PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2017 m. Gruodžio 14 d. 15:11

Šventėms artėjant: viskas ką reikia žinoti apie fejerverkus

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


22366

Vienas efektingiausių būdų užbaigti šventę su trenksmu, sukurti įspūdingą reginį sau ir aplinkiniams – fejerverkai. Tačiau norint, kad dangus mirgėtų nuo spalvų, o aplinkiniai net pasibaigus fejerverkų šou vis dar susižavėjusiais žvilgsniais žiūrėtų į dangų, būtina žinoti kelias pagrindines taisykles, kurių laikantis viskas praeis fantastiškai.


Foto galerija:

screen-shot-2017-12-12-at-112920.png
screen-shot-2017-12-12-at-112940.png
screen-shot-2017-12-12-at-112959.png
img-5173.jpg
img-5169.jpg

Visus pirotechnikos gaminius priimta skirstyti į profesionalius (IV ir V pavojingumo klasės) ir mėgėjiškus (I, II ir III pavojingumo klasės). Profesionalius fejerverkus naudoti gali tik specialistai, o mėgėjiški skirti masiniam naudojimui. Tad jei nesate specialistas, apsiribokite I – III skalės fejerverkais. Kitaip šventė gali baigtis išdaužytais langais, nudegimais ir kitokiais nepageidautinais dalykais.

lentele.jpg

UAB Oksalio - aktyvaus laisvalaikio prekių tinklo, prekiaujančio plačiu I-IV kategorijų fejerverkų asortimentu, atstovo teigimu, svarbiausias dalykas, renkantis fejerverkus yra tai, kad tie gaminiai turėtų būti sertifikuoti, turėti CE ženkliuką ant savo pakuotės, kad tai būtų įrodymas, jog jie atitinka kategorijų nustatymus.

Reikėtų atkreipti dėmesį ar nėra labai smarkiai pažeista gaminio pakuotė. Galbūt pats konstruktyvas yra įlinkęs ar sugniuždytas.

Jeigu yra aiškūs fiziniai pažeidimai, tuomet gali kilti įvairių problemų: fejerverkai gali nebeatlikti savo funkcijos, yra tikimybė, kad dėl pažeidimų, pirotechnika sprogs anksčiau laiko ir kt.

„Pirkite tik iš legaliai, atvirai prekiaujančių ir prireikus galinčių parodyti leidimus pardavėjų“ - pasakoja UAB Oksalis, Šiauliuose PC Bruklinas, prekiaujantys fejerverkais. Pašnekovo teigimu, nereikia bijoti fejerverkus pirkti ir internetinėse parduotuvėse, pavyzdžiui, UAB Oksalis fejerverkų galima įsigyti ir e.parduotuvėje www.oksalis.lt.

Tačiau labai svarbu išsirinkus fejerverkus įsitikinti, kad yra nurodyta naudojimo instrukcija, galiojimo laikas, gamintojo arba tiekėjo pavadinimas ir adresas, taip pat atkreipkite dėmesį į pagrindines rekomendacijas:

  • Visada laikykitės ant gaminio esančios eksploatacijos instrukcijos.

  • Laikykite fejerverkus toliau nuo vaikų. Vaikai stebėti fejerverką turėtų tik prižiūrimi suaugusiųjų.

  • Žiūrovams parinkite vietą per saugų atstumą, nurodytą ant fejerverko pakuotės, jie turėtų stovėti per 20 metrų nuo fejerverko paleidimo vietos.

  • Fejerverką rekomenduotina uždegti bengaline ugnele ar kitu ugnies šaltiniu, kuris leistų šią procedūrą atlikti nesiartinant prie fejerverko.

  • Saugoti reikia sausoje, bet vėsioje patalpoje, nes per didelė drėgmė gali pakenkti, o karštis – tapti gaisro priežastimi.

  • Pirotechninius gaminius draudžiama naudoti prie ligoninių, mokymo įstaigų, vaikų darželių, bažnyčių. Jų negalima sprogdinti nuo 22 iki 8 valandos, išskyrus švenčių dienas.

  • Nelaikykite degančio fejerverko rankose ir jokiu būdu nemeskite jo į žmones.

  • Leisdami fejerverkus būtinai šalia turėkite vandens ir būkite pasirengę užgesinti netikėtą ugnies šaltinį ar smilkstančius likučius.

  • Niekada nedėkite fejerverko į stiklinį ar metalinį indą. Jei toks indas sprogs, pasklidusios skeveldros gali sužeisti ne vieną netoliese esantį žmogų.

  • Jokiu būdu nesinešiokite kišenėse. Kai kurios sudėtinės dalys gali sprogti nuo smūgio, trynimo arba įkaitimo.

Na ir pabaigai Šiek tiek įdomybių:

Kadaise, kaip ir šiais laikais, kinai buvo žinomi dėl bambuko. Jis yra tuščiaviduris, o išdžiūvęs ir įmestas į laužą, plėsdamasis nuo šilumos, skleidžia sproginėjimo garsą. Taigi kinai turėjo tradiciją mesdami bambuką į laužą tarsi baidyti piktąsias dvasias.

Maždaug 600-aisiais mūsų eros metais buvo išrastas parakas. Po kelių šimtų metų suprasta, kad su tuo paraku galima išgauti tokį patį efektą, kaip ir su bambuku, tiktai daug galingesnį ir įspūdingesnį.

Nuo to momento prasidėjo šiuolaikinių fejerverkų užuomazga. XIII amžiuje garsus keliautojas Marco Polo iš Kinijos į Europą parvežė paraką. Pradžioje jis buvo naudojamas daugiau kariniais tikslais, su laiku vis populiarėjo dvaruose, parkuose

Iki XIX a. buvo įmanoma išgauti nedaug fejerverkų spalvų. Net iki XVIII a. buvo žinomi tik geltonų ir oranžinių spalvų fejerverkai. Tik vėliau jų gamyboje pradėti naudoti chloratai, kurie leido išgauti raudoną ir žalią spalvas. „Jauniausios“ – raudona ir mėlyna spalvos, kurios yra XX a. išradimas.

Fejerverkų spalvos atsiranda kai kurių metalų jonų dėka. Dėl šilumos poveikio jie gauna energiją, kurią vėliau atiduoda spalvotos šviesos pavidalu. Pridedant magnio ar aliuminio druskų dulkes, temperatūra padidinama net iki 2100 °C ir tai leidžia pasiekti didesnį spalvų ryškumą.

logotipas-oksalis.jpg

Reklama