PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2017 m. Gruodžio 22 d. 14:49

Sveikatos biuras nuo sofos pakėlė daug šiauliečių

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


24334

„Šiauliai – tikrai ne pirmasis miestas Lietuvoje, kuriame žmonės gali sportuoti, vadovaujant patyrusiems fizinio aktyvumo specialistams, ar gauti kitas visuomenės sveikatos paslaugas. Skirtumas tas, kad Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras visuomenės sveikatos paslaugas šiauliečiams siūlo nemokamai“, – teigia Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Henrieta Garbenienė.

Mankštas perkėlė į viešąsias erdves

Pasak Sveikatos biuro vadovės, už trenerių paslaugas įstaiga sumoka iš valstybės lėšų, skirtų visuomenės sveikatos stiprinimo veikloms. „Stengiamės, kad lėšos būtų panaudotos kuo tikslingiau ir efektyviau, o mūsų įstaigos darbas šiauliečiams duotų realią, apčiuopiamą naudą. Ne vienus metus nemokamas mankštas vyresnio amžiaus gyventojams ir nėščiosioms organizuodavome uždarose patalpose, o pernai paklausėme savęs, kodėl mankštoms neišnaudojus ir puikiai tvarkomų miesto viešųjų erdvių, tokių kaip Talkšos ežero pakrantė ir „Beržynėlio“ parkas, už kurias mokėti nereikia. Šia galimybe ir pasinaudojome“, – džiaugiasi H. Garbenienė.

„Mūsų tikslas – ne sportiniai pasiekimai, todėl lauko mankštų projektą pavadinome „Judėk su Šiaulių miesto sveikatos biuru“. Norisi, kad žmogus būtų fiziškai aktyvus, gerintų bendrą savo fizinę būklę. Svarbiausia, kad neturintys patirties mankštose žmonės ne savivaliautų, nes taip gali pakenkti sau, o judėtų prižiūrimi profesionalių fizinio aktyvumo specialistų. Išmokus taisyklingai judėti, galima saugiai judėti ir savarankiškai“, – įsitikinusi įvairias sveikatinimo veiklas organizuojanti biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Asta Ivoškienė.

Judančių šiauliečių ratas plečiasi

Lauko užsiėmimus Sveikatos biuras pradėjo organizuoti pernai balandžio mėnesį. Jie vyko iki rugsėjo mėnesio, o šiemet – ir visą spalį. „Nors besikeičiantis klimatas ir ilgina šiltąjį sezoną, tačiau šis ruduo buvo išskirtinai žvarbus ir lietingas. Žmonės vis teiravosi, ar tikrai mankšta vyks per lietų. Per visą pusmetį dėl blogų oro sąlygų lauke neįvyko tik vienas fizinio aktyvumo užsiėmimas, nes tą dieną lietus pliaupė kaip iš kibiro, o vėjas draskėsi taip, jog norėjosi į ką nors įsikibti, kad nenuneštų“, – teigia A. Ivoškienė.

20562140-1851508521542530-1.jpg

Sveikatos stiprinimo specialistė džiaugiasi, kad, Sveikatos biurui paskelbus apie galimybę nemokamai mankštintis lauke, labai greitai sulaukta šiauliečių dėmesio. „Smagu, jog yra žmonių, kurie siekia gyventi sveikiau ir, užuot niurnėję, kad „viskas brangu“, „nėra kur nueiti“, randa užsiėmimų, kurie išties nieko nekainuoja, o reikia tik noro. Turime aktyvistų branduolį, o judančių šiauliečių ratas pamažu plečiasi. Tam labai padeda socialiniai tinklai. Sukūrėme viešą feisbuko grupę „Judėk su Šiaulių miesto sveikatos biuru“, prie kurios galima prisijungti patiems ir pakviesti draugų. Ten nuolat skelbiame aktualią informaciją, nuotraukas bei vaizdo įrašus iš užsiėmimų. Čia žmonės pamato mūsų veiklą. Kai kurie į treniruotes iš pradžių ateina tik pažiūrėti, o po kiek laiko, žiūrėk, jau ir patys su sportine apranga ir kilimėliu prisijungia prie visų sportuojančiųjų. Išbandęs užsiėmimus, vėliau dažnas gailisi, kad neatėjo anksčiau“, – projekto sėkme dalijasi A. Ivoškienė.

Dirbo kvalifikuoti treneriai

Lauko mankštose dalyvavo skirtingo fizinio pasirengimo bei amžiaus (nuo vaikų iki senjorų, kurie buvo labai sportiški) šiauliečiai, sulaukta ir žmonių su negalia. Biuro specialistus labai nudžiugino, kad šiemet mankštinosi ir nemažai vyrų, nes ankstesniais metais aktyvesnės buvo moteriškosios lyties atstovės. „Vyrai gal labiau vertina judresnį sportą, bet mūsų užsiėmimai tobulai tinka gerinti bendrą fizinį pasirengimą, todėl labai laukėme visų. Ypač tų, kurie dirba sėdimą darbą ar turi antsvorio“, – sako A. Ivoškienė.

Per savaitę Sveikatos biuras organizavo keturis užsiėmimus: du užsiėmimai buvo intensyvesni, skirti labiau pažengusiems, ištvermingesniems, o du – mažesnio fizinio pasirengimo, skirti senjorams ar turintiems sveikatos problemų. Tačiau Sveikatos biuro specialistai visada pabrėžė, kad šiauliečiai drąsiai gali lankyti visus keturis užsiėmimus per savaitę, tik vieniems pratimus reikia palengvinti, o kitiems – daryti sunkesnį pratimo variantą.

Negerai, jeigu mankštintis bus per sunku, o jei mankšta per lengva – iš jos irgi nėra naudos. Tačiau blogiausia, jei pakenksi sau, užuot gavęs naudos. Todėl ir dirbo kvalifikuoti treneriai, kurie patarė, parodė, kaip reikia pritaikyti pratimą pagal savo galimybes, atlikti jį taisyklingai, reikiamu tempu. „Mažai patirties turintys žmonės linkę būtinai daryti pratimus kaip visi, todėl neįvertina savo galimybių, pervargsta, susitraumuoja arba tiesiog praranda motyvaciją“, – įsitikinusi A. Ivoškienė.

Judėti motyvuoja buvimas grupėje

Specialistė pastebi, kad į projektą įsiliejo daug naujų, Sveikatos biuro veiklose nedalyvavusių žmonių, o tai įrodo, kad projektas pasiteisino. „Dar vienas ypatumas, kuris lydėjo mūsų mankštas, – visada pozityvi nuotaika. Mes ir juokaudavome, ir patraukdavome vienas kitą per dantį – formavosi tam tikra specifinė bendravimo kultūra. Žmonės susipažino, be pomėgio mankštintis, surado ir kitų bendrų interesų, pavyzdžiui, susitardavo kartu pabėgioti, dalyvauti kažkokiame miesto renginyje. Nors vasara buvo pakankamai lietinga, tačiau šiuo projektu siekėme, kad šiauliečiai nebijotų judėti bet kokiu oru. Juk tereikia pasirūpinti tinkama apranga ir avalyne. Pasaulyje yra kraštų, kur nuolat lyja ir pučia žvarbūs vėjai, todėl mes tikrai labai nesiskųskime, verčiau keiskime mąstymą. Jeigu būna labai šlapia, treneriai paprasčiausiai parenka kitokių pratimų. Didesnė įvairovė – dar įdomiau. Tikrai nereikia voliotis baloje“, – pasakoja
A. Ivoškienė.

Sveikatos biuro direktorė H. Garbenienė priduria, kad pernai buvo atlikta šiauliečių apklausa apie fizinio skatinimo veiklą ir sulaukta pačių geriausių atsiliepimų. „Pradinis tikslas buvo išmokyti žmones taisyklingų pratimų ir paskatinti juos mankštintis savarankiškai, tačiau įsitikinome, kad žmonėms reikia kur kas daugiau – judėti motyvuoja buvimas grupėje. Jeigu mankštintis tingisi ar oras už lango atrodo nepatrauklus, įpareigoja užsiėmimų grafikas. Daugelis anketoje pažymėjo, kad labai nori, jog Sveikatos biuras tęstų šį projektą, nes smagiau mankštintis grupėje su bendraminčiais nei savarankiškai. Džiaugiuosi projekto sėkme, matau jo naudą ir tikiu, kad šiauliečiai aktyviai įsilies į visas mūsų įstaigos organizuojamas veiklas“, – tikisi
H. Garbenienė.