PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Rugsėjo 4 d. 19:46

Švedijos diena Utenoje

Utena

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


50999

Švedijos diena Utenoje prasidėjo A. ir M. Miškinių bibliotekos konferencijų salėje knygos „Cupė ir Zupė“ pristatymu.


Foto galerija:

5b8e9750cd9ac.jpg
5b8e977a7b7a3.jpg
5b8e97860cf07.jpg
5b8e982f9f28e.jpg
5b8e97b55cd4b.jpg
5b8e97d198f72.jpg
5b8e98047d3ef.jpg
5b8e98109e3b2.jpg
5b8e98367bfde.jpg
5b8e984b653c5.jpg
5b8e98738b970.jpg
5b8e9867cf481.jpg

Tai šeimos kūrybos rezultatas – knygos autorė humanitarinių mokslų daktarė Silvija Laurenčikaitė, o dailininkas, apipavidalinęs knygą, jos sūnus Jarlas Aleksandras Brantingas, šaunus penkiolikmetis vyrukas pusę metų praleidžiantis Švedijoje tėvo sode, o kitą pusę smėlėtuose Dzūkijos pušynuose ir Vilniaus mokykloje.

Uteniškiams savotiškai pasisekė. Likome paskutiniai. kuriems pristatoma knyga, kadangi šia autorių kelione į Aukštaitijos sostinę baigėsi knygos pristatymo turnė.

Jarlo tėvas buvo ilgametis Švedijos – Lietuvos draugijos pirmininkas, po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo įdėjęs daug energijos, kad tarp Švedijos ir Lietuvos susiklostytų draugiški santykiai, kad tarp atskirų miestų užsimegztų ir tvirtėtų tamprūs draugystės ryšiai.

Į knygą įvesta švediška tautinė giesmė, aprašytas Švedijos Karalienės vizitas Lietuvoje, ir spalvingas, tikrai egzistuojantis, Dzūkijos miškų grybų supirkėjo personažas skambia Gagarino pravarde. Knygos pavadinimas irgi labai paprastas: prie žodžio „upė“ pridėjus po raidę „Z“ ir „C“ išėjo dvi labai nuotykingos muselės, pagrindinės kūrinio herojės.

Knyga gimė televizijos studijoje: kai dainininkas Vladimiras Prudnikovas Jarlo paklausė, ar šis pagal paveikslus nesiruošia parašyti knygą, sulaukė atsakymo „būtų neblogai“. Atsakomybės teko imtis mamai. Tik vėliau autorė priėjo išvadą, kad „rašymas yra nepaprastai meniškas užsiėmimas“

Rankose laikydamas savo sukurtą tobulą meno kūrinį, Jarlas iki tobulumo mandagia kalba išdėstė savo „Utopiją apie musę“, nestokodamas ironizavimo ir paralelių lyginant politinio gyvenimo įvykius įvairiose šalyse, pokyčius, vykstančius Lietuvoje, ypač lietuviškame kaime, išdėstė elementarius rinkos dėsnius ir meninių vertybių atsiradimo prielaidas.

Knygos pristatymas baigėsi Meno mokyklos muzikos istorijos mokytojos Rimos Garsonienės vadovaujamos kapelos ,,Sietynėlis“ nuotaikingu koncertu ir spalvotų pieštukų šokiu,- visi dalyviai galėjo piešti savą „Musės utopiją“.

Po kelių minučių bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriuje Švedijos ambasados antroji sekretorė Anna Rehn ir kartu atvykusios Švedijos ambasados atstovė spaudai ir kultūros projektų vadovė Giedrė Berželionytė bei politikos apžvalgininkė ir verslo skatinimo koordinatorė Aušra Juozapaitytė Utenos visuomenės dėmesiui pateikė parodą „Gyvenimo dėlionė. Švediškos šeimos vaidmuo“, pasakojančią apie tėvų draudimą Švedijoje atsiradusį aštuntajame dešimtmetyje ir lyčių lygybę padariusį svarbiu politiniu tikslu, suteikusį teisę į vaiko priežiūros atostogas abiems tėvams. Tai sudarė galimybę pusei šalies gyventojų aktyviai integruotis į ekonominę, politinę ir ekonominę veiklą.

Gimus vaikui, Švedijoje priežiūrai apmokama 480 dienų, iš kurių 90 dienų turi imti tėvas, 90 dienų motina, likutį pasidalinant savo nuožiūra.

Anna Reihn apsidžiaugė, kad tai ne pirma Utenoje jos atidaroma paroda, kad tokie renginiai laukiami.

Parodos atidaryme lankėsi ir kalbėjo Lietuvos Respublikos Seimo narys Edmundas Pupinis, savivaldybės mero patarėjas Gintautas Petravičius, socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyrius vedėja Inga Šakalienė, Moterų veiklos centro direktorė Vida Jackevičiūtė, rajono savivaldybės tarybos narys Marijus Kaukėnas.

Tomas (asociacija „Pokšt“) sakė:

-Kūrybinė jaunų žmonių bendruomenė Utenoje šeimos vertybes skatina per menus. Ant vieno Utenos pastato pavaizduotos paukštės yra konkurso „Mylinti šeima visuomenės pamatas“ rezultatas. Svaru materialinės vertybės šeimos užtikrinimui, bet ne mažiau svarbu, kas vyksta šeimoje. Svarbu, kad atvežėt socialinį švediškos šeimos pavyzdį, kas yra šeimoje, koks kultūrinis bendravimas ir kokia turi būti darni šeima. Sąlygos sukurti darnumui, atskleidžia pačias gražiausias šeimos vertybes.

Paroda Utenos A. ir M. Miškinių bibliotekoje veiks visą mėnesį.