Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Valdo Rabazausko nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Šį pavasarį Šventosios upėje potvynio neturėtų būti, vandens kilimas bus vidutinis arba vidutinis daugiametis. Tad tikimasi išvengti ir didesnių nuostolių. Gruntinis vanduo gali patekti nebent tik į kai kuriuos Gruodžio 17-osios gatvės gyventojų rūsius.
Tai paaiškėjo po šiandien vykusio Ukmergės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos (ESK) posėdžio, kuriame daugiausiai buvo kalbėta apie prognozuojamą pavasarinį polaidį Ukmergės rajone.
Virtualiame posėdyje iš 16 ESK narių dalyvavo 13. Nuotoliniu būdu taip pat buvo prisijungę ir Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Stebėjimų departamento atstovai: Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja Vida Ralienė, Hidrologinių stebėjimų skyriaus vedėjas Juozas Šimkus bei kiti specialistai.
V. Ralienė apžvelgė vasario mėnesio oro temperatūrą bei pristatė ateinančių 2 savaičių prognozes. Pasak jos, Ukmergės apylinkėse praėjęs vasaris buvo labai šaltas. Pirmosios jo dekados vidutinė temperatūra buvo 11, antrosios -10,5 laipsnių šalčio, o nuo 20-osios dienos prasidėjo atodrėkis ir paskutinio dešimtadienio vidutinė temperatūra jau buvo teigiama - 2,9 laipsnio.
„Prasidėjo intensyvus sniego tirpimas. Jei vasario 17 dieną išmatuota storiausia sniego danga Ukmergės meteorologijos stotyje, atviroje aikštelėje siekė 25 cm, tai vėliau ji kasdien slūgo, tirpo po 4-6 cm. ir vasario 26 dieną sniego jau visai nebeliko. Aišku, jo dar yra likę tik miškuose, slėniuose ir šlaituose“, - kalbėjo V. Ralienė.
Jos teigimu, hidrometeorologai staigaus pavasario įžengimo neprognozuoja. Dar bus santykinai šilta kovo 2-oji, o trečiadienį, kovo 3-iosios naktį temperatūra kris iki 2- 4 laipsnių šalčio, o dieną bus apie 4 laipsnius šilumos. Ketvirtadienį pietvakarių vėją keis šiaurės vakarų ir dieną iškris nedidelis mišrių kritulių (lietaus, šlapdribos, sniego) kiekis. Atvės orai. Naktį bus apie 0 , o dieną galima tikėtis tik 1-2 laipsnių šilumos. Šaltesnis bus ir penktadienis - naktį apie 5 laipsnius šalčio, o dieną - apie 0, rytą gali lengvai pasnyguriuoti. Šeštadienis – ramesnis, be kritulių, naktį vėl šals iki 6-8 laipsnių, o dieną bus iki 3 laipsnių šilumos.
„Sekmadienį laukiama trumpo žiemos sugrįžimo. Turėtų slinkti šaltas atmosferos frontas, tad dieną vietomis pasnigs. Naktį temperatūra sieks apie 0 laipsnių, o antroje dienos pusėje pradės šalti – bus iki 3 laipsnių. Didelė tikimybė, kad pirmoje kitos savaitės pusėje kritulių jau nebebus, bet naktys išliks šaltos (šals iki 8-10 laipsnių), o dienomis temperatūra nepakils aukščiau 0 ir bus apie 1-2 laipsnius šalčio. Antroje savaitės pusėje galima tikėtis mažesnio šalčio naktimis ir vėl atodrėkių bei teigiamos temperatūros dienomis.
Taigi, tokie oro temperatūros pokyčiai kiek pristabdys pavasario žengimą, kritulių, kaip ir minėjau, per artimiausias dvi savaites galima tikėtis tik 2 dienas, o šiaip bus sausa“, - teigė V. Ralienė.
J. Šimkus konstatavo, jog šią žiemą sniego buvo pakankamai daug. Ypač pietų ir pietryčių Lietuvoje.
„Tas susikaupęs sniegas sąlygojo, kad galimas pakankamai didelis pavasarinis potvynis. Tačiau pastarųjų kelių savaičių orai nelėmė staigaus sniego tirpimo. Kitas faktorius, sumažinęs potvynio galimybę – dirva buvo praktiškai be įšalo, o iš rudens – pakankamai sausa. Tad didelė dalis tirpstančio sniego vandens tiesiog susigėrė į dirvožemį ir nepateko tiesiai į upes.
Iki šios dienos Šventosios upėje Ukmergės mieste vykdome vandens lygio pakilimo stebėjimus. Ledonešis jau praėjo. Nebent nuo aukštupio iš Anykščių pusės gali šiek tiek ledų atplaukti, tačiau jų jau nebus tiek daug, kad susidarytų didelės jų sangrūdos.
Kovo 2 dienos duomenimis, Šventosios upės vandens lygis yra beveik 0,5 metro aukštesnis už vidutinį daugiametį kovo mėnesio vandens lygį. Iki ekstremalaus rodiklio dar trūksta daugiau kaip 2,6 metro. Pagal artimiausias prognozes, vandens lygis dar turėtų šiek tiek pakilti – maždaug apie 0,5 metro. Bet neturėtų pasiekti stichinį, ekstremalų vandens lygį.
Neatmetama galimybė, kad upės vandens lygį dar gali įtakoti Kavarsko vandens saugykla, jos darbas. Bet tai jau – ne mūsų prognozuojamas dalykas, galbūt, galima apie tai gauti informacijos iš to objekto“, - sakė jis.
Ukmergės rajono savivaldybės administracijos vyresnysis specialistas civilinei saugai ir mobilizacijai Valdas Rabazauskas informavo, kad vasario 24-26 dienomis ir kovo 1-ąją Šventosios upės, taip pat Armonos, Storės ir kt. upelių vandens lygis stebėtas keliose vietose. Didelių, potvynį prognozuojančių pakitimų nepastebėta.
Posėdyje taip dalyvavo ir Ingrida Tauperytė, Lietuvos Raudonojo kryžiaus tinklo vadovė, kuri pasiūlė psichosocialinę savanorių pagalbą, įspėjant žmones, kuriems gresia potvynis, informuoti juos, ką reikėtų daryti, kur kreiptis. Pasak jos, Ukmergėje jau yra susibūrusi apie 15 savanorių grupė, tad neužilgo čia turėtų atsirasti ir Raudonojo kryžiaus skyrius.