PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2022 m. Gruodžio 6 d. 12:44

Svarstant „nepasitikėjimą“ M. Majausku konservatoriai paliko salę: opozicija akcentuoja, kad BFK pirmininku pasitiki

Lietuva

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Gailė Jaruševičiūtė-MockuvienėŠaltinis: ELTA


253179

Seimui svarstant Seimo narės Agnės Širinskienės inicijuojamą „nepasitikėjimą“ Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininku Mykolu Makausku, beveik visi posėdyje dalyvavę konservatoriai paliko plenarinių posėdžių salę. Tuo tarpu opozicija akcentuoja, kad M. Majauskas yra puikiai savo pareigas atliekantis BFK pirmininkas, kuriuo komiteto nariai pasitiki.

Nors procedūra yra dėl „nepasitikėjimo“, politikė siekia M. Majauską išlaikyti užimamose svarbaus Seimo komiteto pirmininko pareigose. Tai, kad M. Majauskas turėtų trauktis iš pirmininko posto, yra pareiškę konservatoriai.

Svarstant opozicijos inicijuotą „nepasitikėjimą“ BFK pirmininku, buvę M. Majausko bendražygiai diskusijoje nedalyvavo. Iš Seimo opozicijos keletą kartų skambėjo replikos „kur konservatoriai?“. Valdančiųjų flange sėdėjo keletas liberalų ir Laisvės partijos atstovų. Tuo metu iš konservatorių – tik Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma.

„Nors nebegaliu vadintis Tėvynės sąjungos partijos nariu, tačiau kolegos man visada išliks bendražygiais. Ir čia stovėdamas tikrai nesijaučiu vienas. Džiaugiuosi, kad salėje yra ir Jurgis Razma. Jis man yra didelis autoritetas ir jo buvimas man leidžia jaustis šiek tiek ramiau“, – diskusijos metu kalbėjo M. Majauskas.

Balsavimą dėl „nepasitikėjimo“ inicijavusi A. Širinskienė akcentavo, kad politiko vadovaujamo komiteto nariai juo pasitiki.

„Renkant parašus, kuo aš buvau nustebinta, (pasitiki – ELTA) labai daug komiteto narių, tame tarpe ir iš valdančiųjų, nes kada kalbama privačiai yra šiek tiek daugiau pasakoma, negu kartais, kada bijoma kalbėti viešumoje. Lygiai taip pat ir opozicijos nariai, su kuriais dirba M. Majauskas, išties atsiliepia labai teigiamai“, – sakė A. Širinskienė.

„Todėl yra didžiulis kontrastas tarp vienos valdančiosios frakcijos išreikšto nepasitikėjimo ir to darbo vaizdo, kuris susidaro stebint atsiliepimus apie M. Majausko darbą“, – pridūrė ji.

Politikė taip pat atkreipia dėmesį, kad M. Majausko vadovaujamas BFK išnagrinėtais parlamentinės kontrolės klausimais aplenkė net ir Teisės ir teisėtvarkos komitetą.

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime atstovas Algirdas Butkevičius taip pat gyrė M. Majausko vadovavimą BFK.

„Tikriausiai nuo 1996 m., kai esu šiame Biudžeto ir finansų komitete, tikriausiai taip kruopščiai, atsakingai ir analitiškai nebuvo ruošiamasi komiteto posėdžiams. Posėdžių metu leidžiama tikrai ir opozicijos atstovams išsakyti savo mintis, bet tos mintys daugiausiai buvo pagrįstos tam tikra analitine medžiaga“, – pabrėžė A. Butkevičius.

Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas – vienintelis daugumos atstovas, uždavęs klausimą BFK pirmininkui. Jis sutiko su daugeliu M. Majausko minčių, tačiau pastebėjo, jog politikas „ryžtingai ėjo į konfliktą su frakcija“.

„Aš jums esu sąžiningai pasakęs – aš nenorėčiau turėti partijoje, frakcijoje tokio žmogaus, kuris taip ryžtingai eitų į konfliktą su frakcija. O šiandien jūs dalyvaujate opozicijos spektaklyje kaip pagrindinis jo aktorius. Ar jūs tikrai norite tęsti tokį vaidmenį, nevertindamas santykio su partija, iš kurios jau esate išmestas?", – klausė liberalas.

Atsakydamas į kolegos klausimą, M. Majauskas nesileido į diskusijas apie jo ir opozicijos atstovų kontaktus. Visgi, jis dar kartą pabrėžė, jog tęs veiklą „kaip nepriklausomas Lietuvos žmonių atstovas“.

Be to, E. Gentvilo manymu, dabar Seimas tapo M. Majausko „galimų politinių tikslų“ įkaitu. Jis pabrėžė, kad būdamas BFK pirmininko vietoje, netekęs partijos palaikymo ir taip remiamas opozicijos atstovų, atsistatydintų ir nedalyvautų opozicijos rengiamame „spektaklyje pagrindinio aktoriaus vaidmenyje“.

„Jeigu yra kokie paties išsikelti tolimesni tikslai – linkiu juos pasiekti. Tačiau šiandien Seimas yra įkaitas galimai tamstos kažkokių užsibrėžtų tolimų politinių tikslų kelyje. Aš nenoriu būti niekieno įkaitas“, – aiškino jis.

„Pagalvokite apie tai, kad jūs įkaitu laikote čia sėdinčius žmones, kurie aplink jus šoka kažkokius krakoviakus, polkas ir kadrilius. Ar jums dėl to smagu? Pačiam apsispręsti“, – kolegą paragino liberalas.

„Nepasitikėjimo“ procedūra reikalauja slapto balsavimo ir tam, kad Seimo pareigūnas būtų atleistas, turi pasisakyti mažiausiai 71 parlamentaras.
Partijos prezidiumas lapkričio mėnesį nutarė kreiptis į TS-LKD frakciją Seime, kad būtų deleguotas naujas BFK pirmininkas vietoje Mykolo Majausko. Pastarąjį pirmadienį TS-LKD Priežiūros komitetas nutarė ne tik šalinti M. Majauską iš partijos, bet ir paragino konservatorius Seime apsispręsti ir dėl jo ateities frakcijoje.

Savo ruožtu prezidentas Gitanas Nausėda tikina, kad toks konservatorių mėginimas „volu pervažiuoti“ per BFK pirmininką nėra geras sprendimas. Šalies vadovo manymu, iš partijos ir komiteto pirmininko pareigų šalinamas politikas laikėsi savo pažiūrų, jas grindė aiškiais argumentais, todėl, pabrėžė prezidentas, nėra pagrindo imtis tokių drastiškų sprendimų.