PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Rugpjūčio 28 d. 09:21

Tai paprasti pažadai savo širdžiai, artimųjų širdims, visų mūsų širdims!

Šiauliai

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


143689

Rugpjūčio 27 d. viešbučio „Šiauliai“ konferencijų salėje vyko Šiaulių miesto moterų krūties patologijos asociacijos „Salvia“ vykdomo projekto „Sveikata mūsų pačių rankose“, dalinai finansuojamo Šiaulių m. savivaldybės, paskaita „Širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto rizikos veiksniai, jų įtaka sveikatai, ligų komplikacijos ir prevencijos būdai“. Paskaitą vedė gydytoja kardiologė Dovilė Dovidaitienė.

Viena dažniausių širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių yra kraujagyslių susiaurėjimas ar užsikimšimas. Tai dažniausiai nutinka dėl kraujagyslėse susidariusių aterosklerozinių plokštelių. Šios plokštelės susidaro iš baltymų, riebalų (įskaitant cholesterolį), imuninės sistemos ląstelių ir kitų komponentų – visa tai kaupiasi ant širdies arterijų sienelių ir siaurina jų spindį bei sutrikdo kraujotaką. Labai svarbus mažo tankio lipoproteinų cholesterolio, dar vadinamo „bloguoju“ cholesteroliu, ir didelio tankio lipoproteinų cholesterolio, vadinamo „geruoju“, santykis kraujyje. Mažojo tankio cholesterolis įsiskverbia į kraujagyslių sieneles ir taip mažina jų spindį – dėl to jo kraujyje neturėtų būti per daug. Didelio tankio cholesterolis padeda organizmui mažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje – jo kraujyje neturėtų trūkti. Cholesterolio kiekį ir santykį galima reguliuoti tinkamai maitinantis.

Pagrindiniai širdies ir kraujagyslių ligų bei cukrinio diabeto rizikos veiksniai yra fizinis aktyvumas, mityba, žalingi įpročiai (rūkymas, piktnaudžiavimas alkoholiu), stresas.

Fizinis aktyvumas gerina širdies darbą, medžiagų apykaitą, grūdina sveikatą. Fizinis aktyvumas ypač svarbus kontroliuojant kūno svorį. Patariama judėti kasdien bent po 30 min., kad pagreitėtų kvėpavimas ir žmogus suprakaituotų. Kiekvienas gali rinktis prieinamiausią ir teikiančią malonumo fizinio aktyvumo formą: eiti, plaukti, važiuoti dviračiu ir pan. Svarbu stengtis kasdien daugiau judėti. Lipkite laiptais, užuot važiavę liftu, pasivaikščiokite per pietus.

Gydytoja sako:“širdžiai ir kraujagyslėms ypač kenkia per gausiai vartojamos sočiųjų riebalų rūgštys (jų gausu – kiaulienoje, jautienoje, riebiame piene ir jo produktuose, kokoso, palmių aliejuose, šokolade ir kt.), druska, greitai pasisavinami angliavandeniai, per mažas šviežių daržovių, vaisių bei skaidulinių medžiagų suvartojimas. Nesaikingas druskos vartojimas didina kraujospūdį. Greitai pasisavinami angliavandeniai, kuriuose gausu cukraus, didina „blogojo“ ir mažina „gerojo“ cholesterolio kiekį kraujyje“.

Siekiant sumažinti riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei cukriniu diabetu, gydytoja rekomenduoja:

- valgyti kuo įvairesnį maistą;

- riboti druskos kiekį maiste (vengti pasūdytų užkandžių,druską pakeisti citrinos sultimis, prieskoninėmis žolelėmis, vietoj konservuotų produktų valgyti šviežius, renkantis prieskonių mišinius būtina atkreipti dėmesį, ar juose nėra druskos;

- valgyti maistą, turintį daug skaidulinių medžiagų;

- sumažinti riebalų kiekį maiste, vengti riebių padažų, riebaluose ruoštų patiekalų, nors du kartus per savaitę vietoj mėsos valgyti žuvį, patiekaluose mažinti mėsos kiekį, kepimui ir salotoms naudoti rapsų ir alyvuogių aliejus;

  • vengti saldžių gėrimų, saldainių, sirupe konservuotų vaisių.

Dėl nuolat palaikomo didelio streso hormonų kiekio, sutrinka širdies ritmas, ilgam pagreitėja širdies pulsas. Dėl to kyla kraujospūdis, vystosi hipertenzija. Užsitęsęs kraujospūdžio padidėjimas sukelia širdies ir kraujagyslių ligas.

Tad išvengti širdies ir kraujagyslių sistemos ligų gydytoja rekomenduoja:

- sveikai maitintis

- nerūkyti ir nebūti šalia rūkančių žmonių, riboti alkoholio vartojimą;

- reguliariai mankštintis;

  • stebėti kraujospūdį, cukraus kiekį kraujyje, cholesterolio koncentraciją;

  • išmokti valdyti stresą, nebijoti kreiptis į gydytojus psichiatrus.

Tai paprasti pažadai savo širdžiai, artimųjų širdims, visų mūsų širdims!

Remiamas turinys