PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2022 m. Vasario 8 d. 20:44

Šviežiai spaustos sultys: nauda ir pavojai

Vilnius

Pixabay.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


201466

Nors dažnai manoma, kad šviežiai spaustos vaisių ir daržovių sultys gerina žmogaus savijautą ir sveikatą, ir jų reikia gerti kuo daugiau, bet, deja, ne visada taip yra. Mitybos specialistai įspėja, kad šviežiai spaustos sultys yra maistas, bet ne gėrimas, todėl jų kiekis turi būti ribojamas. Per dieną rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip 2-3 stiklines sulčių, o sergant tam tikromis ligomis (pavyzdžiui, opalige), negalima gerti spanguolių, obuolių, ar kitų rūgščių sulčių. Visada svarbu pasidomėti, kokios sultys gali padėti, o kokios – pakenkti. Taigi, ką svarbu žinoti apie populiariausias šviežiai spaustas sultis?

Obuolių sultys

Obuolių sultys turi nedaug kalorijų (100 ml – 38 kcal), todėl jos tinkamos laikantis dietos. Obuolių sultys skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, todėl jos rekomenduojama gerti po valgio, nes tai gali padėti organizmui geriau įsisavinti maistą, pagerinti virškinimą ir dezinfekuoti burnos ertmę. Dietologai obuolių sultis rekomenduoja gerti tada, kai sergama mažakraujyste, podagra, širdies ir kraujagyslių ligomis. Šiose sultyse gausu vitaminų C, P, B1, B2, kalcio, fosforo ir natrio. Obuolių sultys yra gana rūgščios, todėl jas rekomenduojama skiesti vandeniu arba saldesnėmis sultimis.

Apelsinų sultys

Apelsinų sultyse gausu vitamino C, kuris padeda stiprinti imunitetą ir išvengti tam tikrų ligų. Vis dėlto, apelsinų sultys nėra tinkamos žmonėms, kurie serga gastritu arba skrandžio opa, todėl mėgautis šiomis sultimis reikia atsargiai.

Morkų sultys

Morkų sultys yra puikus beta karotino šaltinis, kuris padeda stiprinti regėjimą, skatina ląstelių atsinaujinimą, suteikia odai elastingumo (ir net suteikia jai rusvą atspalvį). Taip pat šviežiai spaustos morkų sultys gerina kraujotaką ir virškinimą, jos turi diuretinį poveikį, todėl gali būti naudingos sergant šlapimo takų uždegimu ar inkstų ligomis. Kad karotinas geriau įsisavintų, į į morkų sultis vertėtų įpilti šlakelį aliejaus ar grietinėlės. Morkų sultys nėra tinkamos tada, kai sutrikusi kepenų veikla. Taip pat būtina žinoti, kad beta karotino perteklius apkrauna kepenis, todėl išgeriamą šių sulčių kiekį reikėtų riboti. Žmogaus organizmui pakanka puse stiklinės morkų sulčių per dieną.

Burokėlių sultys

Burokėlių sultyse gausu vitaminų C, P, B1, B2 ir P. Taip pat jose yra didelis geležies, mangano ir kalio druskos kiekis. Šiose sultyse esančios naudingosios medžiagos normalizuoja nervų sistemą, todėl sultis rekomenduojama gerti tada, kai kankina stresas ar nemiga. Burokėlių sultys gerina žarnyno veiklą, todėl yra puiki profilaktinė priemonė kovojant su vidurių užkietėjimu. Vis dėlto, nors burokėlių sultys yra naudingos, organizmui gali pridaryti ir žalos. Prieš gerdami šviežiai spaustas burokėlių sultis, kelias valandas jas palaikykite šaldytuve (atvirame inde). Jei sergate skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opalige, inkstų ligomis, gerti šias sultis nerekomenduojama.

Granatų sultys

Granatai pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, kurios padeda veiksmingai kovoti su daugybe įvairių sveikatos sutrikimų (ateroskleroze, arteriniais ir širdies uždegimais, padeda mažinti kraujo spaudimą). Taip pat granatų sultys padeda apsaugoti inkstus ir kepenis nuo laisvųjų radikalų žalos, kovoja su bakterijomis. Jei granatų sultys bus geriamos nėštumo metu, tai sumažins kūdikio galvos smegenų traumų riziką. Taip pat granatų sultys gali stabdyti senėjimo procesą bei sumažinti riziką susirgti krūties vėžiu. Rekomenduojama granatų sultis gerti atskiestas su vandeniu – jose yra daug rūgščių, kurios gali sudirginti skrandžio gleivinę. Granatų sultis nerekomenduojama gerti tuomet, jei sergama gastritu, opalige ar pankreatitu.

Ananasų sultys

Ananasų sultys yra labai aromatingos, jos gerina apetitą ir varo šlapimą. Ananasų sultyse yra gausu vitaminų ir bromelaino – fermento, skaidančio baltymus. Ananasų sultis rekomenduojama gerti po valgio, ypatingai po mėsos patiekalų. Ananasų sultys tiesiog nepakeičiamos metant svorį, nes jos padeda deginti riebalus. Taip pat tai puiki priemonė gydant anginą ar kovojant su celiulitu. Nėštumo metu šių sulčių rekomenduojama atsisakyti – jose yra rūgšties, galinčios išprovokuoti priešlaikinį gimdymą arba persileidimą.

Greipfrutų sultys

Išgėrus vos vieną stiklinę šviežiai spaustų greipfrutų sulčių, gausite visą paros vitamino C normą. Šiose sultyse yra gausu vitamino PP, kuris padeda įveikti nuovargį ar nemigą. Greipfrutuose esantis pektinas iš organizmo šalina cholesterolio perteklių, stiprina imuninę sistemą ir skatina hormonų gamybą. Jei laikotės dietos, šios sultys gali padėti veiksmingiau atsikratyti nepageidaujamų kilogramų. Greipfrutų sultys rekomenduojamos tada, kai padidėja skrandžio rūgštingumas (tokiu atveju per dieną galima išgerti iki 3 stiklinių). Jei vartojate vaistus, rekomenduojama šių sulčių atsisakyti: greipfrutuose gausu flavonoidų, kurie slopina daugelio vaistų skaidymo procesą, todėl į kraują patenka didesnė vaistų koncentracija (tai gali padidinti jų poveikį arba išprovokuoti šalutines reakcijas).

Želmenų sultys

Želmenų sultys yra vienos naudingiausių. Jose nėra krakmolo, tačiau gausu vitaminų, mineralų ir chlorofilo. Šviežiai spaustos želmenų sultys varo iš organizmo toksinus ir šlakus, reguliuoja rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, gerina virškinimą ir suteikia energijos. Želmenų sultis rekomenduojama gerti tada, jei stinga energijos ar norima pagerinti širdies darbą. Nors dažnai teigiama, kad želmenų sultys gali padėti kovoti su vėžiu, tačiau kartais jos veikia priešingai, tad svarbu būti atsargiems.

Šviežiai spaustos sultys gali būti labai naudingos sveikatai, tačiau svarbu jas pasirinkti tinkamai. Kartais sultys gali būti vaistas, o kartais – ligos sukėlėjas, tad būkite budrūs ir pasirinkite tokias sultis, kurios tiktų jūsų organizmui.

Patarimų pasaulis

logo2-patarimupasaulis.png