbos skyriuje truko 17 valandų. Pereidamas dirbti į skubios pagalbos skyrių vaikinas turėjo izoliuotis nuo artimųjų, tai jam buvo emocinis iššūkis. „Neslėpsiu – emociškai tai yra tikrai didelis iššūkis. Manau, kad atsistojau į fronto liniją. Teko palikti artimuosius, savo sūnėną ir būsimą krikštasūnį, kuriam dar nėra net metų“,- sako Laurynas.

Jis sako, kad palaikymas ir iš šono teikiama pagalba medikams dabar labai svarbi Vaikinas pabrėžė, kad atsiranda be galo gerų žmonių, kurie pasiūlo būstą, kuriame galėtume gyventi. Taip pat sukurtas projektas medo.lt, kuriame teikiama psichologinė pagalba medikams bei jų artimiesiems nuotoliniu būdu. Vaikinas neslepia, kad jo darbas reikalauja ne tik fizinės sveikatos, bet kainuoja daug emocijų.

Dirbant prie telefono 1808 linijos savanoriai skambučių per dieną sulaukia labai daug. „Jie būna įvairiausio tipo – dažnai reikia duoti savivaldybės įgalioto asmens, atsakingo už būsto suteikimą saviizoliacijai, kontaktus, nukreipti šeimos ar greitosios pagalbos gydytojo, darbo inspekcijos, Sodros, nacionalinio visuomenės sveikatos centro, vartotojų teisės apsaugos tarnybos, valstybinės mokesčių inspekcijos ar užsienio reikalų ministerijos darbuotojų konsultacijai,“ – apie darbą pagalbos linijoje kalbėjo L. Maciulevičius. Jam dažnai dažnai tenka tiesiog pabūti psichologu - nuraminti bei atsakyti į visus klausimus panikos apimtiems ar net verkiantiems piliečiams. Būna visko – reikia išklausyti ir gražių žodžių, palinkėjimų, o kartais nepasitenkinimo, agresijos ir pykčio.

„Algoritmai, pagal kuriuos dirbame, yra nuolat pildomi. Pradžioje registravome atsižvelgdami į du kriterijus – vieną iš simptomų ir į tai, ar žmogus keliavo po užsienį, ar turėjo kontaktą su asmeniu, kuriam patvirtinta koronavirusinė infekcija. Nuo šiol yra registruojami visi asmenys, kuriems pasireiškė simptomai, panašūs į Covid-19 ligą. Svarbiausi simptomai yra kosulys, karščiavimas, apsunkintas įkvėpimas.

Nauja funkcija – užregistruoti nuotolinei mediko konsultacijai. Sanitaru dirbantis L. Maciulevičius sako, kad savo darbui jaučia milžinišką pašaukimą. Bet palaikymo dažnai nesulaukia ne tik iš aplinkinių, bet ir iš savo kolegų. Sanitaro darbą pasirinkęs dvidešimtmetis – retenybė, tačiau L. Maciulevičius pasakoja, kad nuo vaikystės pasižymėjo jautrumu. Dar vienas dalykas, dėl kurio jis pasirinko tokį kelią – noras rūpintis kitais, nes jam visda labiau rūpėjo kiti.

Į klausimą ką savo darbe turi atlikti sanitaras, L. Maciulevičius pradeda vardyti visus pagalbinius darbus: „Pagrindinė mano pareiga yra padėti slaugos personalui prižiūrėti pacientus ir atlikti visus skyriaus valymo darbus. Padedu atlikti higieninę rutiną: prausiu, maudau pacientus, keičiu sauskelnes, patalynę, maitinu tuos, kurie to negali padaryti patys, transportuoju juos į įvairius tyrimus, atlieku pasiuntinio funkciją, man priklauso tvarkyti ir mirusių pacientų kūnus.

Taip pat mano pareiga yra ir valymo darbai bei dezinfekcija“, - sako dvidešimtmetis. Dėl streso, įtampos jam jau pasireiškė pervargimas bei sveikatos problemos. Laurynas dažnai girdi raginimų nepamiršti savęs, tačiau ne visuomet to paiso. Jam pasireiškė ne tik bloga emocinė būklė, bet ir vis daugiau jėgų atsitiesti reikalaujantys pervargimai, perdegimo sindromas, sveikatos problemos, kurios priverčia jaustis nepilnaverčiu. L. Maciulevičiaus teigimu, labai svarbu baigus darbą visų emocijų neišsinešti kartu su savimi.

Jam labai svarbu turėti ritualą, kuris padeda viską palikti darbe. Labai svarbu ir laisvalaikis. „Didžiausią paguodą, palaimą ir atgaivą randu muzikoje, dainuodamas bei grodamas. Taip pat sportuoju. Tai suteikia dar daugiau jėgų, padeda nukreipti blogas mintis šalin. Taip pat svarbu ir šalia esantys keli tikri draugai“,- tvirtina Laurynas. Nors kai kurie pažįstami į Lauryno darbą žiūri keistai, jį šeima palaiko, žino, kad vaikinas myli šį darbą.

Medicinos bendruomenės bendraamžiai taip pat dažniausiai negaili gražių žodžių ir pagiria už tai, kad suspėja aktyviai gyventi, mokytis bei dirbti. Jis tvirtina, kad sanitaro darbas yra ne mažiau atsakingas nei kitų medicinos darbuotojų. Nes jie atlieka dezinfekciją ir palaiko švarą, o tai ligoninėje yra privaloma. Sanitarai yra didelės komandos dalis. Ne tik gydytojai atlieka visą darbą. Lygiaverčiai svarbios šio mechanizmo detalės yra ir slaugytojai, ir sanitarai. Lauryno nuomone, gerai atlikdami savo darbą sanitarai prisideda prie paciento sveikimo ir komforto.

Asmeninio achyvo, M. Bartaševičiaus nuotr.

Parengė V. Šimkūnienė