Švietimo ministras G. Jakštas pristatys švietimo biudžeto projektą

232011ppel819720231120
Lietuva
G. Jakštas. Pauliaus Peleckio, fotobanko nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Vienai iš profsąjungų trečiadienį ketinant vėl pradėti streiką, Švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas antradienį Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatys 2024 metų švietimo biudžeto projektą.

Kaip pranešė ministerija, ministras pristatys ir tai, kas daroma gerinant pedagogų darbo sąlygas, kaip sprendžiamos mokytojų keliamos problemos.

Į renginį kviečiami mokytojai, mokyklų vadovai, visi besidomintieji švietimu. Pristatymą taip pat bus galima stebėti ministerijos „Youtube“ kanalu.

Kaip skelbia ministerija, numatoma, kad kitąmet švietimui bus skiriama 496 mln. eurų, arba 14 proc., daugiau negu šiemet. Daugiausia papildomų lėšų, 352,6 mln. eurų, suplanuota skirti pedagogų, dėstytojų, mokslininkų ir neakademinių darbuotojų atlyginimams didinti.

Ministerijos duomenimis, numatyta, kad mokytojų ir kitų pedagoginių darbuotojų atlyginimai per kitus metus augs penktadaliu darbo užmokestį didinant du kartus – nuo sausio 1 ir nuo rugsėjo 1 dienos.

Vyriausybė kitų metų biudžete siūlo mokytojų darbo užmokesčio augimą numatyti dviem etapais: nuo sausio – 10 proc., ir panašia proporcija nuo rugsėjo – tiek, kad vidutinė pedagogo alga pasiektų 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio.

Tačiau šis pasiūlymas netenkina Andriaus Navicko vadovaujamos Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos, trečiadienį ketinančios atnaujinti rugsėjo pabaigoje pradėtą ir spalio viduryje sustabdytą streiką. Profesinė sąjunga su ministerija taip pat nesutaria ir dėl darbo krūvio sandaros, mokinių skaičiaus klasėse mažinimo.

Anot ministerijos, kaip sutarta su kitomis keturiomis profesinėmis sąjungomis spalį atnaujintoje Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinėje sutartyje, kitų metų pirmoje pusėje bus parengtas planas dėl ilgalaikio mokytojų darbo užmokesčio didinimo iki 2028 metų.

Taip pat pradėta etatų dydžių peržiūra švietimo įstaigose, numatyti pirmieji žingsniai dėl klasių mažinimo. Nuo ateinančių mokslo metų bus mažinamas valstybės finansavimas savivaldybėms, formuojančioms per dideles klases.

G. Jakštas paragino pedagogus nestreikuoti, jo nuomone, streikas sutrikdė ugdymo procesą, nukentėjo mokiniai ir mokytojai, mokyklų administracijos bei savivaldybės.