PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Vasario 3 d. 17:48

Svarbiausi trečiadienio įvykiai: kirpyklos lieka uždarytos, Vyriausybė pirks naujų vakcinų

Lietuva

Vyriausybė nusprendė karantino kol kas nešvelninti. BNS nuotr.

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


163936

Pateikiame svarbiausių trečiadienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Karantinas nekeičiamas.  Vyriausybė nusprendė kol kas nesvarstyti karantino švelninimo. Pirmadienį ministrai žadėjo trečiadienį apsispręsti dėl ne maisto prekių parduotuvių ir kirpyklų atidarymo, tačiau premjerė Ingrida Šimonytė pranešė, kad šis klausimas gali būti svarstomas kitą savaitę. Karantino švelninimui kol kas nepritaria prie Vyriausybės dirbantys sveikatos ekspertai. Ekonomikos ministrė Aušrinė Armonaitė sako mananti, kad grožio salonai ir ne maisto prekių parduotuvės jau galėtų pradėti veiklą. Kai kurie verslininkai  pasigenda argumentų iš Vyriausybės dėl draudimų pratęsimo.

Kitos koronaviruso naujienos:

* Per praėjusią parą nustatyta 760 naujų COVID-19 atvejų, mirė 16 žmonių. Ligoninėse gydoma per 1,3 tūkst. COVID-19 pacientų, 153 iš jų – reanimacijoje.

* Vyriausybė nusprendė įsigyti COVID-19 vakcinų iš jas kuriančių farmacijos kompanijų „Valneva“ ir „Novavax“. Su šiomis kompanijomis Europos Komisija dar nėra sudariusi išankstinio įsigijimo sutarčių, tačiau baigė žvalgomąsias derybas. Lietuva įsigytų 186 tūkst. dozių „Valneva“ ir 620 tūkst. dozių „Novavax“ vakcinos.

* Latvijos vyriausybė nutarė ekstremaliąją padėtį šalyje pratęsti iki balandžio 6-osios, tačiau nuo kitos savaitės peržiūrimi ribojimai: atsidarys daugiau parduotuvių, planuojama atnaujinti kontaktinį mokymą 1 ir 2 klasių mokiniams. Sergamumas COVID-19 kaimyninėje šalyje šiuo metu yra aukštesnis nei Lietuvoje.

* „GlaxoSmithKline“ su „CureVac“ planuoja bendrai kurti vakciną nuo COVID-19, kuri galėtų apsaugoti ir nuo naujų koronaviruso atmainų. „AstraZeneca“ su Oksfordo universitetu taip pat siekia iki šių metų rudens pradėti naujos kartos COVID-19 vakcinų, tokių pat veiksmingų ir prieš naujas mutacijas, gamybą.

* Rusija pasiūlė Vokietijos biotechnologijų bendrovei „IDT Biologika“ drauge gaminti „Sputnik V“ vakciną nuo COVID-19. Šią rusišką vakciną jau naudoja Vengrija, tokią galimybę svarsto Čekija ir Slovakija.

* Pasaulio sveikatos organizacijos inspektoriai apsilankė laboratorijoje Kinijos Uhano mieste, kur galėtų būti pandeminio koronaviruso kilmės vieta.

Skundas dėlsmurto. Į Lietuvos policiją dėl Baltarusijos režimo smurto kreipėsi baltarusių kilmės Lietuvos pilietė. Tai jau antrasis panašus  kreipimasis: Lietuvos generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl nusikaltimų žmoniškumui pagal Baltarusijos piliečio Maksimo Chorošino kreipimąsi.

Astravo elektra. Energetikos ministras Dainius Kreivys pareiškė, kad pusė į Lietuvą patekusios ir suvartotos trečiųjų šalių elektros pastaruoju metu buvo pagaminta Astravo atominėje elektrinėje, o Lietuva už šią elektrą jau sumokėjo beveik 4 mln. eurų. „Ta elektra fiziškai teka ne į Latviją, o per mūsų sieną atiteka į Lietuvą, kadangi pas mus yra didžiulis elektros deficitas, mes tą elektrą sunaudojame ir už ją susimokame“, – sakė D. Kreivys.

Dramos teatras. Lietuvos nacionalinio dramos teatro meno vadovu pradėjo dirbti režisierius Oskaras Koršunovas, o rašytojas Marius Ivaškevičius paskirtas teatro dramaturgu.

Navalno įkalinimas. Maskvos teismas antradienį skyrė pusketvirtų metų laisvės atėmimo bausmę Kremliaus kritikui Aleksejui Navalnui už pažeistas anksčiau paskirtos lygtinės bausmės sąlygas, jo advokatai sprendimą skųs. Vakarų valstybės pasmerkė sprendimą ir pareikalavo opozicionierių paleisti bei žada svarstyti naujų sankcijų įvedimą. Per A. Navalną palaikančius mitingus antradienį Rusijoje areštuota apie tūkstantis žmonių bei 17 žiniasklaidos darbuotojų.

Pokyčiai „Amazon“. JAV internetinės prekybos milžinės „Amazon“ įkūrėjas Jeffas Bezosas pranešė planuojantis šiais metais atsistatydinti iš bendrovės vadovo pareigų. Turtingiausias pasaulyje žmogumi laikomas J. Bezosas teigė, jog ir toliau dalyvaus svarbiose „Amazon“ iniciatyvose, tačiau ketina sutelkti didesnį dėmesį į filantropines iniciatyvas.

Televizijų draudimas. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis išleido įsaką dėl sankcijų prorusiškam parlamentarui Tarasui Kozakui ir aštuonioms jo kompanijoms, įskaitant tris televizijos kanalus – „112 Ukraina“, „Zik TV“ ir „NewsOne TV“. Prezidentūra nurodė, kad taip siekiama atremti Kremliaus propagandą. Prorusiška partija „Opozicinė platforma – Už gyvenimą“ dėl šio sprendimo paskelbė inicijuosianti prezidento apkaltą.

Italijos vyriausybė. Italijos prezidentas Sergio Mattarella paprašė buvusio Europos Centrinio Banko pirmininko Mario Draghi suformuoti technokratų vyriausybę, valdančiosioms partijoms nesugebėjus susitarti dėl valdžios pasidalijimo.

Ginkluotės sutartis. Jungtinės Valstijos penkeriems metams pratęsė naująją Strateginės ginkluotės mažinimo (START) sutartį su Rusija. Kremlius sutarties pratęsimą patvirtino praėjusią savaitę. 

Padėtis Mianmare. Po prieš kelias dienas įvykusio perversmo Mianmaro teismas pareiškė kaltinimus nuo valdžios nuverstai lyderei Aung San Suu Kyi dėl importo ir eksporto įstatymo pažeidimų. Šalyje fiksuojami pilietinio nepaklusnumo atvejai: kelių ligoninių medikai protestuodami atsisakė teikti nebūtinąsias paslaugas.

BNS