PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Lapkričio 13 d. 15:49

Švenčioniečiai Lietuvos grožiu žavėjosi kartu su svečiais iš Lenkijos

Vilnius

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


20077

Švenčionys - daugiakultūris kraštas, kuriame, be lietuvių, gyvena lenkų, rusų, baltarusių ir kitų tautybių žmonių. O Švenčionių Zigmo Žemaičio gimnazija - viena seniausių Rytų Lietuvoje, 2019 metais švęsianti 100-o metų jubiliejų – skiria didelį dėmesį jaunimo tolerancijos ugdymui, bendroms veikloms su kitų tautybių žmonėmis.


Foto galerija:

imqm1i14037.jpg
i18doh14036.jpg
i8xjrz14039.jpg

Žinome, kad išugdyti tolerantišką pilietį galima tik geriau pažinus tautų istoriją, papročius ir tradicijas, ieškant bendrų šaknų. 2012 metais gimnazija pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Lenkijos Respublikos Mrongovo Vesterplatės gynėjų I bendrojo lavinimo licėjaus bendruomene ir kasmet vykdo jaunimo mainų programas.

Šiais metais projekto „Mes drauge“ programa ypatinga tuo, kad, lankantis Vilniuje, Trakuose, Rumšiškėse, Kaune, Plungėje, Kretingoje ir Palangoje, bus sukurtas dokumentinis filmas, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Džiaugiamės, kad ši idėja patiko Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondui, šiais metais švenčiančiam 10 metų jubiliejų ir finansavusiam visas 2017 metų projekto veiklas.

Kurdami projekto programą pirmenybę teikėme kūrybiškoms veikloms: dokumentinio filmo kūrimui, edukacijai, kūrybinėms dirbtuvėms, mokomosioms-pažintinėms ekskursijoms.

Projekto pradžia – 2017 metų rugsėjo 18 diena, kai dalyviai lankėsi Švenčionių rajono savivaldybėje, kur mūsų svečiams iš Lenkijos buvo pristatytas Švenčionių rajonas. Susipažinę vieni su kitais, jau kitą dieną išvykome į 4-ių dienų kelionę po Lietuvą. Aplankėme įžymias gimtosios šalies vietas, su profesionalių gidų pagalba sužinojime daug įdomių istorinių faktų.

Kelionę pradėjome nuo mūsų sostinės Vilniaus, kuri nuo seno yra lietuvių ir lenkų kultūros istorijos kryžkelė. Susipažinome su senamiesčiu, aplankėme Pinigų muziejų, užsukome į Vilniaus arkikatedrą ir Aušros Vartus. Toliau kelionę tęsėme Trakuose - aplankėme Trakų salos pilį. Antroji kelionės diena buvo itin turininga - keliavome į Liaudies buities muziejų, esantį šalia Rumšiškių.

Tai – didžiausias etnografijos muziejus po atviru dangumi Lietuvoje, jame galima susipažinti su visų senojo krašto Lietuvos regionų gyventojų buitimi, trobesiais, susidaryti įspūdį apie gyventojų kasdienius darbus ir šventes. Didžiulį įspūdį daugeliui jaunų žmonių paliko ekskursija į Pažaislio kamaldulių vienuolyną Kaune. Šis baroko stiliaus ansamblis LDK Didžiojo kanclerio Kristupo Zigmunto Paco pastatytas 17- 18 a.

Dar vienas antrąją kelionės dieną aplankytas objektas – Kauno miesto muziejus. Įspūdinga ir nakvynės vieta – Kauno arkivyskupijos svečių namai, kurie yra įsikūrę pačioje Kauno senamiesčio širdyje – Rotušės aikštėje. Vienų kambarių langai žvelgia į Rotušės aikštę, kitų – į senamiesčio kiemelį, už kurio tolumoje matyti Nemuno ir Neries upių santaka.

ijvfgr14034.jpg

Atsisveikinę su laikinąja Lietuvos sostine Kaunu, kitą dieną patraukėme į Žemaitiją, kur mūsų laukė didikų dvarų istorija. Pirmiausiai aplankėme labai prabangius restauruotus grafų Oginskių rūmus Plungėje, kurie iki 20 amžiaus pradžios buvo svarbi aristokratų, dvasininkų, kultūros ir meno žmonių rezidencija, čia, įsteigus dvaro orkestro mokyklą, mokėsi dailininkas ir kompozitorius Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

Pasivaikščioję po nuostabiai sutvarkytą šių rūmų parką, nuvykome į Kretingą, į 16 amžiuje pastatytą dvarą, kurį vėliau įsigijo grafas Juozapas Tiškevičius ir jame įrengė oranžeriją – Žiemos sodą. Vakarą praleidome Palangoje: ilsėjomės, grožėdamiesi jūra, vaikštinėjome jau pritilusiomis po vasaros šurmulio gatvėmis. Paskutinę kelionės dieną lankėmės Gintaro muziejuje ir dalyvavome kūrybinėse dirbtuvėse, nagrinėjome gintaro savybes, susipažinome su jo naudojimo galimybėmis.

Kiekvieną projekto dieną vyko jaukūs pašnekesiai, kurių metu jauni žmonės dalindavosi dienos įspūdžiais, diskutavo, aptardavo kitos dienos programą. Smagu, kad šioje veikloje dalyvavo ir būsimasis profesionalus fotografas, buvęs mūsų gimnazijos mokinys Edvinas Sinkevičius, kuris visos kelionės metu filmavo ir fotografavo.

Visa filmuota medžiaga jau atgulė į dokumentinį filmą „Šalies kultūra – tai kertinis tautos tolerancijos ugdymo akmuo“ (jį galite rasti paspaudę nuorodą https://www.youtube.com/watch?v=zYiyn_R3Lwc&feature=youtu.be), o įamžinti kadrai netrukus puikuosis gimnazijos fojė.

Įgyvendintas projektas „Mes drauge“ leido per trumpą laiką pažinti Lietuvos grožį, prisiliesti prie jos istorijos ir kultūros. Nekantriai laukiame projekto tęsinio – 2018 m. jaunimo grupė planuoja keliauti Lenkiją ir kurti antrąją dokumentinio filmo dalį - šį kartą apie Lenkijos šalies savitumą.