Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Meniu.lt Meniu.ltŠaltinis: Etaplius.lt
Itališkos virtuvės patiekalai jau seniai užkariavo ne vieno lietuvio širdį. Kvapnios žolelės, sultingi pomidorai, tirpstantys burnoje sūriai ir viską apjungiantys kreminiai padažai ant makaronų ar tešlos paplotėlių. Kad ir kokie skanūs šios virtuvės šedevrai bebūtų, tikriausiai niekam ne paslaptis, kad per dažnas mėgavimasis jais, labai greitai gali pareikalauti didesnio dydžio drabužių.Tačiau to tikrai galima išvengti ir išsaugoti figūros linijas visiškai neatsisakius itališkų skanumynų. Tereikia įtraukti kelias mažas gudrybes ir net patys kaloringiausi populiarūs itališki patiekalai taps daug draugiškesni sveikatai.
Makaronų patiekalai
Pradėkime nuo makaronų patiekalų. Sraigteliai, spagečiai, kaspinėliai - visos šios rūšys dažniausiai gaminamos iš smarkiai perdirbtų ir išvalytų baltų miltų ir kiaušinių, todėl yra labai greitai suvirškinamos bei paverčiamos energija, kurios greitai nesudeginame, jei nesame aktyvūs. Energijos perteklius tuomet tampa kūno riebalais. Kad taip nenutiktų, galite pakeisti baltų miltų makaronus daug lėčiau energiją išskiriančiais pilno grūdo ar lęšių makaronais, kuriuose gausu skaidulų, sulėtinančių virškinimą.
Jei pilno grūdo ar lęšių makaronų skonis vis dėlto nesužavėjo jūsų ir norite mėgautis klasikine makaronų versija, tuomet atkreipkite dėmesį į porcijas. Į makaronus žiūrėkite kaip į priedą, ne kaip į pagrindą. Jei didžiąją patiekalo dalį sudarys tokie kokybiški baltymai kaip vištiena ar jūros gėrybės bei daug daržovių, o nedideliu kiekiu makaronų patiekalą tik pagardinsite, vienu šūviu nušausite du zuikius: valgysite savo mėgstamą makaronų patiekalą, bet nepakenksite figūrai.
Dar viena priežastis, dėl kurios makaronai tampa kaloringu patiekalu yra riebūs padažai. Dažniausiai padažui naudojama grietinėlė, sviestas ar grietinė, kurie nors ir patiekalą padaro kreminiu ir suteikiančiu nepaprastą malonumo jausmą, yra mažai maistingi, bet gerokai padidinantys kalorijų kiekį riebalai. Pradėkite skaninti makaronus lengvesniais trintų brokolių ar pomidorų padažais, šlakeliu alyvuogių aliejaus su smulkintomis šviežiomis žolelėmis ar riešutais.
O tiems, kurie makaronų patiekalus nori paversti dar sveikesniu ir lengvesniu patiekalu, būtina išbandyti daržovių spagečius. Tai specialiu spiraliniu prietaisu ar peiliu šiaudeliais pjaustytos daržovės, kurios atrodo lyg ilgi spagečių šiaudeliai. Tokiems eksperimentams puikiausiai tinka cukinijos, morkos, moliūgai ar saldžiosios bulvės. Daržovės lengvai nuplikomos karštu vandeniu ar pagardintos padažu valgomos žalios.
Pica
Dar vienas visų mėgstamas itališkos virtuvės kūrinys - pica. Didžiają dalį jos sudaro plonas ar storas padas, kuris kaip ir makaronai pagamintas iš baltų miltų. Picų dydžiai tik auga ir net nepastebėję vienu prisėdimu galime suvalgyti tiek pado, kiek sudarytų visą kepalą baltos duonos. Norintiems maistingesnės picos, padą galimą pasigaminti iš susmulkintų ir orkaitėje pakepintų žiedinių kopūstų bei permezano arba išsikepti mini picų iš plonai pjaustytų cukinijos griežinėlių, pagardintų sūriu ir kumpiu.
Be to, greito maisto užkandinėse ar komercinėse picerijose ant picų tepami daugybę konservantų, dažiklių ir stabilizatorių turintys pomidoriniai bei majoneziniai padažai. Ir nors Italijos virtuvės šefams tai būtų didžiausias įžeidimas, deja tokie prastos sudėties padažai dažnai yra neatskiriama užsakomų picų dalis. Visiškai nesudėtinga to atsisakyti ir namuose gaminamą picą paversti sveikesne. Daug lengviau jausitės pakeitę sintetinius padažus trintais konservuotais ar šviežiais pomidorais su bazilikais ir žiupsniu druskos.
Lazanija
Kas gali būti geriau tingią savaitgalio dieną nei namuose ruošta garuojanti lazanija. Tačiau ir vėl, didžiausią šio patiekalo dalį sudaro makaronų lakštai. Lazaniją labai nesudėtinga paversti sveikesne, lakštinius pakeitus neutralaus skonio daržovėmis, tokiomis kaip cukinijos ar baklažanai. Šios daržovės neturi ypatingai ryškaus skonio, todėl jos sugeria visus kitus ingredientus bei prieskonius ir net išrankiausi valgytojai nepajus, kad lazanijoje trūksta makaronų. Cukinijas ar baklažanus supjaustykite labai plonomis ilgomis juostelėmis ir sluoksniuokite tolygiai, taip pat kaip darytumėte su makaronų lakštais.
Norint lazaniją paversti dar lengvesne, sumažinkite sūrio kiekį. Pusę rikotos sūrio sumaišykite su graikišku jogurtu ir naudokite šį mišinį sluoksniams pertepti, o į ant viršaus tarkuojamą permezaną taip pat naudinga žiūrėti kaip į prieskonį, o ne ingredientą. Tai reiškia, kad užtenka tik truputėlio tarkuoto sūrio, norint suteikti puikų skonį lazanijai. Taip pat, dalį mėsos faršo galite pakeisti mažai kalorijų turinčiais, bet naudingais žarnynui pjaustytais ir pakepintais grybais.
***
Itališkais patiekalais galima mėgautis daug dažniau nei galvojote ir jie visiškai neturi jūsų apsunkinti. Tereikia kelių eksperimentų su maistingesniais ingredientais. Makaronų patiekalus palengvinkite daržovių padažais vietoj grietinėlės, spagečius pakeiskite morkų ar cukinijų spiralėmis. Picą pagardinkite ne kečupu, o šviežiai trintais pomidorais su bazilikais, o padą pamėginkite pagaminti iš žiedinių kopūstų. Ir kaip gi be lazanijos! Mažiau kalorijų turinčią versiją pasigaminsite lakštinius išmainę į baklažanų juosteles, o baltąjį rikotos padažą sumaišę su graikišku jogurtu. Reikia tik šiek tiek fantazijos ir bandymų virtuvėje ir net riebiausi, daugiausiai kalorijų turintys patiekalai taps sveika ir ne ką mažiau skania alternatyva.