Sviestas ar aliejus: kokį produktą naudoti?

Sviestas ar aliejus: kokį produktą naudoti?
Lietuva
Freepik nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Aliejus ir sviestas plačiai naudojami įvairiose pasaulio virtuvėse: Viduržemio jūros šalys savo patiekalų neįsivaizduoja be alyvuogių aliejaus, Azijoje mėgstamas sezamų, o Indijoje kepimui dažnai naudojamas lydytas sviestas. Kada kurį produktą naudoti?

Salotoms ir kepimui – skirtingos rūšys

Jei dairotės aliejaus salotoms, geriausia rinktis kuo tyresnį, ekologišką, aukščiausios kokybės, šalto spaudimo aliejų. Šis spaudimo būdas yra labiausiai gerąsias savybes tausojantis, nes aliejus išlaiko augalo kvapą, savitą tirštumą, spalvą ir unikalų skonį.

Jeigu ruošiate patiekalą, kuriam bus reikalinga itin aukšta temperatūra, pirmenybę geriau teikti kokosų, sezamų ar saulėgrąžų aliejui. Pastaruoju metu išpopuliarėjo ir dar vienas produktas – lydytas ghi sviestas. Jį naudoti galima ne tik vietoje įprasto sviesto, ruošiant konditerijos gaminius, bet ir kepant itin aukštoje temperatūroje, mat degti jis pradeda tik 260 laipsnių karštyje.

Alyvuogių aliejus

Vienas universaliausių ir sveikiausių yra alyvuogių aliejus. O ypač naudingas tyras, extra virgin, nerafinuotas alyvuogių aliejus. Nors aukščiausios rūšies alyvuogių aliejumi yra gardinami netgi ledai, jį naudoti kepimui reiktų atsargiai. Geriausia kepti žemesnėje ar vidutinėje temperatūroje.

Saulėgrąžų aliejus

Šiame aliejuje yra daug vitamino E. Skirtingai nei alyvuogių, saulėgrąžų aliejus puikiai tinka kepimui aukštoje temperatūroje. Jis neturi stipraus skonio, o tai reiškia, kad jis neužgoš gaminamo patiekalo. Šis aliejus taip pat puikiai tiks ir salotoms gardinti.

Štirijos moliūgų sėklų aliejus

Štirijos regione gaminamas moliūgų aliejus išsiskiria sodria žalia spalva ir ryškiu riešutų skonio aromatu. Šis moliūgų sėklų aliejus pasižymi riešutų skoniu ir maloniu aromatu, taip pat turi ir sveikatą teigiamai veikiančių savybių. Moliūgų sėklų aliejus gali būti naudojamas tiek šaltiems, tiek karštiems patiekalams gardinti, tačiau aliejaus kepimui naudoti nerekomenduojama: geriausia aliejumi šlakstyti maistą prieš pat patiekiant. Mat, jį įkaitinus, dingsta gerosios savybės.

Kokosų aliejus

Kai kurių specialistų teigimu, vartojant šį aliejų, organizme gali padidėti gerojo cholesterolio kiekis, kuris turėtų mažinti riziką susirgti širdies ligomis. Jame taip pat yra medžiagų, turinčių antibakterinių, antimikrobinių ir antivirusinių savybių. Šis aliejus puikiai tiks kepimui itin aukštoje temperatūroje.

Sezamų aliejus

Šis aliejus mėgstamas dėl stipraus, riešutinio skonio. Sezamų aliejus dažniausiai vartojamas ruošiant Azijos šalių virtuvės patiekalus. Jis gali būti naudojamas ir kepant itin aukštoje temperatūroje, tačiau puikiai tinka ir salotoms. Sezamo aliejus pasižymi antibakterinėmis savybėmis.

Ghi sviestas

Ghi sviestas gaminamas iš kokybiško karvių pieno sviesto. Jo pasigaminti galima net ir namuose. Tereikia sviestą kaitinti tol, kol vanduo atskiriamas nuo pieno riebalų. Ghi gali būti naudojamas kaip paprastas sviestas, bet labiausiai praverčia, kai reikia gaminti ilgai ir kaitriai, mat degti ima tik labai aukštoje temperatūroje. Dėl didelio kiekio vitamino E ghi sviesto vartojimas gali sulėtinti organizmo senėjimo procesus, taip pat gali padėti sustiprinti imuninę sistemą, apsaugoti organizmą nuo infekcijų ir peršalimo.

Pranešimas spaudai