Šv. Kazimiero dieną – Lelijos garbės ženklo bei „Angelo globėjo“ įteikimas ir iškilmingas koncertas

Šiauliai
Šv. Ka­zi­mie­ro or­di­no nuo­tr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Savaitraštis „Etaplius“

Artėja kovo 4-oji – Lietuvos ir jaunimo globėjo šv. Kazimiero diena. Sugrąžinkime į savo širdis visų okupacijų metu naikintą šv. Kazimiero šventę, jo dvasinį palikimą, padėkime jam globoti Lietuvą ir švęskime kartu!

Kovo 4-ąją kviečiame paminėti Lietuvos ir viso pasaulio jaunimo globėjo šv. Kazimiero dieną į Šiaulių vyskupijos Pastoracinį centrą (Tilžės g. 186). 11 val. šv. Mišios Šv. Kazimiero koplyčioje, o 12 val. iškilmingas aktas – Šv. Kazimiero ordino Lelijos garbės ženklo bei nominacijos „Angelas globėjas“ įteikimas.

2023 metų Šv. Kazimiero ordino Lelijos garbės ženklas bus įteikiamas Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ įkūrėjai ir ilgametei jos vadovei Janinai Ališauskienei o „Angelo globėjo“ nominacija – jaunajam pianistui Povilui Ušinskiui (mokytoja Raimonda Sližienė).

Šv. Kazimiero ordino Lelijos garbės ženklo, teikiamo nuo 2014 metų, laureatais jau yra tapę Šiaulių berniukų ir jaunuolių choro „Dagilėlis“ vadovas Remigijus Adomaitis, buvęs ilgametis UAB „Rūta“ fabriko generalinis direktorius, kultūros mecenatas Algirdas Gluodas (1940–2020), kalbininkas habil. dr. prof. Kazimieras Župerka, J. E. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, Lietuvos muziejų tarybos prezidentas, „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza, buvęs Teisėjų garbės teismo narys, Šiaulių apygardos teismo teisėjas, knygų apie Lietuvos teismų istoriją autorius, trijų muziejų Šiauliuose įkūrėjas Alfredas Vilbikas, baletmeisterė, Šiaulių miesto garbės pilietė Aldona Masėnienė, „Šiaulių krašto“ žurnalistė, redaktorė, publicistė, rašytoja Živilė Kavaliauskaitė, smuiko virtuozas, Šiaulių kamerinio orkestro „Camerata Solaris“ meno vadovas ir dirigentas Vilhelmas Čepinskis.

Po iškilmingo nominacijų įteikimo Pastoracinio centro salėje vyks iškilmingas Lietuvos ir tarptautinių konkursų laureatų, kuriuos išugdė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos mokytojai-ekspertai – Šv. Kazimiero ordino narės ir nariai, koncertas. Dalyvauja: Nijolės Prascevičienės smuikininkai, Raimondos Sližienės pianistai, šiaulietės, daugelio tarptautinių konkursų laureatės – smuikininkė Liepa Jurgutavičiūtė ir kanklininkė Kristina Kuprytė. Koncerto meno vadovas Sigitas Vaičiulionis. Renginį ves aktorius Vladas Baranauskas. Šventinis renginys nemokamas.

Kadangi šv. Kazimieras buvo Lietuvos valstybės globėjas, visi Lietuvos okupantai pirmiausia stengėsi jį ištrinti iš lietuvių sąmonės. Dabar jau pamažu sugrįžta pasididžiavimas savo šventuoju – karalaičiu, labai išsilavinusia asmenybe, kalbėjusia daugeliu užsienio kalbų, pagal vokiečių kronikas – pavaduodamas tėvą, puikiai valdęs valstybę ir, ko gero, svarbiausia – pagarbiai bendravęs su visais žmonėmis vienodai, ar tai būtų tarnas, ar valstietis, ar aukštas karališkasis svečias. Manoma, kad ir džiova karalaitis galėjo užsikrėsti bendraudamas su sergančiais miestelėnais: kareiviais, vargšais paliegėliais, našlaičiais. Jo išlikę žodžiai, jog „po Dievo labiausiai reikia gerbti tiesą“, nepraranda aktualumo per šimtmečius.

Beje, Italijoje, Giuliopolio miesto aikštėje yra paminklas šv. Kazimierui, o Venesueloje yra net Šv. Kazimiero (San Casimiro) miestas. Vien už Lietuvos ribų yra apie 50 jo vardo bažnyčių. Malonus ženklas – Šiaulių vyskupijos Pastoraciniame centre yra labai jauki Šv. Kazimiero koplyčia su Šv. Kazimiero ordino jai padovanotu P. H. Garškos sukurtu šv. Kazimiero bareljefu, kurioje ir kviečiame pradėti šv. Kazimierui skirtas šių metų iškilmes.

Šv. Kazimiero ordino informacija