Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freepik.com nuotr.
Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt
Gyventojai dažnai nepasinaudoja valstybės teikiama finansine pagalba, nes nežino, kad tokia išvis egzistuoja.
Todėl ką svarbu žinoti kiekvienam Lietuvos piliečiui?
Auginantiems vaikus
Gimus vaiku, šeima pretenduoja į įvairias išmokas. Motinystės išmoka, pavyzdžiui, mokama moteriai, kuri dirbo ir mokėjo įmokas, bei iki dekreto pradžios nepertraukiamai išdirbo 12 mėnesių.
Nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą gydytojas išduoda ne anksčiau nei sueina 30 nėštumo savaičių.Jeigu moteris reikiamo motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo, nes buvo vaiko priežiūros atostogose su kitu vaiku, tokiu atveju stažas skaičiuojamas iš 24 mėnesių laikotarpio, buvusio iki vaikui sukaks 2 metai. Taigi motinystės išmoka vis tiek priklausys. Motinystės išmokų dydis siekia 77,58 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“. Minimali motinystės išmoka negali būti mažesnė nei 234 eurai (įgijus teisę į motinystės išmoką II ketvirtyje, minimali motinystės išmoka negalės būti mažesnė nei 240 eurų), tačiau maksimalios ribos nenustatomos ir konkretus išmokos dydis priklauso nuo buvusių darbo pajamų.
Moteriai, kuri nedirbo ir nesukaupė reikiamo motinystės socialinio draudimo stažo, todėl negali pretenduoti į motinystės išmoką iš „Sodros“, likus 70 kalendorinių dienų iki numatomos gimdymo datos, mokama vienkartinė 257,2 eurų dydžio išmoka.
Susirgote? Nepamirškite finansinės paramos
Norint gauti ligos išmoką pirmajai ligos dienai reikia būti sukaupus bent 3 mėnesių ligos socialinio draudimo stažą per paskutinius 12 mėnesių arba ne trumpesnį nei 6 mėnesių stažą per paskutinius 24 mėnesius.
Už pirmąsias dvi ligos dienas išmoką moka darbdavys, o išmokos dydis darbdavio pasirinkimu gali svyruoti nuo 62,06 proc. iki 100 proc. darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio. Tačiau savarankiškai dirbantiems ligos išmoka už pirmąsias dvi ligos dienas nėra mokama. „Sodra“ ligos išmoką pradeda mokėti nuo trečios ligos dienos ir moka iki darbingumo atgavimo, darbingumo lygio nustatymo ar pirmosios dalyvavimo profesinės reabilitacijos programoje dienos. Išmoka mokama už darbo dienas, jos dydis siekia 62,06 proc. nuo darbo užmokesčio „ant popieriaus“.
Taip išmoka gali būti skiriama ir savarankiškai dirbantiems asmenims. Svarbu, kad asmuo yra apdraustas ligos socialiniu draudimu.
Netekus darbo
Netekusiems darbo gyventojams svarbu kreiptis į Užimtumo tarnybą.
Norėdami gauti nedarbo socialinio draudimo išmoką, turite registruotis Užimtumo tarnyboje ir gauti bedarbio statusą. Ši išmoka skiriama asmenims, kurie per paskutinius 30 mėnesių iki įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje dienos turi bent 12 mėnesių nedarbo socialinio draudimo stažą.
Jei nedarbo išmoka priklauso, ji mokama 9 mėnesius. Išmoką sudaro dvi dalys – pastovioji ir kintamoji: pastovioji dalis 2021 metais sudaro 149,39 eurų, kintamoji priklauso nuo buvusio darbo užmokesčio. Pirmaisiais mėnesiais išmoka yra didesnė, vėliau ji mažėja.
Perkant ar nuomojantis pirmąjį būstą
Teisę į valstybės iš dalies kompensuojamą būsto kreditą ir į išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensaciją turi jaunos šeimos, auginančios vieną ar daugiau vaikų, asmenys, likę be tėvų globos iki 36 metų ar jų šeimos, neįgalieji ir kiti.
Valstybės parama gali būti skirta norintiems įsigyti pirmą savo būstą regione, iį dalies kompensuoti būsto kreditą, būsto nuomos mokesčio daliai kompensuoti.
Valstybės parama būstui įsigyti gali būti skirta šiais atvejais:
iš dalies kompensuojamo būsto kredito daliai apmokėti;
mokant išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensaciją.
Taip pat valstybės parama gali būti skirta būstui išsinuomoti. Ji teikiama tiems asmenims ir šeimoms, kurie:
nuomojasi socialinį būstą;
moka būsto nuomos mokesčio dalies kompensaciją.
Parengta pagal LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informaciją.