PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Sausio 31 d. 17:28

Svarbiausi savaitgalio įvykiai: koronavirusas ir nominacija

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt


163514

Pateikiame svarbiausių savaitgalio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą.

Koronaviruso situacija:

* Šeštadienį ir sekmadienį Lietuvoje nustatytas 1521 naujas koronaviruso atvejis, mirė 33 žmonės, dar pranešta apie aštuonis anksčiau nuo COVID-19 mirusius asmenis. Iš viso savaitgalį ištirta 13 tūkst. 165 mėginiai. COVID-19 vakcina Lietuvoje jau paskiepyti 71 tūkst. 323 žmonės, abiem dozėmis – 21 tūkst. 102 žmonės. 

* Lietuvos ligoninėse gydomi 1488 COVID-19 pacientai, 165 iš jų – reanimacijoje. Deguonis papildomai tiekiamas 1100 ligonių, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 100 žmonių.

* Vilniaus universiteto profesorius, šeimos gydytojas Vytautas Kasiulevičius pranešė, kad traukiasi iš COVID-19 ekspertų grupių, patarinėjančių prezidentui ir premjerei. Medikas teigia taip nusprendęs, norėdamas daugiau laiko skirti kitai veiklai.

* Lietuvos verslo atstovai tikina, kad jiems per sunku apmokėti darbuotojų koronaviruso testus, todėl prašo valdžios šias išlaidas kompensuoti. Ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis Seimo Ekonomikos komitete šią savaitę pranešė, kad testų kompensavimas jau derinamas su Sveikatos apsaugos ministerija, tačiau daugiau informacijos apie tokią galimybę nei viena, nei kita ministerija BNS negalėjo suteikti.

* Siekdama suvaldyti koronavirusą, Čekija nuo šeštadienio uždarė sienas atvykėliams iš visų šalių. Išimtys taikomos šalyje dirbantiems arba studijuojantiems užsieniečiams. Taip pat leidžiama atvykti aplankyti giminaičių, gauti medicinos paslaugų, dalyvauti vestuvėse arba laidotuvėse.

* Prancūzija nuo sekmadienio neįsileidžia atvykėlių ne iš Europos Sąjungos šalių, išskyrus būtinų kelionių atvejus. Taip siekiama stabdyti koronaviruso mutacijų patekimą į šalį.

* Pasaulyje nuo pandemijos pradžios koronavirusine infekcija užsikrėtė daugiau kaip 102,5 mln. žmonių, mirė 2,2 mln. asmenų.

Nominacija. BNS šaltinių teigimu Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda nominavo Baltarusijos opozicijos lyderę Sviatlaną Cichanouskają Nobelio taikos premijai. Pagal taisykles, valstybių vadovai yra tarp tų žmonių, kurie gali oficialiai siūlyti kandidatus Nobelio taikos premijai.

Persikėlė. Iš Venesuelos gyventi į Lietuvą persikėlė dar 13 Lietuvos piliečių, lietuvių kilmės asmenų bei jų šeimos narių. Tai jau ketvirtas perkėlimas, kurį suorganizavo Lietuvos ambasada Ispanijoje. Dėl krizės šioje Pietų Amerikos šalyje į Lietuvą gyventi iš iš viso yra atvykę 26 asmenys.

Nekaltas. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimas dėl buvusio Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovo Gintauto Kėvišo panaikintas pagrįstai. VTEK G. Kėvišą 2017 metais buvo pripažinęs pažeidusiu įstatymus, nes 11 vadovaujamas pareigas teatre einančių teatro darbuotojų beveik penkerius metus nedeklaravo savo interesų. Teismas konstatavo, kad šie asmenys ir neturėjo to daryti. 

Protestai. Rusijos policijai sekmadienį malšinant protestus, kurių dalyviai reikalauja paleisti įkalintą Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną, pareigūnai įvairiuose šalies miestuose sulaikė šimtus žmonių ir blokavo Maskvos centrą. Nuo Vladivostoko Tolimuosiuose Rytuose iki Sankt Peterburgo prie Baltijos jūros – gatvėse dislokuoti tūkstančiai policininkų su riaušių malšinimo ekipuote, jiems liepta užkirsti kelią antrajam masinių demonstracijų dėl žymiausio prezidento Vladimiro Putino oponento sulaikymo savaitgaliui.

Rūmai. Milijardierius ir Vladimiro Putino sąjungininkas Arkadijus Rotenbergas pareiškė esąs rūmų ir valdos Juodosios jūros pakrantėje šeimininkas. Tuo metu Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas sukūrė ir paskelbė filmą apie 1,5 mlrd. JAV dolerių vertės itin prabangius rūmus. Jo teigimu, tikrasis šių rūmų savininkas – Rusijos prezidentas V. Putinas.

Vėliava. Baltarusijos generalinė prokuratūra paskelbė besiruošianti pripažinti ekstremistiniu simboliu baltos-raudonos-baltos vėliavą, plačiai naudojamą per masinius opozicijos protestus prieš autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimą. 1991–1995 metais ši vėliava buvo oficialus Baltarusijos Respublikos simbolis.

Potvynis. Dėl tirpstančio sniego kai kurioms upėms išsiliejus iš krantų, Vokietijos tarnybos šeštadienį perspėjo apie vakarinei šalies daliai gresiančius potvynius.

BNS