Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt
Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro ir šiai bendrovei priklausančių mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginių (MBA) operatorės - uždarosios akcinės bendrovės „NEG Recycling“ sutartis 2017 metų lapkričio 9 dieną, 24 valandą, būtų nutrūkusi, jeigu Kauno apygardos teismo civilinių bylų skyriaus teisėja Rūta Palubinskaitė 2017 m. lapkričio 8 dieną nebūtų priėmusi UAB „NEG Recycling“ palankaus sprendimo taikyti laikinąsias apsaugos priemones ir uždraudusi nutraukti šią sutartį. Tokio draudimo nutraukti šią sutartį paprašė „NEG Recycling“.
Dar anksčiau, kai Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras (MAATC) pranešė UAB „NEG Recycling“, kad dėl sutartinių įsipareigojimų nevykdymo ruošiasi nutraukti sutartį, ši bendrovė net kelis kartus kreipėsi į Marijampolės apylinkės ir Kauno apygardos teismus ir prašė neleisti MAATC nutraukti sutartį. Tačiau tuomet teisėjai prašymus atmetė, nes „ laikinų apsaugos priemonių pritaikymas suteiktų vienai iš šalių perdėtą pranašumą arba suvaržytų vienos iš proceso šalių teises labiau, nei būtina teisėtam tikslui pasiekti“ ( citata iš Kauno apygardos teismo 2017 metų lapkričio 6 d. nutarties).
Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Bagušinskas sakė, kad UAB „NEG Recycling“ sutartyje yra įsipareigojusi priimti ir MBA įrenginiuose išrūšiuoti visas Marijampolės apskrityje susidarančias mišrias komunalines atliekas, iš jų srauto atskirti ne mažiau kaip 10 procentų antrinių žaliavų (popieriaus, kartono, stiklo metalo, plastikų ir kt.), iš degios frakcijos atliekų, pagaminti kietąjį atgautąjį kurą, kuris jau nėra atlieka, o yra produktas, ir į sąvartyną patenkančių atliekų kiekį sumažinti iki 18 procentų.
„Tačiau „NEG Recycling“ per visą savo veiklos MBA laikotarpį atskirdavo tik apie 2 procentus antrinių žaliavų, nepagamino ir nepatiekė ne trupučio kietojo atgautojo kuro (KAK), o nuo 2017 m. rugsėjo 27 d. į MBA nepriima mišrių komunalinių atliekų ir jų nerūšiuoja, - sakė A. Bagušinskas. – Mes negalime stabdyti atliekų surinkimo ir tvarkymo regione, todėl visos mišrios komunalinės atliekos dabar vežamos ne į MBA, o į regioninį sąvartyną. Mes reikalausime, kad nuostolius, kuriuos patiriame dėl į sąvartyną vežamų nerūšiuotų atliekų, padengtų atliekų rūšiavimą įrenginiuose sustabdžiusi „NEG Recycling“.
Tai, kad KAK nebuvo pagamintas, įrodo, kad „NEG Recycling“ neteikė privalomos ataskaitos aplinkos ministerijai ir Lietuvos energetikos institutas – vienintelis turintis teisę atlikti KAK kokybės tyrimus – nurodė, kad pagal tyrimams pateiktus bandomuosius mėginius nesuteikia teisės daryti bet kokios apibendrinančios išvados objektui.
MBA įrenginius Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centras pastatė investavęs 10,7 milijono eurų, kurių didžioji dalis – Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama, o apie 15 procentų įrenginių vertės – MAATC lėšos.
„Operatorius ne tik nevykdo svarbiausių sutarties įsipareigojimų – rūšiuoti atliekas, tačiau jau ėmė neįsileisti MAATC atstovų į mums priklausančią MBA teritoriją, - pasakojo A.Bagušinskas. - 2017 m. lapkričio 9 d. aš į MBA nuvažiavau su specialistais įvertinti įrenginių būklę, kaip ten sandėliuojamos atliekos, tačiau radome užrakintus vartus. Prie vartų atėjęs „NEG Recycling“ gamybos vadovas Antanas Mieliauskas mums pasakė, kad į MBA teritoriją mūsų neįleis. Teigdamas, kad stovėdami prie vartų trukdome MBA veiklai, jis iškvietė policiją ir leido į teritoriją įeiti tik MAATC darbuotojams, bet neleido įsivesti atliekų tvarkymo kokybę galinčių vertinti mokslininkų, turinčių tai patvirtinančius dokumentus“. Tai dar vienas sutarties pažeidimas – Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro atstovai pagal sutarties 7.3 punktą turi teisę į MBA teritoriją patekti ir kontroliuoti jų veiklą 24 valandas per parą , 365 dienas per metus.
Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro ir UAB „NEG Recycling“ konfliktas dėl atliekų tvarkymo, o tiksliau – dėl operatoriaus nevykdomų sutartinių įsipareigojimų, jau aptartas ne tik įvairiausiose žiniasklaidos priemonėse, bet jį svarstė ir Seimo aplinkos komitetas, aplinkos ministerijos specialistai.
„NEG recycling“, nutraukusi atliekų priėmimą ir rūšiavimą, parašė skundą ir Europos Komisijai, kur paskundė, kad nors Marijampolėje investuotos ES paramos lėšos, tačiau atliekos nėra rūšiuojamos. „NEG Recycling“ bando įrodyti, kad dėl to kaltas MAATC.
„Nuo MBA veiklos pradžios „NEG Recycling“ bendrovei už kiekvieną išrūšiuotą ir apdorotą mišrių komunalinių atliekų toną mokame po beveik 20 eurų, jau sumokėjome apie 1,3 milijono eurų, - sakė A.Bagušinskas. – Tačiau deramų atliekų apdorojimo rezultatų nesulaukėme, sutartiniai įsipareigojimai nevykdomi, o pastaruoju metu atliekos jau antrą mėnesį apdorojimui nepriimamos. Negalime pasitikėti tokiais verslo partneriais“.
A.Bagušinskas sakė, kad jeigu Kauno apygardos teismas 2017 metų lapkričio 8 d. nebūtų priėmęs „NEG recycling“ palankaus sprendimo, sutartis su šia bendrove jau būtų nutrūkusi, MBA įrenginių veiklą būtų atnaujinęs pats MAATC ir būtų ieškoma naujo patikimo operatoriaus jiems eksploatuoti. Dabar tai bus galima padaryti tik tuomet, kai bus panaikintos Kauno apygardos teismo teisėjos R. Palubinskaitės pritaikytos laikinosios priemonės, draudžiančios nutraukti sutartį su sutartinių įsipareigojimų nevykdančiu partneriu.
Liucija Burbienė, Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro prevencinės veiklos organizatorė