Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Elmyros Baljanaitės-Stanevičienės archyvo nuotr.
Oksana LaurutytėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“
„Mamos kvadratu“
Šiaulių mamų grupės „Mamos kvadratu“ viena iniciatorių Elmyra Baljanaitė-Stanevičienė su vyru augina du sūnus – šešiametį Horą ir gruodį gimusį Odisėją. Iki motinystės atostogų moteris ėjo vyresniosios verbuotojos pareigas Lietuvos kariuomenės Šiaulių regionio Karo prievolės ir komplektavimo skyriuje.
Elmyra sako su džiaugsmu įsiliejusi į projekto organizatorių gretas, nes jos dviejų sūnų gimimo istorijos visiškai skirtingos – antrąjį sūnų moteris gimdė gavusi pakankamai informacijos ir palaikymo iš išmanančių žmonių, tad žiniomis ir patirtimi jaučia pareigą būtinai pasidalyti dabar.
Pasak Elmyros, kai kovo 22–28 d. visame pasaulyje buvo švenčiama Pasaulinė dulų savaitė, ji su keliomis mamomis dalyvavo renginyje, vykusiame Šiauliuose. Kelios pogimdyminės dulos kvietė mamas pabendrauti, pasidalyti patirtimi ir kt.
„Jutau, kad man trūksta bendravimo, tad nuėjau. Ten susipažinau su radviliškiete Dalia, kuri yra pogimdyminė dula, fotografe Laima Beržinyte-Gulbiniene ir kitomis mamomis. Sužinojau apie mamų organizuojamus renginius, taip pat ir apie projektą „Mama mums rūpi“. Mačiau tame prasmę, įsijungiau į projektą, tad neplanuotai tapau mamų savanorių varomąja jėga“, – šypsosi moteris.
Savanorės suplanavo maršrutą, pačios jį išbandė, o beplanuojant žygį, dalijantis užduotimis, kilo mintis sukurti paskyrą feisbuke „Mamos kvadratu“. „Mūsų pirmasis renginys ir yra Pasaulinės mamų psichikos dienos paminėjimas. Po šio renginio veiklų bus ir daugiau“, – žada Elmyra, patikslindama, kad renginys organizuojamas absoliučiai savanorystės principu.
Šiaulietė pabrėžia labai kviečianti aukoti mamų emocinės paramos rinkiniams. Šie rinkiniai gimdyvėms bus įteikiami kartu su savivaldybių dovanomis – kūdikio kraiteliais, kurie įteikiami mamoms po gimdymo.
Odisėją Elmyra pagimdė Krikščioniškuosiuose gimdymo namuose, gimdė vandenyje, prižiūrint dulai. (Elmyros Baljanaitės-Stanevičienės archyvo nuotr.)
Tu nesi nenormali
Elmyra įsijungė į mamų savanorių veiklas dar ir todėl, kad mato tikrai didelę problemą – pogimdyminę depresiją. Jos teigimu, jei mama jaučiasi prastai, informacijos apie savo sveikatą ieško internete. Dažniausiai prieš gimdymą ir po gimdymo mamos ir tėčiai, kiek patys nori, tiek ir pasiruošia tėvystei.
„Kadangi Odisėjas jau mano antras vaikas, žinau, kas vyksta, kai kinta moters organizmo hormonai. Man labai patiko Editos Gulbinienės, Šiaulių vyskupijos Šeimos centro vadovės, mintis, kad mes dabar gyvename dopamino visuomenėje. Matome, kad aplink visi laimingi, krykštauja, ir jei tau liūdna, imi galvoti, kad tau kažkas negerai. Iš tikro yra normalu jausti liūdesį, būti pavargusiai. Tu nesi nenormali. Mamos rutina yra sunki – nespėji pavalgyti, pamiegoti, ne viskas kvepia ir yra rūžava. Bet tai normalu“, – sako pašnekovė.
Lietuvoje apie pogimdyminę depresiją pastaruoju metu daugiau kalbama, nes nutiko tragiškų įvykių. Elmyra sako, kad vyrai ir moterys gali gauti psichologinės pagalbos – 10 seansų. „Bet ne visos mamos apie tai žino, ne visos pagalbos sulaukia laiku. Mamų savanorių susitikimuose mamos gali apie tai sužinoti, išgirsta kitų mamų istorijas, išdrįsta priimti pagalbą“, – sako moteris.
Elmyra atvirauja, kad jos antrasis gimdymas vien todėl, jog gavo pakankamai daug informacijos ir kitų moterų rūpesčio, buvo stebuklingai lengvas. Odisėją ji pagimdė Krikščioniškuosiuose gimdymo namuose, gimdė vandenyje, prižiūrint dulai Mantautei.
„Puikiai žinojau, kas manęs laukia, todėl mano antrasis gimdymas buvo beprotiškai komfortiškas“, – šypsosi moteris.
Tiesa, Elmyra neslepia, kad po gimdymo jai buvo liūdnų dienų, melancholijos, tačiau vien tai, kad ji apie tai žinojo, buvo pasiruošusi, hormonų pokyčius išgyveno lengviau. „Jei mamos pasiruoštų gimdymui, žinotų iš anksto, kad bus ir sunku, ir liūdna, ir skaudės, kad gali būti labai blogai, bet žinos žingsnius, kaip savo būsenas įveikti, suvaldys nemalonias situacijas, nepaleis vadžių, išmoks pailsėti, rūpinsis psichologine sveikata“, – sako ji..
„Mamos kvadratu“ prisideda prie „Mama mums rūpi“ projekto ir organizuoja ėjimą nuo miesto centrinio parko estrados iki Talkšos ežero pakrantėje esančios Geležinės lapės – beveik 4 km.
Žygis su vaikais ir tėvais
Projekto „Mama mums rūpi“ įgyvendintojai ne vienus metus kalba, rengia prevencinius mokymus pogimdyminės depresijos tema, organizuoja užsiėmimus mamoms ir specialistams. Norima ne tik nuimti rožinius akinius nuo motinystės temos, bet ir suteikti pogimdyminę depresiją išgyvenantiems tėvams, jų artimiesiems erdvę būti kartu, dalytis patirtimi.
Šiemet Pasaulinės mamų psichikos sveikatos dienos proga įvairiuose Lietuvos miestuose mamos savanorės organizuoja ėjimo renginius. Šiauliuose mamų savanorių iniciatyvinė grupė „Mamos kvadratu“ prisideda prie „Mama mums rūpi“ projekto ir organizuoja ėjimą nuo miesto centrinio parko estrados iki Talkšos ežero pakrantėje esančios Geležinės lapės – beveik 4 km.
Visiems dalyvavusiems ėjime bus įteikti simboliniai dovanų krepšeliai, o vaikų lauks animatorė.
Ėjimo paramos tikslai: atkreipti dėmesį į mamų emocinę ir psichikos sveikatą; per „Contribee“ platformą surinkti 555 Eur emocinės paramos rinkiniams; suburti mamas ir tėčius su vaikais bei besilaukiančias mamas gyvai pabendrauti.
Elmyra Baljanaitė-Stanevičienė su vyru augina du sūnus – šešiametį Horą ir gruodį gimusį Odisėją.
Moteris su džiaugsmu įsiliejo į projekto organizatorių gretas, nes jos dviejų sūnų gimimo istorijos visiškai skirtingos.
Pasak organizatorių, mamos eina, bėga, keliasi, griūva, nuvargsta ir vėl kartoja tą patį. Motinystė – kartais ėjimas, bet dažnai – bėgimas šalia, iš paskos, priekyje. Ne paslaptis, kad buvimas tėvais suteikia visą emocijų spektrą. Liūdesys, neviltis, nerimas, depresyvumas – irgi motinystės dalis.
Daugelyje valstybių net viena iš penkių moterų patiria su psichologine sveikata susijusių sunkumų nėštumo metu arba pirmaisiais metais po gimdymo. Daugiau nei 75 proc. moterų pogimdyminė depresija lieka nenustatyta, todėl jos negauna tinkamos pagalbos ir palaikymo. Nesureagavus ir nesuteikus reikiamos pagalbos, mama, kūdikis, artimieji kenčia, kartu nukenčia ir visuomenė.
Kovo 22–28 d. visame pasaulyje buvo švenčiama Pasaulinė dulų savaitė, kelios pogimdyminės dulos Šiauliuose pakvietė mamas pabendrauti. (Indrės Pištikaitės nuotr.)
Todėl projekto „Mama mums rūpi“ rengėjai Pasaulinės mamų psichikos sveikatos dienos proga įvairiuose Lietuvos miestuose organizuoja renginius:
Tie, kurie nori prisidėti prie bendro tikslo – kalbėti ir atkreipti dėmesį į mamų emocinę sveikatą, organizuoti renginį savo mieste, prisidėti organizuojant, tapti renginio rėmėju ar savanoriu, kviečiami parašyti el. paštu info@mamamumsrupi.lt arba feisbuko paskyrose „Mama mums rūpi“, „Mamos kvadratu“.
Daugiau informacijos: https://www.facebook.com/profile.php?id=100091585640054