PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Birželio 23 d. 17:56

Tamsioji renovacijos pusė: gyventojai tapo biurokratijos įkaitais

Klaipėda

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


136045

Kretingos Savanorių gatvės 35-ojo namo gyventojai jau trejus metus neturi ramybės. Laukta daugiabučio renovacija žmones pavertė biurokratizmo įkaitais. Pradinė renovacijos kaina išaugo, o atsisakę mokėti daugiau gyventojai jaučia įstaigų spaudimą. SĮ „Kretingos komunalininkas“ problemų nemato – jei nebenorite renovacijos, tiesiog susimokėkite.

Bėdos prasidėjo 2018-aisiais

Į Etaplius.lt redakciją kreipėsi viena Savanorių gatvės 35-ojo namo gyventoja. Moteris sako, kad jau dvejus metus vykstantis teroras verčia ieškoti pagalbos ir galiausiai užbaigti visišku fiasko virtusią renovaciją.

„2018-aisiais sulaukėme kvietimo renovuotis. Buvo organizuojamas susirinkimas, kuriame turėjo pristatyti investicinį planą, projektą. Tiesa, vos prasidėjus susirinkimui buvome paprašyti pasirašyti. Esą reikia užfiksuoti kiek žmonių susirinko. Čia ir prasidėjo… Šis pasirašiusiųjų sąrašas buvo pateiktas kaip gyventojų pritarimas renovacijai“, – liūdnai ilgą istoriją pradeda moteris.

30-ties butų namui buvo pasiūlyta renovacijos darbų kaina, siekianti apie 440 tūkstančių eurų, su 30 procentų valstybės parama. Namo gyventoja sako, kad jos daugiau nei 70-ties kvadratų butui renovacija tokiu atveju būtų atsiėjusi apie 30 000 eurų. Na, beveik kaip nusipirkti naują būstą. Buvo vykdomas balsavimas pritarti renovacijai už pasiūlytą kainą. Tiesa, ir čia neapseita be kuriozų.

„Mus patikino, kad iš viso gali būti sušaukti trys balsavimai. Jei per tris kartus nubalsuosime prieš renovaciją, darbai nebus vykdomi. Tačiau iš viso buvo suorganizuoti šeši balsavimai, kol galiausiai renovacijai buvo pritarta“, – stebisi Savanorių gatvės daugiabučio gyventoja.

Projektas neatitiko realybės

Moters teigimu, nešvarus SĮ „Kretingos komunalininkas“ žaidimas tuo nesibaigė. Gyventojams buvo pateiktas jų namui paruoštas renovacijos projektas. Vos jį pamačius žmones nemaloniai nustebino akį rėžiantys neatitikimai.

„Projekte buvo aprašomas plytinis namas, tačiau mūsų daugiabutis yra blokinis. Buvo aprašomi darbai 27 butų name, kuriame yra komercinės paskirties butai, mūsų daugiabutyje tėra 30 butų, o komercinės paskirties erdvių išvis neturime“, – vos kelis iš daugelio neatitikimų vardija kretingiškė.

Problemų kilo ir dėl darbų atlikimo. Praėjus metams nuo kalbų apie renovaciją ir balsavimų, darbai vis dar nebuvo organizuojami. Daugiabučio gyventoja sako, kad žmonėms buvo pranešta, jog viešieji pirkimai rangos darbams jau sutvarkyti, o darbai netrukus prasidės. Tačiau, po beveik pusmečio, gyventojai vis dar buvo maitinami pažadais, kad netruks prasidės realūs darbai.

Tiesa, kad rangovas taip ir nebuvo išrinktas, paaiškėjo labai greitai. Gyventojai šių metų žiemą buvo sukviesti ir jiems pranešta, kad renovacijos kaina išaugo ir dabar kainuos apie 600 000 tūkstančių eurų.

„Mums buvo pasakyta, kad mes privalome pritarti šiai kainai, nes nėra rangovų, kurie dirbtų už pirminę kainą. Tada ir sužinojome, kad viešasis pirkimas rangos darbams taip ir nebuvo atliktas iki šiol“, – sako namo gyventoja.

Gyventojai piktinosi išaugusia kaina ir vis atidėliojamais renovacijos darbais.

Karantino metu liepė balsuoti nepasitarus

Pačiame karantino įkarštyje balandžio mėnesį gyventojai pašto dėžutėse rado naujus balsavimo biuletenius, kuriuose buvo prašoma pritarti naujajai renovacijos kainai.

„Būriuotis tuo metu buvo negalima, susirinkimo sukviesti negalėjome. Šiaip ne taip išprašėme balsavimą atidėti iki kol baigsis karantinas“, – tikino moteris.

Pašnekovė pasakojo, kad senyvo amžiaus ir pažeidžiamos socialinės grupės asmenys sulaukė spaudimo balsavimo metu pritarti renovacijai: „Senyvo amžiaus gyventojai buvo gąsdinami, kad jiems bus atšauktos šildymo kompensacijos, kad jie nebesulauks finansinės pagalbos, jeigu balsuos prieš naująją kainą.“

Tačiau Savanorių gatvės 35-as daugiabutis galiausiai išsilaisvino iš renovacijos pančių. Šį mėnesį organizuotame susirinkime gyventojai nepritarė naujai renovacijos kainai.

Vis tiek teks susimokėti apvalią sumą

Vis dėlto, tuo gyventojų bėdos nesibaigė. SĮ „Kretingos komunalininkas“ pranešė, kad gyventojai vis tiek turės susimokėti už techninį darbų projektą, kuris esą atsiėjo beveik 12 000 eurų.

„Kodėl mes turime sumokėti už projektą, kuris nukopijuotas nuo kažkokio kito namo, yra su neatitikimais ir tikrai nekurtas specialiai mums? O ir renovacijos kaina išaugo ne dėl mūsų kaltės. Juk ne mes per du metus nesugebėjome suorganizuoti rangos darbų pirkimo“, – retoriškai klausia daugiabučio gyventoja.

SĮ „Kretingos komunalininkas“ renovacijos projektų vadovas Kęstutis Motijauskas naujienų portalui Etaplius.lt sako, kad gyventojai pasirašė ir sutiko su visomis galimomis grėsmėmis dėl renovacijos.

„Tai normalu. Per 8 metus darbo nėra buvę namų, kuriems nereikėtų procese kažkur kažką keisti. Bet pasitaisom, padarom ir priduodam tuos namus. O su tuo namu kitaip. Nuo pat pradžių jie buvo labai priešiški“, – sako K. Motijauskas.

Specialistas patvirtina, kad atsisakius renovacijos gyventojai turės susimokėti. „Apie 11 tūkstančių suma sieks. Tą valstybės planą apmokės, jeigu projektas neįgyvendinamas. Reikia grąžinti pinigus už projekto ekspertizę, techninį projektą. Mums irgi nuostolis, jeigu visi namai nenorėtų susimokėti, mes bankrutuotume“, – pasakoja K. Motijauskas.

Specialistas atkreipia dėmesį, kad sutartyje yra nurodyta, jog gyventojai prisiima visas rizikas dėl pokyčių projekto įgyvendinimo eigoje.

„Taip jau yra. Būna, žmonės pradeda su viena parama renovaciją, o baigia jau visai kitomis sąlygomis ir su kitokia parama. Keičiasi valdžia metams bėgant, todėl dažnai kinta ir įvairios sąlygos. Juk gyventojai, sutikdami renovuotis, prisiima visą riziką“, – tikino renovacijos projektų vadovas.

K. Motijauskas taip pat priduria, kad su Savanorių gatvės daugiabučio gyventojais bus diskutuojama ir sprendžiama problema. Tačiau tikėtina, kad žmonės teisybės neras ir nuo mokesčio neišsisuks.