REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gruodžio 30 d. 15:29

Šventosios pagrindinėje mokykloje puoselėjamos lietuvių ir latvių vienybės idėjos

Palanga

Auksė NoreikaitėŠaltinis: Palangos miesto savivaldybės inf.


255334

Pastaruoju metu daug nerimo kelianti ir susitelkimo reikalaujanti geopolitinė situacija verčia iš naujo apmąstyti kaimynystės ir bendradarbiavimo sampratas, skatina kalbėti apie tai, kas mus vienija, o kas skiria, ką galime padaryti, jog būtume vieningesni, saugesni.

Tokiame kontekste vis dažniau keliamas klausimas dėl Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimo stiprinimo, baltiškosios tapatybės puoselėjimo. 2022 m. gruodžio 17 d. Lietuvos mokslų akademijoje vykusioje konferencijoje „Baltų vienybės stiprinimas per kultūrinį bendradarbiavimą“, kurią organizavo asociacija „Kultūros politikos institutas“, dar sykį nuskambėjo kvietimas intensyvinti kultūrinės informacijos mainus, mokytis antrosios baltų kalbos. Pasvarstyti apie latvių kalbos kaip antrosios užsienio kalbos pasirinkimą Lietuvos mokyklose galimybes siūlė ir LR Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė. Tokių tikslų siekia ir 2017 m. veiklą pradėjęs ir jau šešerius metus vykstantis Lietuvos ir Latvijos mokyklų bibliotekų projektas „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“. Šiais metais projektas vyko rugsėjo 19–23 dienomis, jame dalyvavo 54 Lietuvos ir Latvijos mokyklos. Projektas ne tik populiarina Lietuvos ir Latvijos literatūrą, kultūrą, tarpkultūrinius ryšius, bendradarbiavimą, bet ir skatina skaityti knygas, ugdyti mokinių skaitymo gebėjimus. Projekto organizatoriai – Jonavos rajono Žeimių mokyklos-daugiafunkcis centras ir Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Letonikos centras – džiaugiasi, jog projekto dalyvių skaičius kasmet didėja, mokyklų bibliotekose gausėja kaimyninės šalies autorių knygų. Susidomėjimą kaimyninės šalies literatūra pastebi ir vertėjai bei leidėjai – kasmet vis daugiau išleidžiama naujausių ir reikšmingiausių kūrinių vertimų.

Šiemet projekte dalyvavusių Lietuvos mokyklų bibliotekas pasiekė lietuviškų šaknų turinčios latvių rašytojos, dramaturgės Rasos Bugavičiūtės-Pėcės apysaka „Berniukas, kuris matė tamsoje“ (vertė Audrius Musteikis, 2021), kurioje paliečiama gana reta, bet labai aktuali žmogaus galios ir negalios tema, iškeliamos asmenybės laisvės ir atsakomybės problemos. Neregių šeimoje augusio reginčio berniuko Jokūbo vaikystės ir paauglystės prisiminimai ir išgyvenimai kviečia pažinti regos negalią turinčių žmonių kasdienybę, apmąstyti bendražmogiškąsias vertybes. Mokykloms dovanotas Šiaulių turizmo informacijos centro parengtas turizmo vadovas „Baltų kelias“ pakvies keliauti kuršių, žiemgalių ir sėlių istorijos pėdsakais, pažinti Lietuvos ir Latvijos pasienio regionų kultūros ir gamtos vertybes. Rėmėjų ir partnerių mokykloms dovanojami latvių kalbos vadovėliai, žodynai, žaidimai, suteikiama metodinė pagalba padeda mokytojams ir mokiniams geriau pažinti kaimyninės šalies kalbą, kultūrą, geografiją, stiprinti baltiškąją tapatybę.

Projekte „Baltų literatūros savaitė“ jau antrą kartą dalyvavo Palangos Šventosios pagrindinės mokyklos biblioteka (bibliotekininkė Rima Piktuižienė). Mokykla įsikūrusi pačiame Latvijos pasienyje, istorinėje kuršių žemėje, kur iki šiol galima išgirsti savitą latvių kalbos tarmę. Palangoje ir Šventojoje įvairiomis progomis taip pat vyksta nemažai bendrų lietuvių ir latvių renginių, koncertų, padedančių stiprinti baltiškąją tapatybę. Itin svarbu, kad lietuvių ir latvių vienybės idėjos puoselėjamos švietimo įstaigose. Pagirtina, kad į „Baltų literatūros savaitės“ veiklas Palangos Šventosios pagrindinė mokykla įtraukė visą mokyklos bendruomenę. Šį kartą čia daug dėmesio skirta šiuolaikinei latvių literatūrai – parengta stendinė paroda apie latvių rašytojas – Rasą Bugavičiūtę-Pėcę, Norą Iksteną, Laimą Kotą, Marą Zalytę, Inesę Zanderę, Zanę Zustą, taip pat visą savaitę veikė latviškų spaudinių paroda. Mokyklos ekranuose transliuotas bibliotekininkės R. Piktuižienės sukurtas filmukas, pristatantis projektą bei Latvijos valstybę, jos simbolius, tradicijas, šventes, maistą. Dar daugiau įvairių įdomybių apie sesę Latviją sužinojo trečiokai, kurie su auklėtoja Rasa Birškuviene žiūrėjo mokomąjį filmuką apie kaimynines šalis bei aptarė jų bendrystės svarbą. Ši pamoka juos įkvėpė sukurti piešinį „Lietuvos ir Latvijos draugystė“.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA