Šv. Kalėdos dabar ir prieš 20 metų: technologijos pakeitė mūsų švenčių tradicijas

Šv. Kalėdos dabar ir prieš 20 metų: technologijos pakeitė mūsų švenčių tradicijas
Vilnius
Reporteris Austėja Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Artėjančios šv. Kalėdos vėl suburs šeimas jaukiems vakarams aplink šventinį stalą bendrauti, dalintis metų džiaugsmais, skanauti iš anksto apgalvotus ir su išmone paruoštus patiekalus bei smagiai leisti laiką artimiausių žmonių rate. Šiais metais daugelis šeimų galės džiaugtis pilnavertiškesnėmis šv. Kalėdomis, nei prieš metus, kai karantino suvaržymai neleido matytis su artimaisiais. O ar prisimenate, kokios šv. Kalėdos buvo prieš 20 metų?

Šventiniai filmų žiūrėjimas šiandien – be pykčių

Pasak vienos didžiausių telekomunikacijų bendrovių Šiaurės Lietuvoje UAB „Splius“ rinkodaros direktorės Ingos Karickienės, šiandien šv. Kalėdos nebeįsivaizduojamos be šiuolaikinių technologijų teikiamų privalumų.

„Šv. Kalėdas prieš 20 metų galėtų iliustruoti kaip tik 2000-aisiais metais pasirodęs, gerai visiems žinomas filmas „Kaip Grinčas Kalėdas vogė“. Tuo metu pramogų buvo mažai. Dažniausiai visa šeima už bendro stalo žiūrėdavo tai, ką tuo metu rodė televizija. Dažniausiai tai buvo seni filmai, kuriuos televizijos kartodavo eilę metų, o naujų filmų (ir to paties „Kaip Grinčas Kalėdas vogė“) šeimos, gyvenančios toliau nuo didžiųjų miestų negalėdavo pamatyti. Ne vienoje šeimoje švenčių metu įsižiebdavo ir konfliktai dėl nesutarimo, kokį filmą, per kurį kanalą žiūrėti. O dar – nesibaigiančios reklamos. Atrodydavo, kad reklama užima pusę filmo laiko. Reklamos prasukimas tuo metu buvo net neįsivaizduojamas. Šiandien viskas pasikeitė. Daugelio namuose yra išmanioji televizija, kuri leidžia ne tik prasukti reklamas, bet ir atsukti praleistą filmą ar pažiūrėti rodytą seniau ir net žiūrėti išmaniąją televiziją per skirtingus prietaisus. Šiandien išmaniosios televizijos naudotojai turi didelį pasirinkimą, ką, kada ir kaip žiūrėti, todėl šventės gali praeiti be pykčių“, – sakė Inga Karickienė.

Per 20 metų internetas tapo neatsiejama kasdienybės dalimi

UAB „Splius“ rinkodaros vadovė pastebi, kad per dvidešimt metų stulbinančiai pasikeitė interneto greitis ir jo vartotojų skaičius.

„2000-aisiais metais, kai bendrovė prijungė pirmuosius interneto klientus, interneto greitaveika siekė vos 64 kbps. Tuomet bent kartą per šešis mėnesius internetu visoje Lietuvoje naudojosi vos 10,7 proc. šalies gyventojų. Dažniausi interneto vartotojai buvo įmonių vadovai, studentai ir specialistai. UAB „Splius“ per pastaruosius pora metų Gargžduose ir Kretingoje įdiegė pačios naujausios technologijos interneto tinklą, taip pat šiuo metu jau pradėti tinklo atnaujinimo darbai ir Šiauliuose. Poreikis interneto paslaugai yra didžiulis. Dabar internetu Lietuvoje iš viso naudojasi apie 83 proc. šalies gyventojų. Šiandien klientams jau siūlomi iki 1024 kbps interneto greitaveikos planai“, – teigė Inga Karickienė.

Naujosios švenčių tradicijos: nuo internetinių sveikinimų iki šventimo per nuotolį

Inga Karickienė pastebi,kad spartusis internetas net tik pakoregavo švenčių tradicijas, bet ir suartino skirtinguose kraštuose gyvenančius giminaičius.

„Beveik kiekvienuose namuose esantis internetas pakeitė ir kalėdines tradicijas. Dažnai vėluodavusius popierinius šventinius atvirukus pakeitė sveikinimai internetu. Dabar gražiausias kalėdines dienas, kurias anksčiau girdėdavome tik per radiją, galime klausytis tiesiog paleidę jas per „YouTube“. Net ir užsienyje gyvenantys ir negalintys fiziškai drauge prie šventinio stalo būti giminaičiai per pokalbių programas gali dalyvauti kalėdiniuose pietuose per nuotolį. O jei pasimetė šeimos kepinių užrašai, įkvėpimo kalėdiniam meniu visada galima rasti „Beatos virtuvė“, „Ant medinės lentelės“ ir kituose žinomuose internetiniuose maisto tinklaraščiuose, kuriuose gausu įvairiausių receptų. Manau, kad internetas per dvidešimt metų tikrai praturtino mūsų šventes, sujungė net ir dideliu atstumu gyvenančius artimuosius“, – teigė Inga Karickienė.

Dabar šventės – saugesnės

Inga Karickienė atkreipė dėmesį ir į dar vieną populiarią technologiją, kuri leidžia švenčių laikotarpiu atsipalaiduoti ir mažiau nerimauti dėl savo namų saugumo. Tai – video apsauga.

„Prieš dvidešimt metų retame name galėjai pamatyti apsaugos kameras. Jos buvo brangios, filmuodavo ir kaupdavo vaizdą į kietąjį diską. Daugelis šeimų vengdavo lankytis svečiuose, nenorėdavo palikti jų be priežiūros dėl šventiniu laikotarpiu suaktyvėjančių ilgapirščių. Dabar daugelis šventiniu laikotarpiu gali keliauti į svečius, palikti savo sodybas, butus ir be jokio nerimo bendrauti su giminaičiais, draugais, aplankyti kitų miestų šventiškai papuoštas eglutes. UAB „Splius“ teikiama video apsauga leidžia stebimą objektą (ir vidų, ir išorę) matyti per savo išmaniuosius įrenginius, kompiuterį iš bet kurios pasaulio vietos. Kiekvienam klientui kiekvieną sprendimą pritaikome pagal jo individualius poreikius. Viskas – dėl ramių švenčių“, – sakė Inga Karickienė.

Nors per dvidešimt metų mūsų įpročiuose įvyko daugybė pokyčių, tačiau vienas dalykas nekinta – gražiausias šventes norime praleisti su pačiais artimiausiais žmonėmis.

Remiamas turinys