Tapytoja J.Aukštikalnytė-Varkulevičienė – apie gyvenimą su vyru menininku: „Nėra klausimų, kodėl laisvalaikis skiriamas darbui studijoje“

Lietuva
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Pranešimas spaudai

Laisvė kurti nebijant cenzūros – kiekvieno menininko kūrybos pagrindas. Tačiau dažnam pradedančiajam svarbus ir kitas dalykas – ar iš kūrybos galima pragyventi? Į šį ir kitus aktualius klausimus TV3 laidoje „Pasaulis pagal moteris“ jau šį sekmadienį atsakymus pateiks tapytoja Jovita Aukštikalnytė-Varkulevičienė. Moteris pasidalins intriguojančiais pasakojimais apie kūrybą psichiatrijos ligoninėje ir atskleis priežastį, kodėl sutuoktinis nėra buvęs jos tapybos studijoje.

Jovita savo menininkės kelią pradėjo Panevėžio dailės mokykloje. Įstojusi į Dailės akademijos Kauno fakultetą, ji toliau gilinosi į tapybos paslaptis, įgijo mokslų daktarės laipsnį. Jovitai tapyba yra bendravimo būdas, o prie jos pasaulėžiūros ir vertybių formavimosi prisidėjo ir neeilinė patirtis psichiatrinėje ligoninėje.
 
Visgi atsirado manančių, kad tapytoja manipuliuoja stigmatizuota tema. Tačiau jai pačiai padėjo atrastas ypatingas portreto tapymo būdas. Dalį tokių portretų iš ciklo „Paribio portretai“, pradėtų psichiatrijos ligoninėje, išvys ir laidos žiūrovai. 

„Tai – ciklas apie žmogų, jo būtį, sudėtingą periodą, emocinius išgyvenimus“, – pasakos Jovita, kuri nepabūgo įamžinti ir savęs. 

Menininkė kuria sekdama savo vidinį balsą, o ne madomis, ir nesistengia visiems įtikti. „Negalvoju, kad būtinai turiu būti šiuolaikiška ir aktuali“, – pripažins laidoje ji.

Tapytojų šeima

Jovitos vyras – taip pat garsus menininkas Eugenijus Varkulevičius. Moteris atvirauja, kad dviem tapytojams gyventi po vienu stogu nėra sudėtinga – atvirkščiai, net paprasčiau. 

„Nėra klausimų, kodėl laisvalaikis yra skiriamas darbui studijoje, o ne buvimui kažkur kartu. Mūsų laisvalaikis dažniausiai ir skiriamas darbui studijoje, dėl to neturime jokių konfliktų“, – teigs tapytoja.

Ji neslepia, kad jų šeimoje „labiau menininkas“ yra vyras, o Jovita laiko visus keturis namų kampus. Tačiau tapytoja neapsiriboja vien buitimi ir tapymu – ji taip pat dėsto studentams.

„Šiuo periodu mamos vaidmuo galbūt sunkiausias, nes yra iššūkių auginti į paauglystę einantį vaiką. Bet įdomu. Mokyti dailės yra šiek tiek kitaip“, – atviraus vasario mėnesį Vilniuje įvyksiančiai parodai besiruošianti Jovita.

Norintys sužinoti, ar Jovita kritikuoja savo vyro darbus ir kaip tapytoja įkainoja savo kūrinius, kviečiami nepraleisti šio sekmadienio laidos.

Floristika – laisvė kurti

Floristika taip pat yra menas, kuris gali išlaisvinti žmogaus kūrybinį pradą ir jį įprasminti, tačiau viskam būtinas ne tik entuziazmas, bet ir žinios. Laidos rubrikoje „Floristinis desertas“ žiūrovai išvys, kaip pasinaudodama originaliu karkasu ir beribe fantazija, laidos vedėja, floristikos dizainerė Kristina Rimienė, sukurs laisve alsuojančią, tarsi akvarele nutapytą puokštę.

Meniškais potėpiais sukurtoje puokštėje derės švelniaspalvės raganės, tulpės, rožės ir eustomos. Tokia pavasariška ir gaivi puokštė papuoš kiekvienus namus – nebijokite kurti!