PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Gruodžio 6 d. 10:00

Svajonės suskrido į Kaišiadoris

Kaunas

Po parodos apžiūrėjimo – su Seimo nare L. Matkevičiene.

Virginija ŠimkūnienėŠaltinis: Etaplius.lt


109369

216 darbų iš iš Kauno, Trakų, Palangos, Kuršėnų, Kupiškio, Kretingos, Šiaulių, Zarasų, Panevėžio, Pasvalio, Radviliškio, Rusnės, Alytaus, Jonavos, Druskininkų, Šakių, Šalčininkų, Vilniaus, Utenos, Švenčionių, Kalvarijos, Skuodo ir, žinoma, Kaišiadorių. Tokio derliaus sulaukė Kaišiadorių kultūros centro organizuota respublikinė neįgaliųjų vaikų ir jaunimo meninės kūrybos paroda „Svajonių koliažai“.


Foto galerija:

imagewgw4b0.png
imageruc0b0.png

216 SVAJONIŲ
Svajonės gali būti pačios įvairiausios – kaip ir žmonės. Mergaitė su sparnais, skrendanti laikraščių skiaučių fone – lyg per gyvenimą, per mūsų kasdienybę, atspindėtą tose informacijų ir straipsnių eilutėse skristų. Arba – žydinčioje pievoje mažas švelniakailis katinėlis. Arba tvarkingu kostiumėliu vilkintis ir nerūpestingai žingsniuojantis berniukas darbelyje pavadintame „Aš noriu vaikščioti“...

Ir daugybė daugybė kitų: su sportuojančiais žmonėmis, lėktuvais, mašinomis, virėjais, nuostabiai gražiais vaizdais ir šypsenomis, šokančiais žmogeliukais. Ne kiekvienas mūsų išdrįsta pasidalinti tuo, kas glūdi giliai širdyje, ko išsipildymo laukiame su trapiu nerimu ir apie ką kartais būna sunku kalbėti garsiai. O jie, tie 216, išdrįso. Ir jau vien todėl kiekvienas jų verti laimėtojo vardo. Būtent dėl to susumuoti parodos rezultatus lengva nebuvo.

Pačius geriausius, spalvingiausius „Svajonių koliažų“ darbus, eksponuotus Kaišiadorių Šv. Faustinos mokykloje, ilgai apžiūrinėjo ir vertino gana skaitlinga komisija: menotyrininkė Dovilė Tumpytė, Kauno VDU „Atžalyno“ progimnazijos dailės mokytoja metodininkė Vida Gigienė, Kaišiadorių šventosios Faustinos mokyklos specialioji pedagogė metodininkė Asta Kaselienė, Kaišiadorių kultūros centro taikomosios dailės būrelio vadovė Nijolė Kriugždaitė, Kauno miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkas Ignas Mačiukas, Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijos dailės mokytoja metodininkė Andromeda Ostašenkovienė ir Kaišiadorių kultūros centro parodų kuratorė, dailininkė Lina Urbanavičienė. Kiekvieną parodos dalyvį jau pasiekė jos organizatorių – Kaišiadorių kultūros centro – padėkos raštai.

O pačių įdomiausių darbų autoriai bei jų mokytojai susilaukė Seimo narės Laimutės Matkevičienės padėkų. Tai – Šalčininkų rajono Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijos auklėtinė Agnė Jurgelevičiūtė (mokytoja Jadvyga Sinkevič); Kauno specialiosios mokyklos mokinys Airidas Karmazinas (mokytoja Rasa Šereikienė); Andrėja Šukytė iš Šiaulių logopedinės mokyklos (mokytoja Nida Zikienė); Astijus Česonis iš Kauno specialiosios mokyklos (mokytoja Gražvyda Andrijauskaitė); Augustė Senkutė iš Alytaus rajono Simno specialiosios mokyklos (mokytoja Zofija Jakubauskienė); Šiaulių „Ringuvos“ specialiosios mokyklos mokinys Aurimas Arlauskas (mokytoja Alma Nemanienė); Šiaulių specialiojo ugdymo centro auklėtinis Dovydas Laureckis (mokytoja Lina Abramavičienė); Kaišiadorių šventosios Faustinos mokyklos mokinė Gaidvilė Stankevičiūtė (mokytoja Ema Karpinienė); Inga Kokoškinaitė iš Švenčionių rajono Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos (mokytoja Alfreda Karovackienė); Karolina Maštaraitė iš Palangos „Baltijos“ pagrindinės mokyklos (mokytoja Jūratė Leonavičienė); Zarasų „Lakštingalos“ mokyklos Magučių ugdymo skyriaus auklėtinė Lina Martinkutė (mokytoja Jolanta Damaškienė); Kuršėnų dienos centro sutrikusio intelekto asmenims auklėtinis Mantas Glodenis (mokytoja Rita Kuodienė); Modestas Sakalauskas iš Pasvalio „Riešuto“ mokyklos (mokytoja Virginija Bručienė); Paulius Vaitkus iš Kretingos dienos veiklos centro (mokytoja Asta Vaitelavičienė) ir Uljana Stonkutė iš Rusnės specialiosios mokyklos (mokytoja Laima Lelėnienė). Šių bei kitų „Svajonių koliažo“ autorių darbus galima pamatyti virtualioje Kaišiadorių kultūros centro galerijoje adresu http:// www.kaisiadoriukc.lt/galerija/ foto_403.html
KADA ATSIRANDA MAGIJA?
„Koliažo terminas atsirado kiek daugiau nei prieš šimtą metų ir tuomet buvo visiška naujovė, o galiausiai tapo itin svarbia modernaus meno dalimi (nors tokios technikos naudojimą galima aptikti ir anksčiau). Prancūzų kalboje žodis „coller“ reiškia „klijuoti“. Terminą sugalvojo du garsūs kubizmo menininkai – prancūzas Georges Braque ir ispanas Pablo Picasso, popieriaus ir drobės plokštumose ėmę klijuoti įvairiausias formas ir medžiagas tam, kad sukurtų naują visumą – meno kūrinį.

XX amžiaus menininkai klijavo daug ką, kaip kad ir parodos „Svajonių koliažas“ dalyviai – žurnalų ir laikraščių iškarpas, kaspinus, siūlelius, spalvotas ar rankomis suplėšytas, suglamžytas popieriaus skiautes, kitų meno kūrinių ar tekstų gabalėlius, fotografijas ir netgi daiktus. Per šimtmetį koliažo technika taip išpopuliarėjo, kad mūsų laikais yra naudojama ne tik mene, bet ir, pavyzdžiui, „programuojant“ savo ateitį – neretai tai žmonės daro norėdami save motyvuoti ir neužmiršti, kokio tikslo savo gyvenimo kely jie siekia, kur norėtų atsidurti, kaip jaustis ir kuo tapti po penkerių ar dvidešimties metų.

Parodos dalyviai temą suprato skirtingai. Vienus „Svajonių koliažo“ tema paskatino eksperimentuoti su medžiagomis ir formomis, kitus įkvėpė fantazuoti apie savo ateitį. Ir viena, ir kita yra be galo svarbu. O magija atsiranda tuomet, kai leidi abiems dalykams vykti kartu tame pačiame popieriaus lape. Sveikinu visus dalyvavusius parodoje ir linkiu leisti pildytis svajonėms!“, ­ parodos įspūdžius reziumavo menotyrininkė Dovilė Trumpytė. Gerų žodžių jauniesiems menininkams negailėjo ir parodą aplankiusi LR Seimo narė Laimutė Matkevičienė. Spalvingais darbais, parodos laikotarpiu puošusiais šv. Faustinos mokyklą, nuoširdžiai džiaugėsi ir jos darbuotojai bei auklėtiniai. Geras jausmas po „Svajonių koliažo“ liko ir šios parodos sumanytojai bei iniciatorei Kaišiadorių kultūros centro Taikomosios dailės būrelio neįgaliesiems vadovei Nijolei Kriugždaitei. – Buvo smagu, kai darbai pradėjo plaukti ne tik iš kaimyninių rajonų, bet ir iš toliau – Palangos, Šiaulių, Zarasų...

Visada džiaugiesi, kai tavo sumanymai susilaukia atgarsio. Pirmiausia: idėjai rengti tokią parodą mielai pritarė Kaišiadorių kultūros centro direktorius A. Škimelis bei kolegos, daugelio Lietuvos rajonų savivaldybių švietimo skyriai kvietimą dalyvauti parodoje išplatino savo ugdymo įstaigoms, pagaliau, parodą po savo stogu svetingai priėmė Šv. Faustinos mokykla, ­ sako įdomiomis iniciatyvomis garsėjanti būrelio vadovė, kuriai už įgyvendintas istorinio paveldo išsaugojimo, jo prieinamumo visuomenei didinimo iniciatyvas buvo įteikta 2018 metų savivaldybės Kultūros premija.

Kaip prisipažįsta N. Kriugždaitė, pirminis sumanymas buvo rajoninė paroda. Tačiau pasitarus su tuometine Kaišiadorių kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Modesta Kalinauskiene, visgi nutarta rengti respublikinę. Juolab, kad ir patirties yra – praėjusiais metais Nijolė kartu su Kaišiadorių kultūros centru neįgaliuosius vaikus bei jaunimą kvietė dalyvauti dailės parodoje­konkurse „Mūsų pasaulis kitoks“. Šalia lietuvių autorių šios parodos ekspozicijoje matėme kūrinius iš Baltarusijos, Latvijos, Lenkijos – iš tų miestų, su kuriais bičiuliaujasi mūsų savivaldybė. „Svajonių koliažas“ – graži veiklos tąsa.

O veikla prasidėjusi seniai. Būdama Kultūros centro taikomosios dailės būrelio neįgaliesiems vadove N. Kriugždaitė veda užsiėmimus judėjimo negalią turinčių savo būrelio narių namuose, taip pat dirba su Šv. Faustinos mokyklos auklėtiniais. Valandos prie dailės darbų leidžia pajusti turtingą jų autorių vidinį pasaulį, kurį norisi parodyti kitiems, įkvėpti pasitikėjimo savimi „išeiti į žmones“. Todėl gera, kai tai pavyksta.

Viltė Girinytė