Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
„Šiaulių letenėlės“ nuotr.
Šiaulių LetenėlėŠaltinis: Etaplius.lt
Visi sąmoningi šunų augintojai nori sveiko, energingo ir ilgaamžio keturkojo. Be aktyvaus laisvalaikio, dresūros bei kasdienės priežiūros labai svarbi yra šunų mityba. Dažnai šuns ilgaamžiškumas ir savijauta priklauso būtent nuo pašaro, kurį jam išrenka šeimininkai. Tiesa, uždavinys – parinkti teisingą ir būtent konkrečiam šuniui skirtą mitybą – nėra lengvas. Tačiau yra bent keletas aspektų, į kuriuos siūlytume atkreipti dėmesį.
img-0159-2.jpg
Įsigijau šunį. O kas dabar?
Amžinas gyvūnų augintojų klausimas – savo augintinį šerti sveikai ar skaniai – iš tiesų nėra pats svarbiausias. Visų pirma, prieš renkantis tam tikros veislės augintinį, patartina išsiaiškinti ne tik šiai veislei būdingus charakterio bruožus, bet ir polinkį į tam tikras ligas, kurios gali būti susijusios su mityba.
Jeigu į namus atkeliavo mišrūnas, nereiškia, kad jam tiks bet koks pašaras. Kiekvienas šuo yra skirtingas, todėl dėrėtų atsižvelgti į jo poreikius, stebėti, kaip jis jaučiasi, kokios konsistencijos ir dydžio jo išmatos. Tai yra pagrindinis rodiklis, informuojantis apie maisto įsisavinimą.
Jeigu jūsų augintinis nesiskundžia apetitu, maisto suvartoja pagal amžiaus, dydžio, aktyvumo rekomendacijas, išmatos turi būti negausios. Jei jūsų šuo palieka didžiulę purią krūvelę, žinokite – šeriate netinkamu pašaru arba jo duodate per daug.
Ne ką mažiau svarbus šuns amžius ir fizinės jo savybės, t.y. jis yra aktyvus šuo, ar mieliau per dieną tįsantis savo guolyje. Taip pat šuo gali turėti tam tikrų alergijų. Tokiu atveju renkant pašarą derėtų pasitarti su veterinaru ir šunų pašaru prekiaujančiais asmenimis.
img-0235-2.jpg
Sausas pašaras
Šuo iš prigimties yra mėsėdis gyvūnas ir, būkite tikri, vegetaru jam tapti nereikėtų. Todėl renkantis sausą šunų pašarą, būtina atkreipti dėmesį į pakuotės turinio sudėtį – mėsa čia turėtų sudaryti didžiąją dalį kiekio.
Kiekvienam gyvūno globotojui pravartu žinoti, kad gamintojų parduodamas pašaras skirstomas į klases – economy, premium ir super premium.
Economy klasės maistas parduodamas prekybos centruose. Pagrindinė tokio maisto sudedamoji dalis yra grūdai, o mėsos jame tebūna tik 4-5 proc.
Matydami labai gražiai, spalvingai išreklamuotą šunų maistą, kaip patį geriausią, subalansuotą ir patvirtintą veterinarų, skubam į prekybos centrus įsigyti taip giriamą pašarą, nė nesusimąstydami, kad toks maistas gali būti kenksmingas mūsų gyvūnui. Ant pakuotės rašoma, kad yra konservantų, antioksidantų, dažiklių ir visokių kitokių sintetinių priedų, kurie gali sukelti vėžį, ar iššaukti vieno ar kito organo atsisakymą. Iš grūdų šuns organizmas nieko nepasisavina, tai reiškia, kad toks maistas nepatenkina jo fiziologinių poreikių.
Todėl geriausia yra rinktis super premium ar bent jau premium klasės pašarą. Super premium pašare mėsos būna nuo 50%. Būtent tokį pašarą jūsų augintojui pasiūlys visi veisėjai ir veterinarai.
Prie sauso pašaro šuniuką derėtų pratinti nuo ketvirtos jo gyvenimo savaitės. Iki tol jis turėtų misti tik savo mamos pienu. Jauno šuniuko mityba turėtų būti praturtinta įvairiausiomis medžiagos ir mineralais.
Mažylių maistas, angl. „puppy“ (tik pradedantiems savarankiškai maitintis) ar angl. „junior“ (ūgtelėjusiems šuniukams iki 1 metų amžiaus) yra subalansuotas taip, kad šuniukai gautų visas būtinas medžiagas jų normaliam vystymuisi.
Sauso pašaro granulių dydis priklauso nuo to, kokiam šuns dydžiui pritaikytos. Mažų veislių šunims yra smulkios granulės, pažymėtos angl. „small”, vidutinio dydžio šunims – angl. „medium”, o didžiausiems mūsų draugams – angl. „large”.
Pašaro sudėtis gali skirtis tik granulių dydžiu, tačiau didesnių veislių, ypač jaunų šunų kokybiško maisto sudėtis subalansuota taip, kad jie gautų iš pašaro pakankamai kalio ir fosforo, taip reikalingo kaulams ir sąnariams.
Dar suaugusių šunų sausas maistas skirstomas į grupes – aktyviems (angl. active), vidutinio aktyvumo (angl. adult) ir senjorams (angl. senjor). Vyresnio amžiaus šunų medžiagų apykaita, kaip ir žmogaus, sulėtėjusi, todėl jų maistas mažiau koloringas ir lengviau kramtomas.
Labai svarbu neleisti šuniui nutukti, nes tai kenkia sveikatai ir trumpina augintinio amžių.
pexels-photo-230785.jpeg
Kaulai ir mėsa
Šunų šėrimas tik žalia mėsa vadinamas „RAW“ mityba. Yra daugybė skirtingų nuomonių apie šunų maitinimą žalia mėsa, tad jeigu nutarsite savo augintinį šerti tik tokiu maistu, teks gerokai paplušėti, ieškant informacijos apie tai, o taip pat skiriant laiko raciono sudėliojimui. Vis tik daugelis šunų augintojų renkasi kitą kelią – mėsa ir kaulais savo augintinį palepinti kartas nuo karto, ar kartą į savaitę, mėnesį padaryti augintiniui „mėsiadienį“.
Geriausia mėsa savo sudėtimi šunims – paukštiena ir jautiena. Nepatariama šunų šerti riebia kiauliena arba aviena, taip pat nepatikrinta žvėriena.
Daugelis žmonių bijo duoti paukščių kaulų, nes paplitusi informacija, kad tai labai pavojinga, kadangi jie skylantys ir labai aštrūs. Tačiau didžiulis delikatesas šunims, mėgstantiems žalią mėsą, yra vištienos nugarėlės, kakliukai. Jų kaulai trapūs, juose daug kremzlių, todėl tai visiškai nepavojinga.
Kalbant apie kaulus, derėtų paminėti, kad renkantis kito gyvūno kaulus, taip pat reikėtų atsižvelgti į tam tikras kūno dalis. Nepatartina šerti blauzdikauliu, šlaunikauliu, nes stiprūs šuns dantys kaulą gali sutrupinti, o šie skyla į labai aštrius gabalėlius. Geriausia rinktis nugarkaulį.
Tiesa, kaulai turėtų būti žali, nes virti kaulai gali užkimšti žarnyną. Be to virti kaulai yra sunkiai virškinami ir praranda dalį taip reikalingų maistinių medžiagų. Nepamirškime – šunys yra prijaukinti plėšrūnai.
Šunų „mėsiadieniais“ būtinai augintiniui pasiūlykite ir širdelių, kepenėlių, plaučių, inkstų bei kitų subproduktų. Šios gyvūlių dalys – ne tik sveikatos šaltinis jūsų šuniui, bet ir puikus skanėstas. Kai kurie šunys nemėgsta žalių kepenėlių, plaučių ar inkstų, bet šiek tiek apvirus, ėda su malonumu.
Vis tik tiems, kurie žalia mėsa savo augintinius šerti baiminasi, siūlome vytintus ir džiovintus mėsingus skanėstus šunims. Šuniui būtina turėti ką pagriaužti, todėl šerdami vien tik sausu pašaru savo augintinio laimės taurės tikrai nepripildysite.
Pirmieji kartai, kuomet šuo gauna kaulų, turėti būti stebimi šeimininkų. Gavęs tokį gardų kąsnelį šuo gali būti neprognozuojamas, praryti jį nekramtęs, todėl verčiu rinkitės masyvesnį kaulą ir šį griaužimo procesą ugdykite pamažu.
dog-889991-1280.jpg
Žuvis
Kaip ir žmogaus, taip ir šuns mitybos raciono dalį turėtų užimti žuvis. Šis produktas dėl savo savybių augintiniams tiek sveikas, tiek skanus. Tačiau kokią žuvį rinktis?
Lietuvos kinologų draugija pataria šunis šerti jūros žuvimis: strimele, jūros lydeka, ledžuve ir sako, jog derėtų vengti riebios žuvies. Jūrines žuvis daugelis šunų mėgsta žalias, tačiau galima ir lengvai apvirti. Gėlavandenes žuvis reikėtų išvirti ir kiek įmanoma išrinkti ašakas, kadangi šuo gali prisiryti aštrių žuvies kaulų ir užspringti. O įstrigusi gėlavandenės žuvies ašaka gomuryje privers keliauti į veterinarijos kliniką.
Reikiamų šio produkto savybių šuo taip pat gali pasisavinti iš sauso pašaro su žuvimi arba įvairiausių aliejų ar kitų maisto papildų, specialiai gaminamų šunims.
Pieno produktai, daržovės ir kąsneliai „nuo stalo“
Šunų mityboje taip pat svarbi įvairovė, todėl neapseisime ir be dar keleto svarbių maisto produktų. Jeigu jūsų šuo pakankamai aprūpintas mėsa ir kokybišku sausu pašaru, galima būtų pasirūpinti, kad jo organizme netrūktų ir kitų maistinių medžiagų, gaunamų iš pieno produktų ir daržovių.
Daržovės dėl ląstelienos užtikrina sveiką šuns žarnyno veiklą. Jeigu jūsų šuo mielai ragauja moliūgą, žalią bulvę, šparagines pupeles, cukiniją, žirnelius, morką ar petražoles – valio! Šios daržovės tikrai praturtins jūsų augintinio racioną. Be šių daržovių šunims galima pasiūlyti ir vaisių – obuolių, kriaušių. Žinoma, pagrindiniu maistu šie produktai tapti neturėtų, veikiau sveiku užkandžiu.
Šunims taip pat galima duoti ir kai kurių pieno produktų, pavyzdžiui, varškės, kefyro ar sūrio. Tiesa, pats pienas į jų racioną neturėtų įeiti, mat šunys netoleruoja laktozės. Svarbu žinoti, kad šunims šeriami pieno produktai neturi būti riebūs.
Nors, kaip prieglaudos atstovai, galime save laikyti sveikos šunų mitybos šalininkais, taip pat esame didžiausi šių gyvūnų mylėtojai ir fanai, retą sykį savo globotiniams duodantys ir kąsnelį „nuo stalo“. Laikomės nuomonės, kad viskam būtinas sveikas saikas ir protas.
Svarbu įsiminti vieną be galo svarbų faktą – vienintelis šuns dubenėlis, kuris VISADA turi būti sklidinas, tai vandens. Šis dubuo turi būti švarus ir keičiamas kasdien.
pexels-photo-978947.jpeg
10 maisto produktų, žalingų šunims
Lepinti savo keturkojus reikia, tačiau tai būtina daryti labai protingai. Pateikiame 10 maisto produktų, kurie šunims – itin žalingi.
1. Avokadas
Šis vaisius turi medžiagų, galinčių sukelti vėmimą ir viduriavimą.
2. Šokoladas
Šis gardumynas tikrai netinkamas jūsų keturkojui draugui. Šokolade yra medžiagų, galinčių sukelti dusimą, vėmimą ir viduriavimą, o pernelyg didelis kiekis gali būti pavojingas gyvybei.
3. Duonos tešla
Kaip mielės iškelia tešlą, taip jos kils ir jūsų šuniuko pilvuke. Jei nedidelis kiekis, tik sukels dujas ir nemalonius pojūčius, didesnis jų kiekis gali susprogdinti šuns žarnas.
4, 5. Vynuogės, razinos
Vynuogėse yra toksino, galinčio pakenkti kepenims bei inkstams.
6. Serbentai
Lygiai taip pat kaip ir vynuogių bei razinų, šunims reikėtų vengti ir serbentų. Šie jiems gali sukelti viduriavimą ir vėmimą.
7. Alkoholis
Alkoholiu šuo gali apsinuodyti, prarasti koordinaciją, pradėti dusti, jis gali patekti į komą ir net nugaišti.
8. Česnakas
Disulfidai ir sulfoksidai, esantys šiose daržovėse, gali sukelti anemiją ir pakenkti raudoniems kraujo kūneliams.
9. Svogūnas
Kaip ir česnakai, svogūnai šunims – kategoriškai draudžiami. Apsinuodijimo simptomai gali pasireikšti ir po 3 dienų. Pagrindinis intoksikacijos požymis – šuo tampa vangus, o šlapimas gali tapti oranžinis ar net raudonas.
10. Cukrus
Cukrus šuniui gali sukelti dantų problemas, nutukimą ir net diabetą.
Svarbiausia – mylėkite ir rūpinkitės savo draugu taip, kad užaugtų sveikas, gyventų laimingas ir turėtų judėjimo laisvę, papuoštą energijos pliūpsniu iki pat gilios senatvės, kol mirtis jus išskirs.
Maistą ir prekes šunims rasite Vetke.lt